پایگاه خبری دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری
 • امام جمعه شهرستان آغاجاری
 • حجت الاسلام والمسلمین سید میثم موسوی
سه شنبه, ۲۲ آبان ۱۳۹۷
سه شنبه, ۰۴ ربیع الاول ۱۴۴۰
سه شنبه, ۱۳ نوامبر ۲۰۱۸
به نظر شما علت اصلی مشکلات فرهنگی شهرستان آغاجاری چه میباشد
صفحات بازدید شده
731652
صفحات بازدید شده امروز
157
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
2065
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
6213
صفحه منتخب هفته پیش
×

هشدار

JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING

آسیب شناسی عزاداری سالار شهیدان علیه السلام

مصاحبه ای از معاونت پژوهش مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی مطلب ویژه

جمعه, 23 مهر 1395 20:03 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مصاحبه ای از معاونت پژوهش مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی با حجت الإسلام والمسلمین مهدی پیشوایی و محمد هادی یوسفی غروی(از محققان حوزه و متخصصان تاریخ اسلام(، ارائه می شود که این مصاحبه توسط بخش معارف اسلامی تبیان ویرایش و پردازش شده است.

سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) یكی از سرمایههای گرانقدر عزاداری ما است كه شیعه را حفظ كرده و به تعبیر حضرت امام (ره) اسلام در بقای خودش مدیون عاشورا است و تاكید ائمه هدی بر پاسداشت آن روز بزرگ، فراوان است. اما در طول تاریخ، این سرمایه در معرض انحراف و خطر بوده است. آسیب هایى می‌تواند این سرمایه های عظیم را تهدید بكند كه یكی از آنها، تحریفات واقعیت های عاشورا است. در این نشست در محضر اساتید بزرگوار این موضوع را به بحث می‌نشینیم، كه اساساً تحریف چیست و چه آسیب هایى از این ناحیه می‌تواند به عزادارى امام حسین(ع) وارد شود.

مخالفان و دشمنان در اهداف و انگیزه های قیام امام حسین(ع) تحریف كردند، اما دوستان بیشتر در شكل قضایا دست بردند.

 استاد پیشوایى: 

 وقتی به بحث تحریف قضیه عاشورا و آسیب شناسی عزاداری می‌پردازیم گمان نشود كه ما با عاشورا و عزاداری مخالفیم. ما به عنوان شیعه که در دامن اهل بیت بزرگ شده ایم و پیرو مكتب اهل بیت هستیم، عاشورائی و حسینی هستیم، عاشورا و مكتب ائمه(ع) برای ما یك سرمایه بزرگ است و سرمایه هر قدر ارزنده تر باشد، صاحب سرمایه بیشتر مراقبت می‌كند كه آسیبی به آن نرسد؛ بنابراین به همان دلیل كه این سرمایه برای ما ارزنده است باید در برابر آسیب ها و خطرات و انحراف هایی كه آن را تهدید می‌كند حساس باشیم.

بعد از پیروزی انقلاب شكوهمند، اولین محرمی که پیش آمد یك نوع غرور برای مردم حاصل شده بود كه ما دیگر پیروز شدیم و طاغوت را شكست دادیم و محرم آن سال رو به كمرنگ ‌شدن بود. امام راحل بیانیه ای صادر و تاكید كردند كه عزاداری را مثل زمان گذشته به صورت سنتی و به صورت دسته جمعی، در خیابان ها و معابر برگزار كنید. از بیداری های تاریخی امام این بود كه وقتی دید عاشورا در حال كم رونق شدن است، تاكید كرد كه مردم به همان شكل سنتی ادامه دهند. مردم هم آمدند به میدان و دیگر بعد از آن عزاداری رونق پیدا كرد. صحبت این نیست كه عزاداری ها به این شكل صورت نگیرد، مراجع فعلی خودمان هم تاكید فرموده اند كه مراسم عزاداری باید به خیابان ها كشانده بشود. اگر حادثه عاشورا در میان كتاب ها می‌ماند به دست فراموشی سپرده می‌شد؛ یك راز این كه حادثه ی عاشورا زنده مانده، این است كه به صحنه كشانده شده و به میان مردم آمده است. یادم می‌آید در یك كتاب خواندم كه یك غیر شیعه به شیعه ای گفته، چه خبرتان است، از عاشورا چند قرن گذشته، شما چرا عاشورا را زنده می‌كنید؟ آن شیعه یك طنز تاریخی گفته است که بلی ما در مورد غدیر كوتاه آمدیم، شما اصل غدیر را انكار كردید؛ نمی‌گذاریم چنین وضعی برای عاشورا پیش آید. بنابراین عاشورا زنده است و زنده می‌ماند و باید زنده بماند. صحبت این است كه حواسمان جمع باشد، كه تصویر صحیح از آن ارائه بشود. افسانه ها داخل نشود، و با عوام گری آمیخته نشود، و مطالب دور از عزت و شان ائمه و اهل بیت (ع) در این جریان ها مطرح نشود. اما اصل بحث را این طوری آغاز می‌كنم كه خداوند متعال یهود و اهل كتاب را محكوم می‌كند كه «یحرّفون الكلم عن مواضعه» این‌ها تحریف می‌كنند، تحریف یعنی دگرگون كردن و عوض كردن . تحریف كردن و عوض كردن یك سخن چند شكل دارد: یك وقت محتوایش را عوض می‌كنیم، و یك وقت الفاظش را تغییر می‌دهیم. یك وقت، یك لفظ از آن كم می‌كنیم و یك وقت یك لفظ را به آن اضافه می‌كنیم. تحریف هایی كه در واقعه ى عاشورا راه پیدا كرده، بیشتر از طرف دوستان بوده است تا دشمنان. آن وقت تحریف دوستان هم با تحریف دشمنان خلط شده است. دشمنان و مخالفان اهل بیت، در انگیزه ها و اهداف قیام عاشورا، تحریف كردند، مثل ابن خلدون که قیام عاشورا را دنیا گرایانه تحلیل می‌كند. مثل این كه در ذهن خودش مسلم بوده كه امام حسین(ع) گفته است من یزید را شكست خواهم داد و حكومت خواهم كرد. در حالی كه در هیچ یك از بیانات امام حسین(ع) چنین تعبیری پیدا نمی‌كنید. ابن خلدون مضمونش این است می‌گوید حسین بن علی مرد خوبی بود، عادل بود، پسر پیغمبر بود، و حرفش هم درست بود ولی محاسبات حسین بن علی(ع) غلط در آمد؛ بدون نیروی لازم به جنگ یزید رفت و به این نکته توجه نداشت، لذا شكست خورد.

فدائیان صفویه در روز عاشورا شمشیر به دست بیرون آمدند و تصورشان این بود كه نوعی همدردی و مواسات با اصحاب امام حسین(ع) داشته باشند. آنان می گفتند در چنین روزی که اصحاب امام حسین(ع)، و خود امام، و بنی هاشم تیر می خورند پس ما هم این حالت را برای خودمان ایجاد می‌کنیم؛ یعنی نشان می‌دهیم كه ما در راه امام حسین(ع) فدوی هستیم؛ و حاضریم سرمان بریده شود و این شروع قمه زنی شد.

 یا مثلاً امام حسین(ع) را به خارجی گری متهم می‌كنند؛ می‌گویند یزید خلیفه بود، مردم با او بیعت كرده بودند. حسین بن علی(ع) خروج و شورش كرد و در تاریخ اسلام، خلفا خوارج را سركوب می‌كردند. علی خوارج را سركوب كرد، ابوبكر، اهل ردّه را سركوب كرد. جوابش این است كه خلافت یزید از ریشه مشروعیت نداشت حتی از طرق و قانونی كه اهل سنت مشروع می‌دانند؛ یزید از نظر شخصی شرط عدالت را نداشت و به دلائل مختلف دیگر، خلافت یزید از اساس فاقد مشروعیت بود. مخالفان و دشمنان در اهداف و انگیزه های قیام امام حسین(ع) تحریف كردند، اما دوستان بیشتر در شكل قضایا دست بردند. از دوران صفویان كتاب هایی كه مخصوصاً به فارسی نوشته شده (همچنین کتاب های عربی) عنوان كتاب ها بر حزن انگیزی قضیه دلالت می‌كنند. (استاد رسول جعفریان در منابع تاریخ اسلام اسم حدود صد كتاب را برد - ریاض المصائب، ریاض الحزن، طریق البكاء، طریق المصائب...- اینها بنایشان بر این بوده كه بر جنبه ى حزن انگیزی قضیه تكیه كنند، بنابراین آمدند قضایایی را به آن اضافه كردند یا قضایایی خاص را بسط دادند. مقداری از تحریف هایی كه در مقتل ها راه یافته از این طریق بوده كه قضایا را بزرگ كردند و شاخ و برگ زیادی دادند.

 نمونه هایی از تحریفات در واقعه عاشورا 

استاد یوسفی غروی:

در این جا تذکر مطلبی لازم است: و آن توصیه مرحوم استاد شهید مطهری به مطالعه كتاب «لؤلؤ و مرجان» مرحوم نوری كه در شرائط منبریان است؛ که از شرائط منبریان، دو شرط را شرط اساسی قرار داده است؛ اخلاص و صدق. از لحاظ نیت مخلص باشند و برای خدا این كار را انجام بدهند و شرط دوم دنباله شرط اول است که اگر كسی در نیت این كار، مخلص باشد طبعاً باید صادق باشد. نمی‌شود کسی اخلاص داشته باشد ولی نسبت به صداقت تقید نداشته باشد. وی در ضمن شرط صدق نمونه هایی از مطالب بی اساس را ذكر كرده است. یكی از نمونه ها این قصه معروف است كه حضرت زهرا در وقت وفات، از دخترش حضرت زینب خواست كه وقتی امام حسین(ع) به كربلا می‌رود به همراهش برود و در دم آخر وقتی كه می‌رود به طرف میدان، چون من نیستم، شما زیر گلوی امام حسین، جای خنجر شمر را ( حالا اگر شمر باشد) به نیابت از من ببوس؛ و حضرت زینب یادش نبود تا روز عاشورا، تا آن لحظه آخر، بعد از این كه امام حسین(ع) خداحافظی كرد، رفت به طرف میدان، بین خیمه ها و لشكر دشمن بود که دفعتا جناب زینب صدا زد " مهلاً مهلا یابن الزهرا" امام حسین سرش را برگرداند و دید حضرت زینب است و زینب گفت از اسب بیا پایین . امام حسین آمد و حضرت زینب جریان را برایش بازگو كرد و همان جا امام گفت بیا به وصیت مادرم عمل كن حضرت زینب هم زیر گلویش را بوسید " اكشف لی عن صدرك فكشف لها (عن صدرك یا عن نحرك) فشمته فی صدره و قبلته فی نحره" سینه او را بوئید و زیر گلوی او را بوسید. بعد رو به مدینه كرد و حضرت زهرا(س) را سلام داد، گفت:«یا امّاه لقد ردت الودیعة.»

ریشه‌ این غلوها علاوه بر آن مسامحه ای که مستمعین دارند این است كه جماعت مداح ها متولی ندارند؛ تحت پوشش و نظارت نیستند. سازمان تبلیغات اسلامی، طلاب عزیز را به عنوان واعظ اعزام می‌كند ولی مداح را چه كسی اعزام می كند؟ تا زمانی که مداحان تحت پوشش در نیایند و آموزش نبینند، تا به آنان هشدار داده نشود، و آنها را به مطالعه وادار نكنند، وضع به همین منوال خواهد بود.

بعد از اعلان رسمیت دولت صفوی در ایران جنبه مصیبت، و گریه و عزاداری هدف شد، در صورتی كه ائمه(ع) ما را دعوت به احیای اصل قیام امام حسین نموده اند. البته ما به ذكر مرثیه ی امام حسین و حتی گریه و گریاندن برای امام سفارش شده ایم، اما این هدف نیست. گریه و عزاداری وسیله است، گر چه وسیله ای است كه « یتقرب بها الی الله » اما وسیله احیا است، به قول خود امام، گریه بر شهید زنده نگه داشتن آن شهید است. اینها وسیله برای زنده نگه داشتن ذكر امام حسین است و به پیرو آن اهداف امام حسین . اگر وسیله به هدف تبدیل بشود خود این هم انحراف است. وانگهی تا مدتی بعد از اعلان رسمیت تشیع از سوی دولت صفوی، تصوف صفوی بر تشیع تفقهی صفوی غلبه داشت و تصوف، تفقه ندارد، علم ندارد، لذا در باز می‌شود. برای مثال، این انحرافات مخصوصاً با آن شعر معروفی كه «ما درون را بنگریم و حال را       نی برون را بنگریم و قال را» هر چه دلتان بخواهد بگوئید چون ما به مقصد نگاه می‌كنیم. دلت را صاف كن هر كار می‌خواهی بكن، هر چه می‌خواهی بگو. متأسفانه این یك مقدار از عوامل بود که ظهور چنین وضعیتی را سبب شد. از طرف دیگر فقهایی هم كه در آن دوران دعوت به تفقه و به دست گرفتن زمام علمیت فقهی مذهب تشیع شدند، آنان هم متأسفانه دچار افكار اخباری‌گری شدند. اخباری‌گری هم این مسئله را عنوان کرد كه "كذب" قبح ذاتی ندارد. كذب قبحش قبح عرضی است و به لحاظ آثار كذب است و الا اگر كذب بدون عارضه‌ بدی باشد؛ و عوارض خوب داشته باشد، مانعی ندارد. مخصوصاً عوارض كذب اگر نافع به مذهب باشد و نفع مذهب چیست؟ این است كه هر چه پیاز داغ قضیه امام حسین(ع) بیشتر بشود این به نفع مذهب است. به چه دلیل؟ به قیاس این كه ائمه ما را دعوت به عزاداری كردند؛ پس هر چه دلتان بخواهد بگوئید. خود ائمه كه مقتلی معین نكردند، بنابراین راه باز است؛ هر چه ما بخواهیم می توانیم بگوئیم چون اگر كذب هم باشد كذب نافع به مذهب است. و از آن طرف مخصوصاً در بحرین، شیعه های بحرین که از یك طرف عرب بودند و از طرف دیگر اخباری منش بودند، هیچ مانعی نداشتند برای این كه چیزهایی را به عنوان مزید حزن و اندوه برای قضیه كربلا بنویسند و به شكل خبری در بیاورند. نتیجه کار اینها كم كم به سایر جهان تشیع سرایت كرد و ترجمه شد و صورت نقلیات مقتلی پیدا كرد. وانگهی‌ مداحی و مرثیه خوانی بیشتر پیدا شده است؛ اینها غالباً چیزهایی را نقل می‌كنند که حتی مطالعه ای نیست، مسموعات است، افواه الرجال است، مجلسی است؛ از یكدیگر یاد می‌گیرند و نقل می کنند.

-در جریان بوسیدن گلوی امام حسین(ع)، مرحوم حاجی نوری (ره) اشاره كرده است به این که آیا از نظر فقهی اصلاً جایز است خواهر گلوی برادر را ببوسد؛ آن هم در حضور دیگران؟ حالا اگر زن و شوهر باشند آیا جایز است زنی شوهر خودش را جلوی دیگران ببوسد؟ می‌گویند كه ممكن است پوشیده بوده باشد. اگر پوشیده بوده از كجا معلوم كه بوسیده شده است؟ شاید بگویند مطلبی به مسامحه گفته شده؛ نه این نیست، بلكه دقیقاً این است كه سینه را بوئید و گلو را بوسید. فرق بین بوسیدن و بوئیدن را از كجا فهمید؟

-تحریف دیگری که در جریان واقعه عاشورا مطرح می شود و بی اساس است جمله (الشام الشام الشام) است، كه به مناسبت روز اول ماه صفر كه روز ورود اسیران اهل بیت به شام است، خوانده می شود. اصل ورود اهل بیت در اول صفر، در كتاب معتبر «الآثار الباقیه» نوشته‌ ابوریحان بیرونی هندی الاصل در قرن چهارم است (وی شیعه نبوده بلكه یك آدم منصف بوده)؛ آن هم منبعی را ذكر نكرده ولی چون آدم معتبری است حمل بر صحت می‌كنیم، مگر این كه دلیلی بر ردش موجود باشد. او نقل كرده است كه «و فی الیوم الاول من شهر الصفر اُدخل سبایا الحسین الی الشام» اما اضافه‌ جعلی آن این است كه از امام زین العابدین(ع) پرسیدند كجا بر شما مشكل‌تر گذشت؟ سه مرتبه فرمود «الشام ...» یا در تعبیری دیگر؛ اسیری عمه‌ام زینب. آن جمله الشّام را كه آنجا سر بسته بوده اینجا خواسته اند بیان كنند. این از نظر معنی، خیلی خوب، قبول. اما از نظر لفظ كی گفته، كجا گفته، چه منبعی و مدركی برایش هست؟ خدا می‌داند.

 عوامل موثر در ایجاد تحریفات 

سوال: عوامل تحریف در مجموع چه مسائلی و چه منابعی بوده‌اند؟

استاد یوسفی غروی:

این مسأله تسامح مبنی بر این كه كذب، قبح ذاتی ندارد و در نتیجه حرمت ذاتی ندارد منحصر به اخباریین نیست بلكه بعضی از علمای اصولی ما هم همین معنی را دارند حتی علمای معاصر. از باب مثال عرض می‌كنم مرحوم آیت الله خوئی هم نظرش همین بود كه كذب، قبح ذاتی ندارد در نتیجه حرمت ذاتی ندارد؛ حرمتش تبعی و اضافی است به لحاظ آثار و توابعش. یا مثلاً مرحوم میرزای نائینی (ره) استاد مرحوم خوئی نظرش همین طور بوده است.

اما نسبت به میرزا آقای دربندی (ره) صاحب كتاب اكسیر السعاده و ترجمه‌اش اسرار الشهاده كتاب او مطالبی را ذكر كرده كه راجع به آن مطالب از مرحوم نائینی (ره) پرسیده‌اند (البته این را من افواهی از علمای نجف شنیدم) كه نظر شما راجع به اسرار الشهاده‌ی مرحوم دربندی چیست؟ ایشان با مكثی و تاملی جواب داده اند كه: اگر بخواهیم حمل به صحت كنیم ایشان خودشان را مجتهد می‌دیدند و به اجتهادشان برای كذب قائل به قبح ذاتی آن نبودند مخصوصاً كذب نافع را جائز می‌دانستند و این كذبها را نافع مذهب می‌دیدند.

استاد پیشوایی:

عوامل اساسی و ریشه‌ای که باعث تحریفات شده عبارتند از:

 1-تفکر "هدف، وسیله را توجیه می کند" 

 به تعبیر بسیاری از علماء و مقتل نویسان در گذشته و حال که می گویند هدف، وسیله را توجیه می‌كند. ما هدفمان گریاندن و عزاداری است؛ برای رسیدن به این هدف، دروغ هم جائز است. این یك اصل شیطانی، از یك فیلسوف سیاستمدار در قرن شانزدهم در ایتالیا است. این یك اصل غیر اخلاقی است كه سیاستمداران دنیوی به این عمل می‌كنند و می‌گویند كه برای رسیدن به مقاصد سیاسی هر كاری مجاز است. ما متأسفانه در مجلس عزاداری به این اصل عملاً پایبند شدیم؛ گفتیم كه اصل این است كه عزاداری كنیم، اصل این است كه مصائب امام حسین(ع) زنده بماند و تا از این اصل صرف نظر نكنیم وضع همین خواهد بود كه هست.

 2-عدم واکنش نسبت به روضه های دروغ 

 دیگر این كه هیچ حساسیتی در مقابل روضه های دروغ نشان داده نمی‌شود. یادم می‌آید در دهه آخر حكومت محمد رضا پهلوی یك مداح به نام سید جواد ذبیحی بود كه بلبل شاه لقب گرفته بود. بعضی از مذهبی ها كه تفكر انقلابی نداشتند او را دعوت می‌كردند. یكی از پولداران اهواز ایشان را دعوت كرده بود، و مرحوم آیة الله بهبهانی هم كه از مراجع بود در آن مجلس حضور داشتند. بلبل شاه جمله ای كه بوی حمایت از دربار شاه می‌داد بر زبان آورد، مرحوم بهبهانی بلند می‌شوند و از مجلس خارج می‌شوند و كل مردم حاضر در مجلس به دنبال آیة الله خارج می‌شوند و فردا هم جواد ذبیحی از اهواز بر می‌گردد. ما ندیده ایم كه نسبت به روضه های دروغ چنین حساسیتی نشان داده شود، یك شخصیت بزرگ بلند شود و بگوید اینجا روضه دروغ خوانده می‌شود.

 3-تحلیل تاریخ 

یك عامل دیگر كه در گذشته مؤثر بوده (حتی پیش از صفویه) آن است كه تاریخ و واقعه نویسان دید تحلیلی امروزی را اصولاً نداشتند. این تحلیل تاریخ، مختص زمان ماست. البته در گذشته ابن خلدون باب تحلیل را باز كرده بود ولی نه این كه از آن زمان هر چه نوشته شد تحلیلی نوشته شد. عموماً تاریخ نقلی است، به همدیگر اعتماد می‌كردند، موشكافی و دقت های علمی سند مطرح نبوده است. بررسی سند را در زمان ما عمدتاً و مخصوصاً دو استوانه بزرگ، علامه امینی(ره) و علامه سید مرتضی عسكری (مدظله) انجام دادند، و اعتبار طبری را زیر سوال بردند و بسیاری از احادیث موضوعه را بررسی كردند. در گذشته به همدیگر اعتماد می‌كردند و به ترجمه اكتفا می‌نمودند. البته در ترجمه دخل و تصرف هایی صورت گرفته بود و این آفت بزرگی بود. مثلاً تا آنجا كه ما بررسی كردیم مركب امام حسین(ع) اولین بار در روضة الشهدای ملا حسین كاشفی آمده است، و بقیه بر ایشان اعتماد كردند. كتابی داریم به نام "ناسخ التواریخ" (که در دوران قاجار نوشته شده) معنای این نام این است که تمام تاریخ ها را این کتاب نسخ كرده ولی این طور نیست؛ چیزهایی در این ناسخ التواریخ از دیگران نقل شده، و به منابع دیگر نسبت داده و ترجمه كرده، که نسبت ها و ترجمه ها درست نبوده است، بلکه دیگران بر ایشان اعتماد كردند.

 4-غلو در اشعار 

 آفت دیگر در عزاداری ها، اشعار است. متاسفانه در اشعاری كه توسط مداحان خوانده می‌شود غلو راه پیدا كرده است. با این کار توحید و امامت زیر سوال می روند. آنها از این قبیل اند: "لا اله الاّ زینب"،" علی بن ابی طالب زاده شده تا خدا تنها نماند"، "لا اله الاّ رقیة"، "من سگ حسینم".

 ریشه‌ این غلوها علاوه بر آن مسامحه ای که مستمعین دارند این است كه جماعت مداح ها متولی ندارند؛ تحت پوشش و نظارت نیستند. سازمان تبلیغات اسلامی، طلاب عزیز را به عنوان واعظ اعزام می‌كند؛ ولی مداح را چه كسی اعزام می كند؟ تا زمانی که مداحان تحت پوشش در نیایند و آموزش نبینند، تا به آنان هشدار داده نشود، و آنها را به مطالعه وادار نكنند، وضع به همین منوال خواهد بود.

 انتشار افکار نادرست از شیعه 

سوال: پیامدهای تحریفات، در فرهنگ عاشورا و كار كردهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی آن چه بوده است؟ مخصوصاً از نظر آن عوامل كه بحث شد و آیا در این بین غرض ورزی هم وجود داشته است؟

استاد پیشوایی:

راجع به اهداف و انگیزه‌های امام حسین(ع) آنچه مغرضین و دشمنان انجام دادند طبعاً پیامد داشته و به دیگران منتقل شده است. تحریف هایی که از سوی ما در مورد وقایع رخ می دهد متاسفانه ضمن پوشاندن حقیقت باعث نشر تفکر غلطی از شیعیان می شود. اکنون عصر تکنولوژی است و نمی توان چیزی را پنهان کرد بلکه همه اعمال و افکار ما به راحتی از طریق اینترنت و ماهواره به جهان منتشر می شود.

در یکی از سال های جنگ تحمیلی با عنوان روحانی به حج مشرف شدم. دوست روحانی همشهری داشتیم كه می‌گوید من در غرب قبرستان بقیع برای خریدن چیزی وارد مغازه شدم؛ فروشنده‌ آن مغازه از لباس و قیافه‌ام من را شناخت كه من ایرانی و روحانی هستم؛ گفت معلم (راهنما) هستی؟ گفتم بله. اشاره كرد كه به دنبال من بیا... من را برد عقب مغازه‌اش؛ ویدئویی را روشن کرد، دیدم حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) است و عده‌ای وقتی که به بست حضرت امام رضا رسیدند، سینه‌هایشان را وا كردند و خوابیدند روی فرش ها و گوشت سینه ها را مالیدند به سنگ ها، خون آمد و خون ریخت و با آن وضع رفتند به حرم! گفت این کار شما است؟! تازه آن وقت زمانی بود كه هنوز ویدئو و فیلم ها خیلی رواج نیافته بود.

آن كس كه می‌گوید "لا اله الا زینب"، بداند که اینها ضبط می‌شود و آنها را سوژه تبلیغاتی قرار می‌دهند که این است توحید شیعه! این ها عواقب بسیار بدی دارند.

سوال: با توجه به این تحریفاتی كه صورت گرفته است مستشرقین، مخصوصاً غربی ها که گاهی بحث از عیسای شیعه یا مثلاً قربانی شیعه در محضر خداوند برای گناهانشان می کنند از این جهت چه قدر مانور می‌دهند؟

استاد یوسفی غروی:

نسبت به عوارض و بیماری های تحریفات این اندازه اشاره كردم كه در واقع بالعكس عمل کردند و وسیله را به جای هدف نشاندند. هدف ائمه(ع) از تشویق و تاكید بر احیای نام امام حسین(ع) ذكر مصائب ایشان چیست؟ این است كه امام حسین با هدفش زنده بماند یعنی برای شیعیان و پیروانش الگو بشود که در راه ایمان، با بصیرت و صبر در حد اعلی مقاومت کنند. در صورتی كه هدف از قیام امام به این صورت رواج یافته كه كانه امام حسین فقط مامور بوده است تا خودش را قربانی شیعه بكند و قربة الی الله این مصائب را تحمل بكند تا باعث بخشش گناهان شیعیان شود.

یكی دیگر از پیامدهای این انحراف آن است كه وقایع صحیح و غیر صحیح در واقعه كربلا با هم قاطی شده اند. وقتی در اخبار عاشورا مسامحه شود (در شنیدن این نقل ها و عدم انكار این نقل ها) در اثر این مسامحه، حقایق واقعه با غیر آن مخلوط می شوند. و آنگاه است که واقعه عظیم کربلا نام خرافه و یا افسانه را به خود می گیرد.

 متاسفانه در حوزه های علمی ‌دید بسیاری از علما هنوز هم به گونه دیگری است. در محافل و مجالس علمی علما، به گوش خود شنیدم كه گفتند آقا دستش نزن. یعنی تا صحبت این می‌شود که كدام قسمت واقعه درست است و كدام نادرست؟ می‌گفتند دستش نزن؛ اگر این طوری به دنبال صحیح و سقمش بروید چیزی نمی‌ماند؛ فقط می‌ماند:" قتل الحسین بكربلا فی یوم عاشورا عطشانا مظلوما."

واقعاً همین طور است؟ وای بر ما اگر واقعاًً علمای ما دیدشان نسبت به مسائل كربلا این طوری باشد!

 تاریخچه قمه زنی 

سوال: قمه زنی با این حال و هوا، آیا مبنای شرعی دارد یا نه و از نظر تاریخی چگونه به وجود آمده است؟

استاد یوسفی غروی:

از نظر تاریخی ظاهرا آن وقت كه صفویه سر كار آمدند، قمه زنی پدید آمد و مسلما هیچ سابقه ای هم بر صفویه ندارد، اما هنوز به یقین نرسیده‌ایم كه آیا قبل از عثمانی ها یا بعد از عثمانی ها این کار انجام می شده است یا نه؟ روال حكومت ها این است که اعمال و رفتارها را از همدیگر یاد می‌گیرند؛ عثمانی ها گروه فدائیان داشتند، صفویه هم یك گروه فدائیان درست كرده بودند و مانند آل بویه که در قرن سوم و چهارم در بغداد، عمدتاً دسته‌های اولیه‌ عزاداریشان، دسته‌های نظامی‌شان بود، به ارتش دستور داده بودند که به طور منظم و دسته‌بندی شده‌، دسته عزاداری راه بیاندازند. صفویه هم وقتی سر كار آمدند این برنامه را تكرار كردند. یكی از افواج فدائیان، قزلباش صفوی بودند كه همیشه سرشان تراشیده بود (به نشانه آماده به خدمت). در كتاب تاریخ شاه عباس كبیر از نصرالله فلسفی كه یكی از وسیع ترین و دقیق ترین تواریخ است (در پنج جلد)، به تفصیل، فوج فدائیان معرفی شده اند. در وصف آنان آمده كه حتی در تمریناتشان گوشت حیوانات مختلف و حتی مار را می‌خوردند كه هنوز هم در بعضی از ارتش های جهان معمول است؛ مثلاً در ارتش صدام نیز یك فوج فدائی این طوری وجود داشت. خلاصه این كه فدائیان صفویه در روز عاشورا شمشیر به دست بیرون آمدند و تصورشان این بود كه نوعی همدردی و مواسات با اصحاب امام حسین(ع) داشته باشند. آنان می گفتند در چنین روزی که اصحاب امام حسین(ع)، و خود امام، و بنی هاشم تیر می خورند پس ما هم این حالت را برای خودمان ایجاد می‌کنیم؛ یعنی نشان می‌دهیم كه ما در راه امام حسین(ع) فدوی هستیم؛ و حاضریم سرمان بریده شود و این شروع قمه زنی شد.

زنجیر هم عمدتا در همین افواج نظامی‌ صفوی شروع شد اما انصافاً هنوز مدرك تاریخی دقیقی كه نشان بدهد كه مثلاً زنجیر به خصوص از كی و كجا و به چه كیفیتی و به دستور چه كسی شروع شده پیدا نشده است. اجمالاً معلوم است كه از تاسیسات دوران صفوی است و قبلش سابقه ندارد. مثلاً در زمان آل بویه در بغداد، عزاداری فقط در حد سینه زنی و مقتل خوانی بوده است. آن زمان روز عاشورا و حتی روز تاسوعا بازارهای بغداد به طور الزامی تعطیل بود كه البته این مبنای شرعی دارد و آن روایت ائمه است در مقابل بدعت گذاری بنی امیه که روز عاشورا را روز بركت قرار دادند و گفتند كه حتی در روز عاشورا قوت سال خود را تهیه كنید. ائمه در مقابل، برای دفع آن بدعت فرمودند: "من قعد عن العمل یوم عاشورا و من كف عن العمل یوم عاشورا"، مخصوصاً در زبان امام رضا تاكید بر این معنی زیاد است و در مفاتیح شیخ محدث عباس قمی، در اعمال اول محرم ذكر كرده است. البته تعطیل بر اساس اقوال سایر ائمه مبنی بر كلیات "یحزنون لحزننا" و امثال این هاست. و چون آل بویه به این عمل می‌كردند و به صورت دستوری، بازارها را تعطیل می‌كردند؛ متقابلاً اطعام عمومی را راه می‌انداختند كه در اصل این موارد برای ارتشیان بود اما چون بازار را تعطیل می‌كردند می‌گفتند بفرمائید از این غذای عمومی بخورید. پس حصیرهای بوریا را در بازارهای بغداد پهن می‌كردند و غذا می‌ریختند تا هر كس بخواهد بخورد یا اگر خواست ببرد. پس اطعام عمومی، به تبع تعطیل عمومی و به تبع دسته های سینه زنی افواج لشكریان در زمان آل بویه در بغداد  به راه انداخته شد، اما زنجیر زنی و قمه زنی در آن نبوده و در دوران صفویه پا گرفته است.

سؤال: عید گرفتن بنی امیه در روز عاشورا چقدر ادامه داشته است؟

استاد یوسفی غروی:

این كه «یوم تبرك» در روایات است با این كه می گویند به عنوان عید بوده متفاوت است؛ گاهی ما مسامحه می‌كنیم و این دو را با هم قاطی می‌كنیم. این كه بنی امیه اظهار خوشحالی بر قتل امام حسین كردند درست است، اما این كه خصوص روز عاشورا را روز عید قرار داده باشند، اصلاً چنین سند و مدركی پیدا نمی‌شود. در روز ورود اهل بیت در شام، بازارهای شام را زینت كرده بودند ولی این یك مسأله طبیعی است، اما مسأله تبرك را بدون عنوان عید نسبت به پیغمبر اكرم دادند كه پیغمبر اكرم وقتی از مكه به مدینه هجرت كرد دید كه یهودیان روزه هستند، پرسید یهودیان برای چه روزه هستند؟ گفتند چون روز نجات بنی اسرائیل از دریای فرعونیان است. و پیغمبر فرمود پس ما اولی به روزه گرفتن به شكرانه نجات بنی اسرائیل هستیم، لذا دستور داد كه مسلمان ها روز عاشورا را روزه بگیرند، تا این که روزه ماه رمضان واجب شد. روزه ماه رمضان كه واجب شد روزه روز عاشورا منسوخ شد اما استحبابش باقی مانده است. پس برای عید بودن روز عاشورا از طرف بنی امیه هیچ دلیلی وجود ندارد تا می‌رسد به زمان عثمانیان؛ عثمانیان در این اواخر روز اول محرم را به اسم "رأس السنة الهجریة" قرار دادند، یعنی مى شود گفت كه این در مقابل صفویه است؛ صفویه روز نوروز را به عنوان روز اول سال، خیلى عظمت دادند؛ لذا عثمانی ها براى این كه به آنها طعنه بزنند که اول سال شما مجوسى است ولى اول سال ما محرم هجرى است، آن را به نوعی عید گرفتند .

 تحریفات عاشورا (1) 

 تحریفات عاشورا (2) 

 تحریفات عاشورا (3) 

 تحریفات عاشورا (4) 

 تحریفات عاشورا (5) 

 آفات مداحی 

 آسیب شناسی عزاداری سالار شهیدان علیه السلام 

 آسیب‌شناسی محرم و عزاداری آن (1) 

 آسیب‌شناسی محرم و عزاداری آن (2) 

 آسیب شناسی عزاداری‌های محرم 

 امام حسین‏علیه السلام‏ از نگاه دکتر شریعتى 

 دل می تپد برای حسین (ع) 

 باز این چه شورش است که در خلق عالم است 

 مسئولیت مردان منبر و مدح 

 ادبیات " عاشورایی " تاثیرگذار و پر مخاطب است

خواندن 672 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در شنبه, 24 مهر 1395 01:07
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 496

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
شرایط و قوانین.

خبرهای مهم

 • نماز جمعه 97/8/11

  عظمت اربعین و ضعف دشمنان در مواجهه با آن ، سوء مدیریت عامل مشکلات امروز و ... در نماز جمعه ای

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ، حضرت حجت الاسلام و المسلمین موسوی در  خطبه های نماز جمعه این هفته به نکات زیر اشاره کردند :

   

  خطبه اول :

   


  در سوره ی آل عمران خداوند متعال نعمت ها را یادآوری می کند   و به عدم توجه به این نعمت ها اشاره می کند که :

  کیف تکفرون و انتم تتلی علیکم آیات الله

   


  انسان نشانه های خداوند متعال را  هر کجا تدبر کند می بیند و اگر سنگدل نباشد ایمان می آورد  ، در آسمان ها و زمین از سیاره ها و ستاره ها تا حتی قطرات باران  چشم دل به نشانه های خدا بستن مثل عاقبت کسانی می باشد که در زمان پیامبران ، معجزه های آنها را دیدند ولی ایمان نیاوردند

   


  یکی از این معجزه ها ، معجزه شق القمر نبی مکرم اسلام بود که دشمنان ابتدا آنرا درخواست کرده
  و پس از وقوع آن دوباره درخواست کردند اما باز هم ایمان نیاوردند و این نشانه کوردلی نسبت به  نشانه های حق تعالی است

   


  کسی که دنبال بهانه است  و چشم دلش کور باشد با هزاران معجزه و نشانه هم ایمان نمی آورد

   


  اگر کسی قصدش ایمان آوردن به حق تعالی باشد با کوچکترن نشانه به خداوند ایمان می آورد حتی با حرکت ابرها و قطرات باران

   


  در ادامه ی آیه ذکر شده اشاره به ادامه دار بودن تقوا دارد و اینکه امام سجاد ( ع) هم به این نکته اشاره میکند که : اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا
  این به معنای این است که تقوا یک سال و دوسال نیست بلکه یک مسئله همیشگی و نیاز تمام دوران است

   


  در تفسیر المنصور و عیاشی در ذیل  این آیه به روایتی از پیامبر  ( ص) اشاره شده است که می فرماید : خداوند را  هر لحظه باید اطاعت کرد و معصیت حق تعالی نباید شود و هرکس خدا را فراموش کرد قطعا خودش را هم فراموش خواهد کرد

   


  خطبه دوم :

     به حماسه عظیم اربعین افتخار می کنیم که یه حماسه دشمن شکن و مایوس  کننده  برای دشمن است


  تبلیغات چند ماهه دشمنان از رسانه ها گرفته تا فتنه های ایجاد شده برای کم رنگ کردن اربعین بی نتیجه بوده اتفاقا تاثیر عکس گذاشته و این راهپیمایی پرشورتر هم شده است  و تن دشمن از  امثال اربعین ها بشدت می لرزد

   


  انشاالله این قیام عظیم و بی نظیر اربعین به قیام حضرت اباصالح المهدی (عج)  ختم خواهد شد

   


   راهپیمایی اربعین   یک قیام بزرگ سیاسی مذهبی است  که  نشان از بی ارزش بودن مال مردم در مقابل ابی عبدالله است ؛ نه تنها مال بلکه برای مردم جان دادن در راه امام حسین( ع)  هم ناچیز است

   


  عده ای متاسفانه  نگران بی حجابی و خطرات فضای مجازی و ...  نیستند و نگران نذورات و خرج کردن و دادن مال  در راه امام حسین ( ع) هستند

   

  سیزده   آبان نشان از جنایتکاری آمریکاست و ظلم و تهدید و تطمیع وجود آمریکایی ها و ایثار و فداکاری و مقاومت وجود ملت ایران را فرا گرفته است

   


  چهل 
  40 سال است که ملت ایران را تحریم می کنند بحمدالله این تحریم های جدید  بی اثر خواهد بود چون دوست و دشمن مقابل آمریکا ایستاده است

   


  ده ها سال است که می خواهند نظام جمهوری اسلامی را ساقط کنند  و در این راه همه کار کردند اما به معنای واقعی کلمه دشمن به کلام امام ایمان آورد که آمریکا هیچ غلطی نخواهد کرد


  مردم بخاطر تحریم ها در فشارند اما قطعا قسمت عمده ی این مشکلات بخاطر سوء مدیریت های داخلی می باشد


  دشمن می تواند کمی اذیت کند مثل جمعی که چند مرد نشسته باشند و بچه ی کوچکی اذیت کند
  اما به اهداف اصلی خود هرگز نخواهند رسید و نمونه بارز آنها صدام ملعون است
  که حامیان خود او ( آمریکا ) او را در چاه فاضلاب دراورده و راهی گور کردند

   


  از عزیزانی که در برپایی موکب شلمچه بنام شهرستان زحمت کشیدند و عزیزانی که در برپایی موکب های درون شهرستانی  همت کردند کمال تشکر را دارم و قطعا در پیشگاه  خداوند متعال ماجور خواهند بود .
 • نماز جمعه 97.7.13

  بازگشت به روحیه انقلابی راه حل مشکلات اقتصادی کشور

  بیانات حجه الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان آغاجاری 

  خطبه اول :


  وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ ۖ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ ۖ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ


  دعا تاثیر مستقیم در زندگی دارد و حتی در روایات متعدد ؛ یکی از چیزهایی که قضا و قدر  الهی را تغییر می دهد دعاست


  امام صادق (ع) : دعا باعث می شود قضا و قدر عوض شود .

  دعا در هر زمان و مکانی باشد اشکال ندارد ولی در بعضی از زمان ها مثل بعد از نمازهای یومیه و بعضی از مکان ها مثل حرم ابی عبدالله مستجابتر است ...


  امام معصوم می فرماید : احب الاعمال عند الله عزوجل الدعا  : محبوبترین اعمال نزد خدا دعا کردن است که نماز نیز خود بخشی از دعا کردن است


  در روایات از امیر المومنین به صفت کثیر الدعا یعنی کسی که زیاد دعا می کند یاد شده است


  کسی که کارش گره می خورد و می خواهد دعایش مستجاب شور باید زمانی که مشکلی ندارد دعا کند
  در این صورت اگر مشکلی برای او پیش آمد دعایش مستجاب می شود ، نه اینکه تنها در مشکلات یاد خدا کند و دعا کند ...


  خطبه دوم

  #هفته_نیروی_انتظامی
  ?مردم قدر سبزپوشان خدوم نیروی انتظامی را میدانند که به خوبی امنیت را در شهر که بالاترین نعمتهاست به وجود می آورند اگر حضور و رسیدگی و احاطه اطلاعتی به موقع این عزیزان نباشد مجرمان و تبهکاران ضربات زیادی به زندگی مردم وارد میکنند

  ? در مقطعی دشمن و خود فروخته های داخلی خارج نشین سعی کردند با ایجاد نمایش های ساختگی میان مردم و نیروی انتظامی فاصله ایجاد کنند که با عکس العمل صبورانه و دقیق نیروی انتظامی مواجه شده و راه به جایی نبردند چرا که نیروی انتظامی ما از خود مردم با اعتقادات و سبک زندگی خود مردم است و خود مردم هستند که بعضا مفتخر میشوند و این لباس مقدس را به تن کرده در مسیر امنیت خدمت میکنند لذا نیروی انتظامی ما کاملا مردمیست

  #گوشمالی
  ?حمله موشکی جمهوری اسلامی توسط سپاه پاسداران در راستای فرمان رهبری انقلاب بوده است که فرمودند دیگر دوران بزن در رو تمام شده است اگر یکی بزنید ده تا خواهید خورد

  ?این حمله موشکی حاوی پیامهای زیادی بود از جمله قدرت و دقت بی مثال و بی نظیر قدرت موشکی و احاطه اطلاعاتی از زمان و مکان جلسه تروریستها را میرساند که از مسیر ۵۷۰ کیلومتری مورد هدف دقیق قرار گرفته اند

  ?دشمن فهمید و درک کرد که با داشتن این قدرت موشکی ، ایران اسلامی اساسا نیازی به بمب هسته ندارد چرا که اگر مورد حمله از هر کجا قرار گیرد با این قدرت موشکی در همان ساعت های اولیه دشمن را فلج خواهد کرد

  ?موشکها در نزدیکی پایگاه آمریکایی به زمین نشستند یعنی اگر لازم باشد چند کیلومتر آن طرفتر هم پایگاه آمریکایی هم هدف قرار خواهد گرفت

  #روحیه_جهادی
  ?تنها راه حل مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور بازگشت مسولان به روحیه انقلابی و بسیجی است ، کشور ما ثروتمند بوده و دارای غنای بالایست و میشود با روحیه و کار جهادی مشکلات را  برطرف کرد

  #بسیج_راه_حل
  ?تصور درست از کشور و هدفی که برای آن انقلاب شد همین بسیج است بسیج یعنی خدمت به مردم و آباد کردن دنیا ، ورفاه مردم و مکرم‌ شدن در آخرت است

  ?دشمن با بسیج مخالف است کسانی هم که در داخل با بسیج مخالف هستند دانسته یا نادانسته در زمین دشمن بازی میکنند

  ?لازم به ذکر است در بین الصلاتین بعد از مراسم روضه خوانی با مداحی و مرثیه سرایی برادر حاج حمید عکسی زاده سرهنگ رحمانی فرمانده محترم نیروی انتظامی آغاجاری به ارائه گزارش یکساله نیروی انتظامی آغاجاری به مردم پرداختند 

 • ...انتقام بزرگ در راه است

  حملات کوبنده و البته موقت در جواب به حامیان حمله تروریستی اهواز

  تعدادی از فرماندهان ارشد گروه تروریستی داعش موجود در شرق رود فرات، در اثر حمله موشکی دقیق سپاه پاسداران به هلاکت رسیدند.
  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ، ساعت ۲ بامداد امروز (دوشنبه ۹ مهرماه)، یگان موشکی نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواضع سرکرده های جنایت تروریستی اهواز را در مناطق اشغالی شرق سوریه هدف قرار داد تا نخستین واکنش قاطع نیروهای مسلح کشورمان برای انتقام خون شهدای این حمله تروریستی به ثبت برسد.

  در عملیات «ضربت محرم»، ۶ فروند موشک بالستیک میان بُرد از غرب کشور  شلیک شد و به مواضع تحت اشغال گروه تروریستی داعش در نوار ساحلی شرق رود فرات (جنوب شرق استان دیرالزور در شرق سوریه) اصابت کرد.

  یک منبع میدانی به جزئیات عملیات شب گذشته اشاره کرد و افزود: نوار ساحلی شرق رود فرات آخرین نقطه و منطقه متمرکز تحت اشغال گروه تروریستی داعش در سوریه به شمار می آید که بامداد امروز با موشک های سپاه هدف قرار گرفته شد.  این منبع میدانی با بیان این که موشک های بالستیک سپاه به شهرک «هجین»، مهم ترین پایگاه گروه تروریستی داعش در نوار ساحلی شرق رود فرات (جنوب شرق استان دیرالزور) اصابت کردند، گفت: در عملیات بامداد امروز، پایگاه های سرکرده های میدانی داعش هدف قرار گرفته شد.

  وی از هلاکت شماری از سرکرده های میدانی گروه تروریستی داعش خبر  داد و افزود: در عملیات موشکی سپاه، تعداد زیادی از تروریست های داعش هم که در حومه پایگاه ها حضور داشتند کشته و زخمی شدند .

 • نماز جمعه 97/7/6

  راه سعادمتندی در دنیا و آخرت ، ضرورت برخورد با متخلفان بازار شهرستان و محکومیت حادثه تروریستی اهواز در نماز جمعه این هفته شهرستان

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ؛   نماز جمعه این هفته به امامت حضرت حجت الاسلام برگزار و ایشان در خطبه های نماز جمعه به نکات زیر اشاره کردند

  خطبه اول 

  دلی  که یاد امام زمان باشد، وابسته به دنیا نمی شود  و آن دل ، دل مطمئن می شود  ؛ اگر دلی وابسته به دنیا باشد مدام در معرض خطرات گوناگون قرار می گیرد .

   

  در داستان حضرت ابراهیم ( ع)  وقتی ایشان از خداوند متعال  سوال کرد که  چطور مردگان زنده میشوند ، خداوند به ایشان فرمود مگر ایمان نداری؛ حضرت ابراهیم (ع) فرمود خیر برای اطمینان قلبم می خواهم ؛ 

  اطمینان  دل بندگان  ؛  با بریدن از دنیا  و متوجه شدن به امام زمان (عج)  حاصل می شود 

   

  حضرت محمد (ص) : دلها به سه دسته تقسیم می شوند : قلوب مشغول بدنیا  و قلوب مشغول بالعقبی  و قلوب مشغول بالمولی 

  بعضی از دلها مشغول بدنیا و بعضی مشغول به اخرت ( بهشت و جهنم ) و بعضی مشغول و متوجه حق تعالی می باشد 

   

  آن دسته که مشغول بدنیا می باشد ، بدنیا نخواهد رسید و خسران خواهند دید و اما دلی که  متوجه به آخرت باشد دنیا و آخرت برای اوست و دلی که مشغول و متوجه خود حق تعالی باشد هم دنیا و هم آخرت و مولی برای اوست  

   

  دل بستن به دنیا در این  روایت نشان دهنده ی اول گمراهی و عدم سعادتمندی در دنیا و آخرت است

   

  حمران بن اعین( از اصحاب ) از امام باقر (ع) سوال کردند  : وقتی ما در  کنار شما هستیم دلمان متوجه به  خداوند متعال است ولی وقتی  در بین  مردم هستیم اینطور نیست آیا نفاق داریم ؛ حضرت فرمودند 

  این سوال را از نبی مکرم اسلام پرسیدند ، حضرت فرمود خیر نفاق نیست بلکه وسوسه های شیطانی می باشد و اگر شخصی بتواند این وسوسه ها را خنثی کند ملائکه از باب تبرک هر روز  با او مصافحه خواهند کرد و شخص  به درجه ای  از تقوا می رسد که می تواند  حتی روی آب راه برود 

   

     دل ها تنها باید متوجه حق تعالی باشد تا انسان بتواند بهره های کافی از دنیا و آخرت ببرد و سعادتمندی حقیقی  در این دو سرا نصیبش شود  ...

   

   متوجه بودن دل به خداوند متعال به معنای بهره حلال نبردن از دنیا نیست  بلکه به معنای وابسته نشدن به این سراب است ؛ مثلا حضرت خدیجه و حتی اهل بیت بی بهره از دنیا نبودند ، ولی وابسته هم نبودند مثلا در تاریخ داریم که امام حسن مجتبی (ع)  سه بار تمام اموال خود را بخشید و این یعنی وابسته نبودن ...

   

  خطبه دوم 

   

   

  این استقلال ، وحدت و امنیتی که مولود هشت سال دفاع مقدس است دشمن را عصبانی کرده است

   

   جا دارد در هفته دفاع مقدس از زحمات سپاه آغاجاری در زمینه فعالیتهای فرهنگی و جهادی و امنیتی در شهر که همه در راستای کمک به دولت ورسیدگی به محرومان است تشکر کنم انشاالله عندالله ماجور خواهند بود 

   

  حادثه تلخ و دردناک اهواز که موجب شهادت و زخمی شدن ده ها نفر از هم وطنانمان شده هیچ وقت از خاطر مردم ما بیرون نخواهد رفت دشمنی که دستش تا آرنج به خون مظلومین دنیا آلوده است در حادثه ۳۱ شهریور اهواز دخالت مستقیم داشته است 

   

  دشمن تصور میکند با راه انداختن جنگ اقتصادی و کشتن زن و بچه بی گناه به اهداف خود میرسد این در حالیست که مردم دشمن خود را خوب شناخته و فریب نیرنگ آنها را نمیخورند 

   

   دشمنان به دنبال حکومت جایگزین برای کشور امام زمان و ولایت فقیه هستند آیا آنها با این همه جنایت و وحشی گری به فکر مردم هستند 

   

  اگر هم در سطح مسولان کشوری و دولت بخواهد اصلاح و تغییری انجام شود به دست خود مردم است و قانون این ها را دیده است حتی رئیس جمهور اگر در میانه کار بی کفایت شد نمایندگان مردم میتوانند او را عوض کنند  

   

  آمریکا جز با نابودی کشور ما به هیچ چیز راضی نخواهد شد آنها جنگ اقتصادی به راه انداخته و تروریست را حمایت قطعی میکنند تا به کشورمان آسیب بزنند دشمن از سال ۴۲ که مردم کفن پوش به حمایت از استقلال و اسلامشان به خیابان ها آمدند مردم ما را شناخت و بعد از آن در سال ۴۳ و بعد از آن در سالهای ۵۷ و ۸۷ و ۸۸ و بعد از آن مردم ثابت کردند پای ارزشهای خود هستند ودشمن هم امروز عزم خود را جزم کرده تا این استقلال و اتحاد را از بین ببرد 

   

  امروز در این نوسانات اقتصادی حتی شاهنشاهی ها هم بر سر دور آمدند و هوس بازگشت به حکومت کرده اند اینها مگر فراموش کردند برای حفظ قدرتشان چطور مردم را به گلوله میبستند و آمریکا را با کاپیتولاسیون بر مال و جان و ناموس مردم مسلط کردند 

   

  امروز کسانی که در مشکلات اقتصادی در داخل کشور خواسته یا ناخواسته خیانت میکنند در زمین دشمن بازی کرده و از تروریست های ۳۱ شهریور اگر بدتر نباشند کمتر نیستند 

   

  مسولان امنیتی استان خوزستان باید نسبت به حادثه تلخ تروریستی اهواز پاسخگو باشند زیرا سوالات زیادی بر جا مانده است ولی به شکلی باید موضوع بررسی شود که موجب سو استفاده دشمنان قرار نگیرد زیرا این نیروهای امنیتی تا به حال جلوی صدها حمله تروریستی را گرفته و بعد از آن هم خواهند گرفت و زحمات زیادی کشیده اند اما موضوع باید به شکل دقیق موشکافی شود 

   

  خانوده های شهدای ترور اهواز بدانند خون عزیزانشان پایمال نشده و درخت تنومند انقلاب را مستحکمتر خواهد کرد و موجبات بیداری مسولان سیاسی ، اقتصادی و امنیتی خواهد شد امروز اگر مسولی در انقلاب اسلامی جایگاه مسولیت را برای منافع شخصی خود پر کرده باشد خائن به کشور و اسلام است و از خون فرزند شهید چهار ساله اهواز باید خجالت بکشد/این خون ها ریخته میشود که این کشور پا برجاست 

   

  وظیفه خود میدانیم از رئیس جمهور بابت سخنان بی نظیر ، خوب ، انقلابی و دقیق در سازمان ملل تشکر و تقدیر کنیم  انتظار ما از نماینده نظام اسلامی هم همین نوع سخنرانی است زیرا در رسوایی دشمنی که در بدعهدی و خون ریزی و جنایت  هیچ تعارفی ندارد نباید تعارف کرد 

   

  ?اما رئیس جمهور به کشور بازگشت و اوضاع نابسامان را باید جمع کند دولتی که نه وزیر کار دارد نه وزیر اقتصاد ،  وزیر صنعت آن هم نه سر مرده ها و نه سر زنده هاست تیم اقتصادی که اول و آخرش مشخص نیست نباید  وضعی بهتر از این در کشور وجود داشته باشد باید فکری کنند /فکرهای روشن اقتصادی و سیاسی را وارد کنند مسئله زندگی و حق مردم است مسئله کمی نیست 

   

  ?در شهرستان مسولان نظارتی در این ایام  نظارت بر بازار را باید بیشتر کنند امروز وضع نظارت در بازار مورد گلایه است مسولان در این زمان حضور و نظارت در بازار را باید به صورت عملیات و شبانه روزی انجام دهند هر چند بازاریان متدین ما غالب بر متخلفان هستند/ تا ساعتی که بازار باز است باید ناظران باشند و با متخلف برخورد کنند 

   

   

 • نماز جمعه 97/6/16

  ضرورت کارجهادی توسط مسئولان، توجه به توانایی های جوانان داخل کشور و مشکلات شهرستان در نماز جمعه این هفته

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،حجه الاسلام والمسلمین اسدپور در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان آغاجاری فرمودند 


  :

  ▫مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان  رهبری به بیان نکات کلیدی و مطالب راهگشا برای برون رفت از شرایط کنونی کشور پرداختند
  ▫ همانطور که مردم باید به مسئولین کمک کنند ، و مسئولین هم در چارچوب قانون موظف به انجام و پیگیری مطالبات مردمی هستند و باید خود  را خادم مردم بدانند

  ▫ کشوری که جوان هایش از زمان جنگ تا کنون  انواع موشک های دور برد نقطه زن ، زیر دریایی های مختلف ،  پهبادهای مدرن  ، فضا پیماهای متفاوت رامی سازند آیا نمی توانند در زمینه تولید خودرو  و کالای ایرانی با کیفیت بالا...موفق باشند جوانان ما در هر عرصه ای وارد شده اند سربلند ظاهر شدند ..نباید در جامعه و در بین جوانان یاس و نا امیدی را تزریق کنیم

   ▫ مسئولین و مدیران در جنگ تمام عیار اقتصادی که توسط استکبار جهانی و خائنین داخلی به کشور تحمیل شده نباید شب و روز بشناسند و باید بصورت مستمر و با حجم بالا  مشغول به کار و خدمت رسانی به مردن شوند تا انشاالله  مثل جنگ ها و فتنه های گذشته ، از این جنگ تمام عیار اقتصادی و تبلیغاتی هم بسلامتی عبور کنیم

  ▫ استفاده از نظرات افراد متخصص و مدیران کارآمد و نخبگان ، خارج از نگاه حزبی و نگاه جبهه گرایی از دیگر ضروریاتی است که باید مورد توجه مسئولین قرار بگیرد

  #آغاجاری

  ▫ افراد قلیلی که در داخل شهر  در حال دست کردن در جیب مردم هستند با گرانفروشی و یا کم فروشی به همشهریان خود خیانت میکنند..باید بدانند سیلی سختی خواهند خورد..آیا میخواهید نام شما برده شود تا مردم شما را بشناسند و عبرت دیگران شوید

  ▫ مدتی زیادی است انتقادها به عدم تکمیل  جاده گردنه بهبهان بر سر زبانهاست
   چند کشته باید داده بشود ..چند ماشین دیگر باید تصادف کنند..چه مقدار مجروح  باید داده شودتا این جاده به اتمام برسد؟؟متصدی پیگیری این پروژه کیست؟؟
  مسئولین مربوطه بیایند در بین مردم پاسخگو باشند.

  ▫عدم حضور مسئولین در بین مردم
  چرا بعضی از مسئولین در نماز جمعه که محل اجتماع مردم است  نمی ایند تا مردم آنها را از نزدیک ببینندو پاسخگوی مطالبات مردمی باشند.

  ▫تلاش های  رئیس ارشاد اسلامی شهرستان ، رئیس کمیته امداد که بصورت جهادی در حال خدمت رسانی هستند شایسته قدردانی است.
  شهرداری و شورای اسلامی شهر تلاشهای فراوانی در جهت خدمت رسانی به مردم میکنند..اما برای مشاهده نتایج زحمات این عزیزان باید به آنان فرصت داد

  ▫خدمت به دستگاه ابی عبدالله افتخاری بود برای بعضی  دستگاه های دولتی  که متاسفانه به بهانه ی صرفه جویی آن را از خود سلب کردند ، بنظر میرسد صرفه جویی در  هزینه ها باید در جاهای دیگر صورت بگیرد نه در مسائل فرهنگی و بخصوص مجالس عزاداری سید الشهداء..خواهید دید
  مردم شریف و صبور  شهرستان آغاجاری امسال  پر شورتر از سالهای گذشته مجالس عزاداری را به نحو احسن برگزار و مدیرت خواهند کرد..

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

media/k2/items/src/8f9f14c4f7dd7ce0bc8e0048b00b1155.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،
media/k2/items/src/3f51ec9d49bc461803b454a4875d5aa8.jpg
بیانات حجه الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های
media/k2/items/src/0d4be46703e4caec7901c928d2f5e122.jpg
تعدادی از فرماندهان ارشد گروه تروریستی داعش موجود
media/k2/items/src/90c8a860751b252e58c26f97e05856c4.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ؛ 
media/k2/items/src/1397be472e45feda66c2cb00ba5f4ce2.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،حجه
media/k2/items/src/52c96c35c30d11cfb13711cfa4231ac4.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه ، همزمان با
media/k2/items/src/884bd078062ee6bd157b294c752d7970.jpg
به گزارش روابظ  عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،
media/k2/items/src/4ad6df0790d749b51a9680aaf0316ad3.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،در