پایگاه خبری دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری
 • امام جمعه شهرستان آغاجاری
 • حجت الاسلام والمسلمین سید میثم موسوی
یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۷
یکشنبه, ۱۰ شوال ۱۴۳۹
یکشنبه, ۲۴ جون ۲۰۱۸
به نظر شما علت اصلی مشکلات فرهنگی شهرستان آغاجاری چه میباشد
صفحات بازدید شده
598278
صفحات بازدید شده امروز
734
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1862
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
12266
صفحه منتخب هفته پیش
×

هشدار

JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING

سالروزفاجعه خونین حج 66

بازخوانی حج خونین سال ۱۳۶۶ بمناسبت ۹مرداد مطلب ویژه

شنبه, 09 مرداد 1395 04:40 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 
پليس عربستان سعودي، روز ۹ مردادماه ۱۳۶۶، زائران بيت الله الحرام را که در راهپيمايي برائت از مشرکين شرکت کرده بودند، مورد تهاجم مسلحانه قرار داد و صدها زائر ايراني و غير ايراني را به شهادت رساند.

 

بازخوانی حج خونین سال ۱۳۶۶ بمناسبت ۹مرداد 
پليس عربستان سعودي، روز ۹ مردادماه ۱۳۶۶، زائران بيت الله الحرام را که در راهپيمايي برائت از مشرکين شرکت کرده بودند، مورد تهاجم مسلحانه قرار داد و صدها زائر ايراني و غير ايراني را به شهادت رساند.

نهم مرداد 1366 مصادف شده بود با شش ذيحجه که اين روز براي راهپيمايي برائت از مشرکين انتخاب شده بود. آن روزها مراسم برائت از مشرکين در شهر مکه انجام مي‌شد. سخنراني، ساعت شش بعدازظهر تمام شد و بعد از آن جمعيت مسير راهپيمايي را با شعار عليه آمريکا و اسرائيل به سمت پل حجون در کنار قبرستان ابوطالب طي کرد. نزديک غروب، راهپيمايي تقريبا تمام شده بود و بلندگوها خاموش بود که فاجعه شروع شد.
نظامياني که در خيابان‌هاي اطراف مستقر بودند لباس پليس عربستان را نپوشيده بودند و يونيفرم ارتشي داشتند. حادثه با چماق‌هاي پليس عربستان شروع شد. در بين پليس‌ها عده‌اي هم با لباس معمولي حاضر بودند و با چماق‌هاي ميخ‌دار و ميله‌هاي آهني مردم را مي‌زدند. بالاي پشت‌بام‌ ساختمان‌هاي اطراف، عده‌اي با لباس عربي هر چه به دستشان مي‌رسيد بر سر حاجيان مي‌انداختند. بلوک، شيشه، سطل شن، کپسول، کولر گازي! عده زيادي بر اثر برخورد جسم سنگين و متلاشي شدن سر، شهيد شده بودند. همه هتل‌ها درهاي ورودي را بسته بودند و فقط ساختماني که فلسطيني‌ها در آن بودند درها را گشوده بود که عده‌اي توانستند جان خود را نجات دهند. جمعيت در محاصره سفاکان رژيم آل‌سعود افتاده بود. ازدحام جمعيت خيلي زياد بود.
بخشي از حجاج ايراني را خانواده شهدا و جانبازان دفاع مقدس تشکيل مي‌داد. خيلي از شهداي حج خونين، مادر و همسر شهيد بودند. جانبازان بر اثر ضربات چماق از روي صندلي چرخدار بر زمين مي‌افتادند. آن‌قدر شلوغ بود که هر کس روي زمين مي‌افتاد زير دست و پا مي‌ماند.
زماني که پليس مردم را کتک مي‌زد، عده‌اي از چماق‌داران لباس شخصي سوت و کف مي‌زدند و هلهله مي‌کردند. ارتش شروع به تيراندازي کرد. اول اشک‌آور و گاز سمي خفه‌کننده. عده زيادي از زنان و کساني که روي زمين افتاده بودند به علت استنشاق گاز خفه‌کننده شهيد شدند. رگبار گلوله‌ مسلسل‌هاي دستي به سمت حاجيان گرفته شد. ازدحام آن‌قدر زياد بود که کسي که گلوله مي‌خورد شايد روي زمين هم نمي‌افتاد. در بدن بعضي شهدا چندين تير بود. يوزي، کلت، ام-16، حتي بعضي از شهدا با گلوله‌اي که در پيشاني‌شان خورده بود شهيد شده بودند. تک‌تيراندازها با قناسه از بالاي پل مردم را مي‌زدند.
چهره تک‌تير‌اندازها اروپايي بود. چند ماه قبل، ژنرال اولريخ وِگِنِر، آلماني‌تبار، مسئول هماهنگي امنيتي شهر مکه شده بود. در روز حادثه سوار بر هلي‌کوپتر بالاي سر جمعيت ديده شده بود. او قبل از اين در عمليات گروه دلتا، در آزادي اسراي لانه جاسوسي آمريکا در تهران شرکت داشت و در تهران مسئول تيم بود که تحت پوشش خبرنگار شبکه ZDF آلمان فعاليت مي‌کرد.
از روزهاي قبل هماهنگ شده بود که هيچ بيمارستاني در روز نهم مرداد مجروح نپذيرد. آمبولانس‌هايي که نزديک مي‌شدند مورد هجوم واقع مي‌شدند و سربازان با چماق شيشه‌هاي آن‌ها را خورد مي‌کردند و دکترها و پرستارها را بيرون مي‌کشيدند و مي‌زدند. چند آمبولانس توانستند از بين مأمورين عبور کنند و با سرعت مجروحين را سوار کنند. ولي سربازان راه برگشت را بستند و مجروحين را از پشت آمبولانس بيرون ريختند و کتک زدند. عده‌اي همان جا شهيد شدند. خيلي از شهدا اول مجروح بودند و به علت عدم رسيدگي شهيد شدند. تيراندازي که تمام شد تا ساعت يازده شب محاصره ادامه داشت. مردم روي زمين نشسته بودند. هر کس بلند مي‌شد با چماق بر سرش مي‌زدند.
شب جستجوي خانه‌به‌خانه شروع شد تا کساني که فرار کرده بودند را دستگير کنند. ساعت يازده که محاصره تمام شد، کسي حق نداشت به پيکر شهدا و مجروحين دست بزند. برق خيابان قطع شده بود. آمبولانس‌هاي درب و داغان وسط خيابان رها شده بود. تقريبا هيچ جسدي سالم نبود؛ همه له شده بود و با چادرهاي مشکي و سفيد زنان که خون‌آلود و پاره بود پوشيده شده بود. زمين پر از لنگه کفش و دمپايي، تکه‌هاي پاره لباس، خرده شيشه و قلوه سنگ بود. بوي گاز و باروت فضا را پر کرده بود. کف خيابان پر از خون بود. مجروحين و شهدا را روي هم سوار ماشين‌هايي که شبيه ماشين‌هاي حمل حيوانات بود مي‌کردند و مي‌بردند. رسيدگي به حال مجروحين عجيب بود. شاهدي ديده بود که دست يک زائر ايراني از ناحيه مچ تير خورده بود و او در برابر تصميم پزشکان براي قطع دستش مقاومت مي‌کرد. اما پزشکان با کمک مأموران امنيتي دست او را قطع کردند.
عربستان تاکيد داشت که در اين اتفاق هيچ گلوله‌اي از سوي سربازان شليک نشده است و سعي در از بين بردن آثار آن داشت. به همين دليل، اجازه بازديد هيئت‌هاي ديپلماتيک از شهدا تا چندين روز داده نمي‌شد.
بعدها بررسي هاي به عمل آمده توسط اداره تشخيص هويت و پليس بين الملل جهت تشخيص نحوه شهادت زائران مظلوم بيت الله الحرام دال بر استفاده از اسلحه‌هاي مختلف است و بر خلاف ادعاي جنايتکاران سعودي که منکر استفاده از اسلحه و يا تير اندازي شده اند تعداد زيادي از زائران با تير مستقيم به شهادت رسيده‌اند. نتايج به دست آمده به قرار زير است:
1- تيراندازي از فواصل مختلف و اکثراً بيش از 20 متر صورت گرفته است.
2- مسير عبور گلوله اکثراً از بالا به پايين و يا در خط مستقيم بوده است.
3- با توجه به ضايعات ايجاد شده بر روي پيکر شهداٰ سلاح مورد استفاده از انواع مختلف (کمري، مسلسل و تفنگ جنگي يا شکاري از نوع گلوله زني) بوده است.
4- اکثر گلوله‌هاي شليک شده پس از اصابت از بدن شهدا خارج شده است.
5- در بررسي‌هاي انجام شده بر روي اولين جسدي که مورد بررسي قرار گرفته يک گلوله (نظير گلوله‌ تفنگ‌هاي جنگي) در ناحيه پشت شهيد متوقف گرديده بوده است که از اين ناحيه استخراج و تحت بررسي جهت تعيين نوع سلاح قرار گرفته است.

خواندن 494 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 11 مرداد 1395 05:22
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 399

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
شرایط و قوانین.

خبرهای مهم

 • گزارش تصویری

  جلسه هماهنگی برگزاری نماز عید سعید فطر در شهرستان آغاجاری برگزار شد

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری ، صبح سه شنبه 22 خرداد با حضور حجه الاسلام و المسلمین موسوی امام جمعه محترم شهرستان، عیدانی فرماندار و جمعی از مسئولین شهرستان جلسه برنامه ریزی و هماهنگی برگزاری نماز عید سعید فطر در محل دفتر امام جمعه آغاجاری برگزار شد.

   

  حجه الاسلام و المسلمین موسوی ضمن آرزوی قبولی عبادات و تبریک عید سعید فطر اظهار داشت: بر اساس روایات نماز عیدفطر کامل کننده طاعات یک ماه بندگان و روزه داران می باشد و چنین روزی جشن حقیقی برای ماست و انشااله توفیق برگزاری این فریضه باشکوه را داشته باشیم.

  امام جمعه شهرستان آغاجاری بیان داشت: نماز عید سعید فطر بزرگترین تجمع سالیانه مردم شهرستان آغاجاری می باشد که حضور و شکوه مردم قابل تقدیر است. این جلسه فرصت مناسبی برای مشورت کردن جهت برگزاری هر چه باشکوه تر این مراسم می باشد.

 • گزارش تصویری

  جلسه هم اندیشی با روحانیون و ائمه جماعات شهرستان برگزار شد

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری،جلسه هم اندیشی و تقدیر از زحمات روحانیونفمبلغین و ائمه جماعات شهرستان با حضور حضرت حجه الاسلام و المسلمین موسوی امام جمعه شهرستان آغاجاری و با موضوع بررسی فعالیتهای ماه مبارک رمضان و ارتقاء و ضعیت فرهنگی شهرستان شب گذشته در محل دفتر امام جمعه برگزار شد

   

   

   

 • گزارش تصویری

  نماز عید سعید فطر به امامت امام جمعه شهرستان اقامه شد

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری، نماز عید سعید فطر امسال نیز با حضور گسترده و پرشور مومنان و دینداران و به امامت امام جمعه محترم شهرستان آغاجاری، حضرت حجه الاسلام و المسلمین موسوی اقامه شد.

  پیش از زمان اقامه نماز عید با قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید و مراسم قرائت دعای ندبه،محل برگزاری نماز با فضایی روحانی و معنوی همراه بود.

  اقشار مختلف مردم و مسئولین نظامی و انتظامی بهمراه مسئولین شهرستان در اقامه نماز حضور داشتند.

  در خجسته عید سعید فطر، مردم موحد و مؤمن ایران اسلامی به شکرانه یک ماه روزه‌داری و بندگی خداوند متعال نماز عید فطر را در سراسر کشور با شکوه فراوان برگزار و از خداوند کریم، بهترین‌ها را مسألت کردند.

   

   

 • گزارش تصویری

  مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در آغاجاری برگزار شد

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری ، بیست و نهمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و گرامیداشت قیام 15 خرداد با حضور خانواده معظم شهدا و ایثارگران،مسئولین ادارات و فرماندار با سخنرانی امام جمعه شهرستان آغاجاری در مسجد جامع برگزار شد.

  در این مراسم حضرت حجه الاسلام و المسلمین موسوی به بیان ابعاد شخصیتی و رفتاری حضرت امام پرداخته و رحلت جانسوز ایشان را ضایعه ای بزرگ توصیف نمودند

   

 • گزارش تصویری

  با حضور امام جمعه و مردم ولایتمدار شهرستان آغاجاری راهپیمایی روز قدس برگزار شد

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری،راهپیمایی روز قدس با حضور مردم روزه دار و همیشه در صحنه  و مسئولین شهرستان اغاجاری در دمای 50 درجه سانتیگراد از یادمان شهدای گمنام به سمت مسجد جامع برگزار شد

   

   

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

cache/resized/1b35eeb97787ef06277ead6cf8b55021.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان
cache/resized/cdc6fc03a706a17a02ecbc20bd3710d9.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان
cache/resized/8cace0994dd5472a8cb7a4b342357ebc.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان
cache/resized/03029170e9df74258b2c84655756b46a.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان
cache/resized/21e1e3d94bc95fa6e355fb6b9068bf2e.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان
cache/resized/6cba592504559cbd31fa7c701f5a07f9.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان
cache/resized/54b648aee172564233b154c5fcf40527.jpg
بیانات حجه الاسلام والمسلمین موسوی امام جمعه
cache/resized/e4ecb345788dacdc9957cf29871291af.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان