پایگاه خبری دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری
 • امام جمعه شهرستان آغاجاری
 • حجت الاسلام والمسلمین سید میثم موسوی
چهارشنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۷
چهارشنبه, ۰۵ ربیع الاول ۱۴۴۰
چهارشنبه, ۱۴ نوامبر ۲۰۱۸
به نظر شما علت اصلی مشکلات فرهنگی شهرستان آغاجاری چه میباشد
صفحات بازدید شده
733553
صفحات بازدید شده امروز
1172
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
886
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7166
صفحه منتخب هفته پیش
×

هشدار

JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING

احکام نماز و روزه مسافر طبق فتوای مقام معظم رهبری دامت برکاته /آیا میشود در ماه مبارک رمضان عمدا به مسافرت رفت؟؟؟؟ مطلب ویژه

شنبه, 05 تیر 1395 06:34 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

احکام نماز و روزه مسافر طبق فتوای مقام معظم رهبری دامت برکاته /آیا میشود در ماه مبارک رمضان عمدا به مسافرت رفت؟؟؟؟

 

شرايط تحقق سفر شرعی

بر مسافر واجب است نمازهای چهار ركعتی (ظهر، عصر و عشا) را با شرايطی که خواهد آمد شکسته (دو رکعت) بخواند، و نماز صبح و مغرب شکسته نمی‌شود.
نافله‌ها را بايد دو رکعت، دو رکعت خواند، مگر نماز وتر را که يک رکعت تنها است. نافله‌ها را می‌تواند نشسته بخواند ولی ايستاده بهتر است. در سفر نافله‌‌های ظهر و عصر و عشا ساقط است و نبايد خوانده شود.
 
شرايط شكسته خواندن نماز‌
۱. سفر او به مقدار مسافت شرعی باشد يعنی رفتن يا برگشتن و يا رفت و برگشت او روی هم، هشت فرسخ شرعی باشد، مشروط به اين‌که رفتن او کمتر از چهار فرسخ نباشد.
۲. از اول مسافرت قصد پيمودن هشت فرسخ را داشته باشد، بنا بر اين اگر از ابتدا قصد پيمودن هشت فرسخ را نداشته و يا قصد پيمودن کمتر از آن را داشته باشد و بعد از رسيدن به مقصد تصميم بگيرد به جايی برود که فاصله آن با مکان اول کمتر از مسافت شرعی است، ولی از منزل تا آن‌جا به اندازه مسافت شرعی است، بايد نمازش را تمام بخواند.
۳. در بين راه از قصد خود مبنی بر پيمودن مسافت شرعی برنگردد، بنا بر اين اگر در بين راه، پيش از رسيدن به چهار فرسخ از قصد خود برگردد يا مردد شود، حکم سفر بعد از آن بر او جاری نمی‌ شود، هرچند نمازهايی که قبل از عدول از قصد خود به‌صورت شکسته خوانده، صحيح است.
۴. قصد قطع سفر در اثنای پيمودن مسافت شرعی با عبور از وطن خود يا جايی که می ‌خواهد ده روز يا بيشتر در آن‌جا بماند، نداشته باشد.
۵. سفر از نظر شرعی برای او جايز باشد، بنابر اين اگر سفر معصيت و حرام باشد، اعم از اين‌که خودِ سفر حرام باشد مثل فرار از جنگ يا هدف از سفر، کار حرامی باشد مثل سفر برای راهزنی، حکم سفر را ندارد و نماز تمام است.
۶. مسافر از کسانی که خانه به‌دوش هستند، نباشد مانند بعضی از صحرانشينان که محل زندگی ثابتی ندارند، بلکه در بيابان‌ها گردش می‌ کنند و هر جا آب و علف و چراگاه پيدا کنند، می ‌مانند.
۷. مسافرت را شغل خود قرار نداده باشد مانند باربر، راننده و ملوان و غيره و کسی که شغل او در سفر است، ملحق به اين‌هاست.
۸. به حد ترخص برسد.
 

كثير السفر و حكم آن
س۱. تفاوت شخص کثيرالسفر با کسی که به‌خاطر شغلش مدام در سفر است چيست؟ و كلاً چه زمانی شخصی كثيرالسفر محسوب می‌شود؟
ج) اگر سفر، شغل يا مقدمه شغل نباشد ـ هرچند كثرت هم داشته باشد ـ موجب شكسته ‌شدن نماز نمی‌شود. و به‌طور کلّی عنوان کثيرالسفر حكمی ندارد و موضوع حکم شرعی نيست،بلكه  تمام خواندن نماز و صحت روزه برای كسی است كه يا خود سفر شغل او است (مثل راننده و خلبان و مانند آن) و يا برای انجام شغل مسافرت می‌كند (مثل كارمند و كارگری كه به اندازه مسافت شرعی برای كارش مسافرت می‌كند)، كه اين افراد در مبدأ و مقصد و بين راه نمازشان تمام و روزه‌شان صحيح است.

ملاک تحقق سفر شغلی
س۲. اگر بنده روزانه از محل سکونتم به محل کار که بيشتر از حدّ ترخّص فاصله دارد بروم حکم مسافر دارم يا خير؟ در اين صورت اگر به تهران سفر کنم واز تهران به محل کارم بروم حکم نماز و روزه‌ام چگونه است؟
ج) کسی که از وطن خود برای کار مسافرت می‌کند (حدود ۴۵ كيلومتر با حداقل ۵ /۲۲ کيلومتر رفت) چنانچه طوری است که در هر ده روز چند بار يا حداقل يک بار مسافرت می‌کند، چنين شخصی تا زمانی که ده روز در وطن يا جای ديگر اقامت نکرده، نمازش از سفر سوم تمام و روزه‌اش صحيح است و اگر ده روز در جايی اقامت کند، در سفر اول نمازش قصر است؛ و صِرف رفتن به بيش از حدّ ترخّص، سفر شرعی صدق نمی‌کند و موجب شکسته شدن نماز و بطلان روزه نيست و رفتن از محل سکونت به تهران اگر برای شغل نباشد، در چنين سفری نماز شکسته و روزه نيز صحيح نمی‌باشد.

س۳. کسی که حداقل هر ده روز يک بار سفر شغلی انجام می‌دهد، تا چه مدّت آن را ادامه دهد حکم سفر شغلی بر آن مترتب می‌شود؟
ج) ميزان، صدق تکرّر سفر برای شغل است. همين که کاری که برای آن سفر می‌کند شغل او محسوب باشد ولو شغل دو سه ماهه، و برای آن بدون تخلّل اقامت ده روز در يک‌جا مکرّراً مسافرت می‌کند، در سفر سوّم نمازش تمام است.

س۴.  خواهشمند است در مورد سفر برای شغل که فرموده‌ايد «در سفر سوم نماز تمام است» بفرماييد:
شخصی که مکرّر برای شغلش مسافرت می‌کند اگر ده روز در وطن و يا جای ديگر اقامت کند آيا در اين مورد هم در سفر سوم نمازش تمام است و يا اينکه پس از اقامت ده روز فقط در سفر اول نمازش قصر می‌باشد؟
ج) در صورت اقامت ده روز در يک محل در بين سفرهای شغلی فقط در سفر اول بعد از اقامت ده روز نمازش قصر است.

س۵. آيا در سفر شغلی كه نماز تمام است لازم است در هر ده روز حداقل يك بار به محل كارش سفر كند يا همين كه در يك مكان ده روز نماند كافی است؟
ج) ملاك اين است كه بين دو سفر شغلی ده روز در جايی اقامت نكند هر چند فاصله بين دو سفر شغلی بيش از ده روز باشد.

س۶. قصد سفر شغلی چهار ماهه به خارج از شهر دارم، به‌طوری که در بين آن از جايی به جای ديگر ـ که بيش از مسافت شرعی فاصله دارند ـ منتقل می‌شوم؛ در صورتی که کمتر از ده روز در يک مكان توقف داشته باشم، وظيفه من نسبت به نماز چيست؟
ج) اگر عرفاً صدق کند كه اين سفر شغل يا برای شغل است (يعنی در خلال ده روز اين سفرها متعدّد انجام گرفته و سفر دوم از مقصد سفر اول برای مقصد ديگر و از آن‌جا نيز به جاهای ديگر باشد و هکذا)، در اين صورت در سفر اول و دوم نماز شکسته، و از سفر سوم به بعد نماز کامل است. ولی اگر تمام اين سفرها تا زمانی که به وطن يا محل سکونت برمی‌گرديد، يک سفر به‌حساب آيد، در تمام طول سفر بايد نماز را شکسته بخوانيد.

قاطع سفر
س۷. آيا محل کار اگر در فاصله کمتر از مسافت شرعی باشد، قاطع سفر در روز کار يا در روز تعطيلی است؟
ج) قاطع سفر در حقيقت وطن انسان و از نظر حكمی محل اقامت (ده روز) است؛ و محل کار نه وطن است و نه محل اقامت؛ لذا اگر به آن‌جا سفری انجام گيرد، قاطع سفر نخواهد بود.

س۸. اگر مسافر بعد از خروج از وطن، از راهی عبور کند که صدای اذان وطن اصلی خود را بشنود و يا ديوار خانه ‌های آن را ببيند، آيا به مسافت شرعی ضرر می ‌رساند؟
ج) تا از وطن خود عبور نکرده، ضرری به مسافت شرعی نمی ‌رساند و مسافرتش قطع نمی ‌شود، ولی تا در داخل محدوده بين وطن و حد ترخص آن هست، حکم مسافر بر او جاری نمی ‌شود

حدّ ترخّص

ملاک حدّ ترخّص
س۹. معيار حدّ ترخّص شنيدن اذان و ديدن ديوارهای شهر است، آيا يکی از آن دو کافی است يا اين‌که بايد هر دو با هم وجود داشته باشند؟
ج) احوط، رعايت هر دو علامت است، هرچند بعيد نيست که شنيده نشدن اذان برای تعيين حدّ ترخّص کافی باشد.

س۱۰. آيا معيار حدّ ترخّص شنيدن صدای اذان از خانه‌ های طرفی است که مسافر از آن طرف شهر خارج يا داخل آن می ‌شود، يا اين‌که معيار اذان وسط شهر است؟
ج) معيار، شنيدن اذان آخر شهر از طرفی است که مسافر از آن خارج و يا داخل آن می ‌شود.

س۱۱. در اين‌جا بين اهالی يکی از نواحی راجع به مسافت شرعی اختلاف وجود دارد. عده ای می ‌گويند که ديوارهای آخرين خانه‌ های منطقه که به هم متصل هستند، ملاک است. عده ای هم معتقدند که بايد مسافت را از کارخانه‌ ها و شهرک‌های پراکنده ای که بعد از خانه‌ های شهر واقع شده است، محاسبه کرد، سؤال اين است که آخر شهر کجاست؟
ج) تعيين آخر شهر موکول به نظر عرف است. اگر در نظر عرف کارخانه‌ ها و شهرک‌های پراکنده اطراف شهر جزو شهر نباشد، مسافت را از آخر خانه‌ های شهر بايد حساب نمود.

حدّ ترخّص در آبادی‌های متصل به‌هم
س۱۲. در يك قصبه يا روستای بزرگ تقريباً شش ده كوچك در طول هم قرار دارند و همگی يك قصبه محسوب می‌شوند. آيا حدّ ترخّص برای شخص مسافری كه می‌خواهد به هشت فرسخی سفر كند، آخرين حدود ده بالاست يا ششمين ده و در صورتی كه آخرين حدود ده بالا به عنوان حدّ ترخّص معين شد در موقع برگشت، اگر مجبور شود شب را در ششمين ده بيتوته كند و به ده خودش نرسد آيا بايد نمازش را قصر بخواند يا تمام؟
ج) اگر عرفاً چند محل مجزا محسوب می‌شوند، حدّ ترخّص برای هر محل مجزّا محسوب می‌شود.

س۱۳. گاهی فاصله بين بعضی از شهرها (يعنی فاصله تابلوهای خروجی شهری و ورودی شهر ديگر) بسيار اندک بوده و به صد متر نمی ‌رسد، حتی بعضی از خانه‌ ها و خيابان‌ های دو شهر کاملاً به هم متصل هستند، حدّ ترخّص اين موارد چگونه است؟
ج) با فرض اتصال يکی از دو شهر به ديگری به نحوی که در سؤال آمده است، آن دو، حکم دو محله يک شهر را دارند که خروج از يکی به ديگری مسافرت محسوب نمی ‌شود تا نياز به حدّ ترخّص باشد.

خروج مکرّر از حدّ ترخّص
س۱۴. يك روز قبل از ماه مبارك رمضان در منزلی كنار دريای خزر برای مدت ۲۰ روز قصد اقامه نموديم. فاصله منزل تا اولين روستا كه آن روستا به خانه‌ها و مغازه‌های شهر بابلسر تقريباً وصل می‌شد دو كيلومتر بود. از ابتدا قصدمان اين بود كه برای خريد روزانه و نماز ظهر و عصر هر روز قبل از اذان ظهر به شهر برويم و می‌رفتيم. تمام اين مدت را روزه گرفته و نمازها را چه در شهر و چه در منزل تمام خوانده‌ايم. آيا تكليف‌مان را درست انجام داده‌ايم؟
ج) در صورتی كه شهر خارج از حدّ ترخّص محل اقامت شما بوده و مجموع اياب و ذهاب شما در تمام ده روز بيشتر از هفت ساعت بوده، حكم مسافر را داشته‌ايد و بايد نمازها را شكسته خوانده و روزه نمی‌گرفتيد و در صورت تخلف از وظيفه در فرض سؤال احتياط اين است که قضای آنها را به‌جا آوريد
مسافت شرعی

حد مسافت شرعی
س۱۵. ابتدای مسافت شرعی کجاست؟ آيا از محله‌ای است که انسان در آن‌جا ساکن است يا از آخر شهر و روستا؟ و پايان مسافت شرعی كجاست؟ آيا ابتدای شهر است يا مكان و مقصد داخل شهر؟
ج) نسبت به شهر مبدأ  از آخر شهر محاسبه می‌شود و نسبت به مقصد هم اگر برای نقطه خاصی سفر نکرده بلکه مقصود او خود شهر است، اول شهر ملاک است اما اگر نقطۀ خاصی مد نظر است ـ مثلاً دوستی او را به منزل یا باغی که در داخل همان شهر است دعوت کرده ـ در محاسبه مسافت، همان نقطه باید در نظر گرفته شود.

س۱۶. با توجه به فتوای امام خمينی(ره) مبنی بر وجوب قصر نماز و افطار هنگام سفر به هشت فرسخی، اگر مقدار رفتن کمتر از چهار فرسخ باشد، ولی در بازگشت، به علت مشکلات راه و نبودن ماشين، مجبور به پيمودن مسافتی بيش از شش فرسخ شود، آيا بايد نماز را شکسته خواند و روزه را افطار کرد؟
ج) اگر رفتن کمتر از چهار فرسخ باشد و مسير بازگشت هم به مقدار مسافت شرعی نباشد، نماز تمام و روزه صحيح است.

س۱۷. من از اهالی اصفهان هستم و مدتی است که در دانشگاهی در شاهين شهرکه از توابع اصفهان است مشغول به کارم، و فاصله بين اصفهان و شاهين شهر کمتر از مسافت شرعی (در حدود بيست کيلومتر) است، ولی تا دانشگاه که در اطراف شاهين شهر واقع شده، بيشتر از مسافت شرعی (در حدود بيست و پنج کيلومتر) است. با توجه به اين‌که دانشگاه در شاهين شهر است و راه من از وسط شهر عبور می ‌کند، ولی مقصد اصلی من دانشگاه است، آيا مسافر محسوب می ‌شوم يا خير؟
ج) اگر فاصله بين دو شهر کمتر از چهار فرسخ شرعی باشد، حکم سفر مترتّب نمی ‌شود.

س۱۸. اگر شخصی برای چندين سال در چهار کيلومتری وطنش باشد و هر هفته به خانه اش برود، هنگامی که اين شخص به محلی مسافرت کند که فاصله آن با وطنش بيست و پنج کيلومتر و با مکانی که چندين سال در آن درس خوانده است، بيست و دو کيلومتر است، نماز او چه حکمی دارد؟
ج) اگر از وطنش به آن‌جا مسافرت کند، نماز قصر است.

محاسبه مسافت شرعی
س۱۹. تقريباً پايان هر هفته، همسر و دو دخترم را برای تحصيل به مدرسه‌ای در خارج از لندن می‌برم؛ وطن من داخل لندن است؛ از خانه تا محدوده شهر لندن ۵/ ۷ مايل [تقريباً ۱۲ كيلومتر] است، ولی قبل از خارج شدن از محدوده شهر ۵/ ۱۳ مايل ديگر دور شهر می‌گرديم و سپس از محدوده شهر خارج می‌شويم، بعد از آن ۵/ ۴ مايل بايد به سمت مقصد برويم و لذا از خانه تا محل مدرسه ۵/ ۲۵ مايل مسير دارد. آيا نماز من در آن‌جا قصر است و يا بايد احتياطاً هم قصر و هم كامل بخوانم؟
ج) حرکت در داخل شهر لندن و يا خارج شهر در داخل محدوده ما بين شهر و حدّ ترخّص آن، جزو مسافت حساب نمیشود و مسافت ۵/ ۴ مايل از محدوده شهر تا مقصد، مقدار مسافت شرعی نيست؛ بنابراين نماز شما تمام است.

س۲۰. کسی که از محل سکونت خود به محل ديگری که کمتر از مسافت شرعی است، سفر کند و در خلال ايام هفته چندين بار از آن محل به محله‌ های ديگر برود، به‌طوری که مجموع مسافت بيش از هشت فرسخ شود، چه وظيفه ‌ای دارد؟
ج) اگر هنگام خارج شدن از منزل قصد پيمودن مسافت شرعی را نداشته و فاصله بين مقصد اول و محله‌ های ديگر هم به مقدار مسافت شرعی نباشد، حکم مسافر را ندارد.

س۲۱.  چه مقدار مسافتی را شخص در داخل شهر(محل زندگی) خود بايد طی کند تا موجب افطار روزه شود؟
ج) رفت و آمد داخل شهر ـ هرچند خيلی بزرگ باشد ـ سفر شرعی محسوب نمی‌شود كه موجب شکسته‌شدن نماز و افطار روزه شود. سفری که حکم مزبور بر آن مترتب است، سفر از شهری به شهر ديگر است، در صورتی که مسافت آن به مقدار هشت فرسخ (۴۵ کيلومتر) هرچند به صورت رفت و برگشت باشد البته رفت آن نبايد کمتر از ۵/ ۲۲ کيلومتر باشد.

خروج از مسير اصلی سفر
س۲۲. مسافری قصد رفتن به سه فرسخی را دارد، ولی از ابتدا در نظر دارد که در بين راه از راه فرعی برای انجام کار معيّنی به يک فرسخی برود و سپس به مسير اصلی برگشته و به سفر خود ادامه دهد، نماز و روزه اين مسافر چه حکمی دارد؟
ج) حکم مسافر را ندارد و ضميمه کردن مقدار راهی که با خروج از مسير اصلی و بازگشت به آن پيموده، برای تکميل مسافت شرعی کافی نيست.

س۲۳. اگر انسان به قصد رفتن به مکان معيّنی از شهر خود خارج شود و در آن‌جا به گردش بپردازد، آيا اين گردش جزو مسافتی که از منزل پيموده، محسوب می ‌شود؟
ج) گردش در مقصد جزو مسافت محسوب نمی ‌شود.

س۲۴. با توجه به اين‌که رفت و آمد از محل سکونت به محل کار که بيشتر از بيست و چهار کيلومتر از هم فاصله دارند، موجب می ‌شود که نماز تمام خوانده شود، اگر من از شهری که در آن کار می ‌کنم به خارج از آن و يا شهر ديگری که فاصله آن با محل کارم به مقدار مسافت شرعی نيست، بروم و قبل از ظهر يا بعد از ظهر به محل کارم برگردم، آيا باز هم نمازم تمام است؟
ج) به مجرد خارج شدن از محل کار به مقدار کمتر از مسافت شرعی، هرچند ارتباطی با کار روزانه شما نداشته باشد، حکم نماز و روزه شما در محل کار تغيير نمی ‌کند، و فرقی هم نمی ‌کند که قبل از ظهر به محل کارتان برگرديد يا بعد از ظهر
..قصد اقامت

مفهوم قصد اقامت
س۲۵.  با توجه به اينكه بنده مقلد حضرتعالی می‌باشم، در مورد «قصد ده روز مسافر در جايی» آيا مدت زمان حساب اقامت در آن‌جا از نظر حضرتعالی ده شبانه‌روز كامل است يا فقط ده روز كامل هرچند شب‌ها از ده شب كمتر باشد؟
ج) قصد ده روز كامل از اذان صبح روز اول تا غروب روز دهم كافی است و اگر از بين روز شروع كند تا همان ساعت از روز يازدهم بايد بماند.

س۲۶. در قصد اقامت ده روز، ابتدای روز از چه موقع مورد نظر حضرتعالی است؛ اذان صبح يا طلوع آفتاب؟
ج) روز از اذان صبح شروع می‌شود.

شرائط تحقق قصد اقامت
س۲۷. برای قصد ده روز كردن آيا بايد داخل شهر كه رسيديم قصد كنيم يا در مسير رفتن به شهر هم می‌توانيم نيت ده روز كنيم؟
ج) بعد از رسيدن به شهر يا هر محلی اگر می‌دانيد كه ده روز يا بيشتر آنجا هستيد، نماز تمام و روزه صحيح است.

س۲۸. شخصی نيت نماز شکسته می‌کند، ولی در نماز قصد اقامت ده روز می‌کند، حال حکم اين نماز و نمازهای ديگر اين شخص چيست؟
ج) اگر مسافر به نيّت اين كه نماز را شكسته بخواند مشغول نماز شود و در بين نماز تصميم بگيرد كه ده روز يا بيشتر بماند بايد نماز را چهار ركعتی تمام نمايد.

س۲۹. اگر فردی برای زيارت حرم امام رضا (عليه‌الصلوة والسلام) مسافرت نمايد و با آن‌که می ‌داند کمتر از ده روز در آن‌جا خواهد ماند ولی برای اين‌که نمازش تمام باشد، قصد اقامت ده روز می ‌کند، اين کار او چه حکمی دارد؟
ج) اگر می ‌داند که در آن‌جا ده روز نمی ‌ماند، قصد اقامت ده روز معنا و اثری ندارد و بايد در آن‌جا نمازش را شکسته بخواند.

س۳۰. اگر کسی نيت ده روز کرد ولی مطمئن نيست که ده روز می‌ماند يا نه و نماز خودراکامل بخواند، اگر مدت بقايش ده روز نشود، آيا نمازهايش صحيح است؟
ج) موقع نيّت اقامت ده روز نبايد ترديد داشته باشد؛ چنانچه با عزم و اراده قصد اقامت ده روز کند و يک نماز چهار رکعتی بخواند اگر اتفاقاً پيش‌آمد که نتوانست بماند، هرچند روز بماند نماز تمام است يعنی قصد او تحقق پيدا کرده است.

س۳۱. اگر به مشهد مسافرت كنيم و پانزده روز در آن‌جا بمانيم؛ ولی در طی اين مدت به جاهای مختلفی از جمله نيشابور، باغ وحش، پارکها و بازارهای داخل مشهد و شانديز هم سری بزنيم. آيا نماز ما در اين مدّت شکسته است يا تمام؟
ج) اگر قصد اقامت ده روزه كنيد و از ابتدا قصد خروج از محل اقامت را نداشته باشيد، با خواندن حداقل يک نماز چهار رکعتی در آن‌جا، نمازتان تمام است و پس از آن خارج شدن از محل اقامت به مقدار کمتر از مسافت شرعی به قصد اقامت ضرر نمی ‌رساند؛ لكن اگر هنگام قصد اقامت تصميم به خارج شدن كمتر از مسافت شرعی به ميزان بيشتر از شش يا هفت ساعت (در مجموع ده روز) داشته باشيد، قصد اقامت صحيح نيست. هم‌چنان که در صورت اول اگر به مقدار مسافت شرعی يا بيشتر سفری پيش آمد، اقامت به‌هم می‌خورد و زمانی که به محل اقامت برگشتيد اگر قصد اقامت جديد نکنيد، بايد نمازها را شکسته بخوانيد.

احکام قصد اقامت
س۳۲. فردی از محل اقامتش به مقدار مسافت شرعی مسافرت کرده، سپس به همان محل برگشته و طبق عادت هميشگی ـ بدون توجه به قصد اقامت مجدّد ـ نمازهايش را كامل خوانده، حکم نمازش چيست؟ و اگر امام جماعت باشد، آيا بايد به مأمومين خبر دهد؟
ج) اگر در خارج از وقت نماز متوجه شد، اعاده نماز واجب نيست، در غير اين‌صورت اعاده واجب است؛ و اگر امام جماعت باشد، واجب نيست به مأمومين خبر دهد.

س۳۳. اگر كسی قصد اقامت ۱۰ روز در جايی را نداشته باشد، مثلاً احتمال می‌داده كه ۵ روز بعد به مسافرت برود، اما اين احتمال را فراموش نمايد و قصد ۱۰ روز نمايد،‌ و دو روز بعد يادش بيايد. در اين صورت آيا بايد نمازهايش را شكسته بخواند يا كامل؟ و اگر وظيفه‌اش قصر است، آيا بايد نمازهای خوانده شده دو روز قبل را قضا نمايد؟
ج) اگر در حين قصد ده روز، قصد جدّی اقامت ده روز در آن مكان را داشته است، حكم اقامت مترتّب است.

س۳۴. کسی که در سفرش بين اقامت ده روز و کمتر مردّد است، حکم نماز چيست؟
ج) حکم ساير مسافرين را دارد كه واجب است نماز را شکسته بخواند.

س۳۵.  كسی قصد ده روز كرده است و يك نماز چهار ركعتی قضا خوانده است. آيا قصد اقامت ده روز وی محقق شده است كه در صورت انصراف ناگهانی از اقامت ده روز، همچنان تا زمان حضور، نمازها را تمام بخواند؟
ج) در فرض مرقوم قصد اقامت ده روز محقق نشده و نماز او شكسته است.

س۳۶. همان‌طور كه مستحضريد چند سالی است كه شركت‌های ايرانی در زمينه فعاليت‌های نفت و گاز در دريا فعال شده‌اند كه تعدای شناور دارند و در كنار سكوها قرار گرفته و فعاليتی را انجام می‌دهند يا در نقطه‌ای در حال نصب يك سكو بوده و يا در حال لوله‌گذاری در بستر دريا هستند كه در مورد آخر سرعت شناورهای ايرانی بسته به اندازه لوله متفاوت است كه شايد بتوان گفت در ۲۴ ساعت حداكثر ۳ كيلومتر حركت می‌كنند و در زمان نصب سكو هم گاهی بيشتر از ۱۰ روز در يك مكان توقف می‌كنند. حال سؤال اين است كه حكم نماز و روزه افراد شاغل در شناورها به چه صورت است و آيا شخص می‌تواند شناور را مانند خشكی فرض نمايد و آن را موطن خود قرار دهد يا خير؟ مجدداً لازم بذكر است اين شناورها با كشتی‌های باربری و تجاری فرق دارند چرا كه كشتی‌های معمولی مدام در حال دريانوردی هستند.
ج) هر وقت در يك‌جا توقّف ‌كنيد و بدانيد ده روز می‌مانيد، می‌توانيد قصد ده روز كنيد و نماز را تمام بخوانيد و ملاك قصد اقامت در يك منطقه به نظر عرف است.

س۳۷. کسی که در دو مکان تبليغ می ‌کند و قصد اقامت ده روز هم در آن منطقه دارد، نماز و روزه اش چه حکمی دارد؟
ج) اگر از نظر عرف دو مکان محسوب شوند، قصد اقامت در هر دو محل و يا در يکی از آن دو با قصد رفت و آمد به مکان ديگر در خلال ده روز، صحيح نيست.

س۳۸. عرفات (شرّفها الله تعالی) در اثر توسعه شهر مكه قطعاً كمتر از مسافت شرعی است. به نظر حضرتعالی كسانی كه در مكه معظّمه قصد اقامت عشره كرده و سپس عازم عرفات می‌شوند نمازشان قصر است يا تمام؟
ج) اگر قصد اقامت تمام ده روز را در خود مكه معظمه نموده پس از تحقق اقامت در مكه با رفتن به عرفات مسافر نمی‌شود.

ترديد در قصد اقامت ده روز
س۳۹. آيا هنگام قصد اقامت، جايز است نيّت خروج از محل اقامت به محل ديگری را که کمتر از چهار فرسخ با آن فاصله دارد بنمائيم؟
ج) قصد خروج از محل اقامت به اندازه کمتر از مسافت شرعی اگر به صدق اقامت ده روز ضرر نزند مثل بيرون رفتن از آن‌جا به مدت چند ساعت از روز يا شب برای يک بار يا چند بار به شرطی که مجموع ساعات خروج از شش، هفت ساعت بيشتر نشود، در اين صورت، قصد خروج به قصد اقامت لطمه نمی ‌زند.

س۴۰. آيا قصد خروج كمتر از مسافت شرعی در اثناء اقامت، به صحّت قصد اقامت ضرر می‌زند؟
ج) قصد خروج در اثناء اقامه عشره، در يك محل تا كمتر از مسافت شرعی به قدر شش يا هفت ساعت در مجموع دفعات خروج، مضرّ به صحّت قصد اقامت نيست.

س۴۱. محل کار من که در آن‌جا سکونت هم دارم، غير از وطن اصلی‌ام است و با آن بيش از مسافت شرعی فاصله دارد، و محل کارم را هم وطن خود قرار نداده ام و امکان دارد فقط برای چندين سال در آن‌جا بمانم. گاهی از آن‌جا برای انجام مأموريت اداری به مدت دو يا سه روز در ماه خارج می ‌شوم، آيا هنگامی که از شهری که در آن سکونت دارم به مقداری بيش از مسافت شرعی خارج شده و بر می ‌گردم، واجب است در بازگشت قصد اقامت ده روز کنم يا خير؟ و اگر قصد اقامت ده روز واجب است، تا چه مسافتی می ‌توانم به اطراف شهر بروم؟
ج) اگر از شهری که در آن سکونت داريد، به مقدار مسافت شرعی خارج شويد، هنگام مراجعت بايد دوباره قصد اقامت ده روز نماييد، و در صورتی که قصد اقامت ده روز به‌طور صحيح تحقق پيدا کرد و حکم تمام خواندن نماز ـ هرچند با خواندن حداقل يک نماز چهار رکعتی ـ محقق شد، خروج به کمتر از مسافت شرعی ضرری به حکم اقامت نمی ‌زند، همچنان‌که در خلال ده روز قصد خروج به باغ‌ها و مزرعه‌ های محل اقامت، به قصد اقامت آسيبی نمی ‌رساند.

خروج از محل اقامت ده روز
س۴۲. شخصی قصد اقامت ده روز در جايی کرده است، به‌خاطر اين‌که می ‌دانسته که ده روز در آن‌جا می ‌ماند و يا تصميم بر ماندن داشته است ولی بعد از آن‌که با خواندن يک نماز چهار رکعتی، حکم تمام خواندن نماز بر او مترتّب شد، مسافرتی غير ضروری برای وی پيش می ‌آيد، آيا رفتن به آن سفر برای او جايز است؟
ج) سفر او اشکال ندارد، هرچند غير ضروری باشد.

س۴۳.  من در جايی کار می ‌کنم که کمتر از مسافت شرعی با شهر مجاور فاصله دارد و چون هيچ‌يک از دو مکان، وطن من نيست، لذا در محل کارم قصد اقامت ده روز می ‌کنم تا نمازم را تمام خوانده و بتوانم روزه بگيرم، و هنگامی که در محل کارم قصد اقامت ده روز می ‌کنم، در خلال آن مدت و بعد از آن قصد رفتن به شهر مجاور نمی ‌کنم، حکم شرعی من در حالت‌های زير چيست؟
۱. اگر قبل از پايان ده روز به‌خاطر حادثه ای يا کاری به آن شهر بروم و بعد از تقريباً دو ساعت، به محل کارم برگردم؟
۲. اگر بعد از پايان ده روز به قصد رفتن به محله معيّنی به آن شهر بروم و از مقدار مسافت شرعی تجاوز نکنم و بعد از يک شب توقف، به محل اقامتم برگردم؟
۳. بعد از پايان ده روز به قصد رفتن به محله معيّنی به آن شهر بروم، ولی بعد از رسيدن به آن محله، تصميم به رفتن به محله ديگری که با محل اقامت من بيشتر از مسافت شرعی فاصله دارد، بگيرم؟
ج۱و۲: اگر از ابتدا، قصد خروج نداشته باشيد، بعد از استقرار حکم تمام بودن نماز در محل اقامت هرچند با خواندن حداقل يک نماز چهار رکعتی در آن‌جا باشد، خارج شدن از آن‌جا به مقدار کمتر از مسافت شرعی، در يک يا چند روز، به قصد اقامت ضرر نمی ‌رساند، و در اين صورت فرقی نمی ‌کند که خروج قبل از پايان ده روز باشد يا بعد از آن، و تا مسافرت جديدی انجام نشده، نماز تمام و روزه صحيح است.
ج۳. رفتن به محله‌ های ديگر شهر محل اقامت، هرچند با محله قصد اقامت به مقدار مسافت شرعی فاصله داشته باشد، به قصد اقامت و حکم آن ضرر نمی ‌رساند، ولی اگر پس از قصد اقامت در شهری به شهر ديگری که با شهر محل اقامت به مقدار مسافت شرعی فاصله دارد برود، قصد اقامت قبلی وی به هم می ‌خورد و بعد از برگشت به محل اقامت، بايد دوباره قصد نمايد.

س۴۴. آيا می‌توانم از شهری که در آن دانشجو هستم، بعداز اذان ظهر به وطنم كه شصت كيلومتر فاصله دارد بروم وقبل اذان صبح دوباره به محل تحصيلم بازگردم؟ آيا در اين فرض روزه من صحيح می‌باشد؟
ج) در فرض سؤال، روزه آن روز صحيح است ولی بعد از رجوع بايد قصد اقامت ده روز نماييد تا روزه‌های بعدی شما صحيح باشد.

س۴۵.

س۴۶. اگر كسی با ترديد سی روز كامل در جايی بماند (هنگام اذان صبح روز اول وارد محل اقامت شده است) آيا نماز شام سی‌ام را بايد تمام بخواند يا شكسته؟
ج) در فرض سؤال بعد از گذشتن سی روز، اگرچه مقدار كمی در آن مكان بماند، بايد نماز را تمام بخواند
احکام وطن و قصد توطّن

وطن اصلی و جديد
س۴۷. خواهشمندم در مورد حکم مسأله‌ی وطن اصلی و اتّخاذی (جديد) توضيح بفرماييد.
ج) به‌طور کلّی شخصی که در محلی به دنيا آمده و در آن‌جا رشد و نمو کرده است آن‌جا وطن او محسوب می‌شود و تا وقتی که از آن مکان اعراض ننموده، حکم وطن باقی است و همچنين کسی که به جايی غير از وطن اصلی خود رفته و قصد زندگی دائمی هر چند برای بخشی از سال در آن‌جا نموده و با اين قصد مدتی که عرفاً آن محل را وطن او بدانند، در آن مکان زندگی کرد، آن‌جا وطن او محسوب می‌شود و نيز اگر بدون قصد، آن‌قدر بماند که عرف آن‌جا را وطن او بداند، حکم وطن مترتب می‌شود. همچنين اگر کسی بنا دارد به مدّت مثلاً هفت، هشت سال در جايی زندگی کند آن‌جا نيز وطن او محسوب می‌شود.

س۴۸. آيا محل تولد شخص هرچند در آن‌جا ساکن نباشد، وطن او محسوب می ‌شود؟
ج) اگر در آن‌جا مدتی مانده و رشد و نمو کرده باشد، تا از آن اعراض نکرده است، حکم وطن را دارد و در غير اين صورت حکم وطن ندارد.

س۴۹. دانشجويی خانه ‌ای را در شهر تبريز برای تحصيل در دانشگاه آن به مدت چهار سال اجاره کرده است، همچنين وی در صورت امکان، قصد ماندن دائمی در تبريز را دارد، در حال حاضر در ايام ماه مبارک رمضان گاهی به وطن اصلی ‌اش رفت و آمد می ‌کند، آيا آن دو مکان، برای او دو وطن محسوب می ‌شوند؟
ج) اگر در حال حاضر قصد قطعی بر توطّن در محل تحصيل نداشته باشد، آن‌جا حکم وطن را برای او نخواهد داشت. ولی حکم وطن بودن وطن اصلی او تا زمانی که از آن اعراض نکرده، نسبت به وی باقی است.

س۵۰. خانواده‌هايی که از وطن اصلی هجرت کرده‌اند حکم نماز و روزه فرزندان آنها با توجه به فرضيات زير چگونه است؟
الف: وطن اصلی پدر و مادر يزد است ولی از آن اعراض نکرده‌اند، ولی برای مدتی زياد (۲۰ سال) در قم سکنی گزيده‌اند برخی از فرزندان متولد يزد و برخی متولد قم هستند ولی همه در قم بزرگ شده‌اند و سالی يک ماه گاهی ۳ ماه به همراه پدر و مادر به يزد رفته‌اند و بقيه‌ی سال را قم بوده‌اند، آيا نماز و روزه‌ی فرزندان در قم و يزد هنگامی که قصد عشره ندارند شکسته است يا کامل؟
ب: در صورتی که پدر و مادر در قم قصد توطن نکرده باشند و به قدری نمانده باشند که عرفاً اهل قم محسوب شوند حکم فرزندان آنها که بزرگ شده‌ی قم هستند چگونه است؟ و پدر و مادر چند سال که بمانند وطن‌شان محسوب می‌شود؟
ج) اگر فرزند طبق نظر پدر ـ که مقلّد مرجع ديگری است ـ عمل کرده و نمازش را در يزد تمام خوانده و روزه گرفته است ولی خود فرزند مقلد مقام معظم رهبری (دام ظله) بوده است آيا بايد نمازهايی را که در يزد خوانده و روزه‌هايی که گرفته را قضا کند يا خير؟
د: برای اينکه مکانی وطن (اتخاذی) کسی محسوب شود چه شرايطی لازم است؟
جواب: الف: وطن اصلی پدر و مادر، وطن فرزند او حساب نمی‌شود، مگر آن که خود فرزند در آنجا متولد و نشو و نما نموده باشد، و يا بعد از بلوغ آنجا را وطن برای خود اتخاذ کرده باشد.
ب: فرزندان اگر در قم متولد و در آنجا نشو و نما نموده‌اند آنجا وطن اصلی ايشان محسوب است و پدر و مادر اگر قصد زندگی در قم ندارند، آنجا وطنشان محسوب نيست، مگر آنکه مدت زيادی بمانند که در نظر عرف اهل آنجا محسوب شوند.
ج: اگر نماز را در آنجا به جهت جهل به خصوصيات سفر تمام خوانده بنابر احتياط قضا و اعاده دارد.
د: در وطن اتخاذی، بايد يا در ابتدا قصد زندگی دائم يا زندگی معتنابه (هفت، هشت سال) در آنجا داشته باشد، و يا مدت زيادی در آنجا بماند که عرفاً آنجا وطن او محسوب شود.

س۵۱.  آيا حومه شهر، جزو شهر محسوب می‌شود؟ در شهری به دنيا آمده و در آن‌جا بزرگ شدم؛ سپس در هفت سالگی به حومه شهر منتقل شده و قبل از اين که به شهر ديگری سفر کنم در آن‌جا ده سال زندگی کردم، و آن‌جا را وطن خودم به حساب می‌آورم و از آن اعراض هم نکرده‌ام. آيا هم‌چنان آن‌جا وطنم محسوب می‌شود؟
ج) اگر آن‌جا عرفاً از توابع شهر يا از باغات و مزارع شهر به‌حساب آيد، پس جزئی از شهر است؛ و مادامی که از آن‌جا اعراض نکرده باشيد، احکام وطن بر آن مترتّب است.

س۵۲.  جايی كه به دنيا آمده‌ام و در همان‌ جا رشد كرده‌ام، محل سكونت پدر و مادرم بوده است (وطن آنها نبوده)، آيا آن‌جا ـ مادامی كه از آن‌جا اعراض نكرده‌ام ـ وطن من می‌باشد ؟
ج) آنجا وطن شما محسوب می‌شود.

س۵۳. من در شهر کرمانشاه به دنيا آمده ‌ام و شش سال است که در تهران ساکن هستم و بدون اين‌که از وطن اصلی خود اعراض کرده باشم، قصد توطن در تهران کرده ‌ام. اگر در هر يک يا دو سال از منطقه ‌ای به منطقه ديگری از مناطق تهران منتقل شوم، نماز و روزه ‌ام در آن‌جا چه حکمی دارد؟ و چون بيشتر از شش ماه است که در منطقه جديدی از تهران ساکن هستيم، آيا آن‌جا برای ما حکم وطن را دارد يا خير؟ هنگامی که در طول روز به مناطق مختلف تهران رفت و آمد می ‌کنيم، نماز و روزه ما چه حکمی دارد؟
ج) اگر در تهران فعلی و يا محله ‌ای از آن قصد توطن نموده ‌ايد، سراسر آن‌جا وطن شما محسوب می ‌شود، و در تمامی محله‌ های تهران حکم وطن بر شما جاری است و نمازتان تمام و روزه شما صحيح است و تردد شما در تهران فعلی حکم سفر را ندارد.

ملاک تحقّق وطن اصلی
س۵۴. اگر جايی محل تولد و وطن پدرش باشد، و شخص هم نيت كرده که در آينده در آن مکان دفن شود، ولی به‌طور منظم به آن‌جا نمی‌رود. آيا آن محل وطن او به‌حساب می‌آيد؟
ج) صِرف وطنِ پدر بودن، مستلزم آن نيست که وطن فرزند هم به‌حساب آيد.

س۵۵. معتقد بودم که وطن اصلی من همان وطن پدر و مادرم می‌باشد، نه محل تولدم که هشت سال در آن‌جا زندگی کردم. آيا می‌توانم محل تولدم را وطن اصلی‌ام قرار دهم؟ در حالی که بعد از خارج شدن از محل تولدم جهت سكونت در شهر ديگری، هر وقت گذرم به محل تولد افتاده نمازم را در آن‌جا شکسته خوانده‌ام.
ج) وطن اصلی‌تان که در آن‌جا متولد شده و نشو و نما کرده‌ايد، وطن‌بودنش از بين نمی‌رود مگر اين‌که از آن اعراض کرده باشيد. بنابراين نمازتان در آن‌جا تمام است، نه شکسته. و لزومی ندارد که در آن‌جا قصد وطن کنيد، بلکه به‌طور قهری حاصل شده است؛ و نمازهايی را كه بر خلاف وظيفه‌تان خوانده‌ايد، بايد قضا كنيد.

س۵۶. اگر زايشگاه خارج از وطن پدر باشد و مادر ناچار باشد که چند روزی برای وضع حمل به زايشگاه منتقل شود و بعد از تولد فرزند برگردد، وطن اين طفل کجاست؟
ج) اگر زايشگاه در وطن پدر و مادر که در آن زندگی می ‌کنند قرار داشته باشد، همان‌جا وطن اصلی کودك هم خواهد بود، مشروط به اين که در آنجا رشد و نمو هم داشته باشد؛ در غير اين صورت مجرد تولد در شهری باعث نمی ‌شود که آن‌جا وطن او شود، بلکه وطن وی همان وطن پدر و مادر است که بعد از تولد به آن‌جا برده شده و با آن‌ها زندگی می ‌کند.

ملاک تحقق وطن جديد
س۵۷.  کسی که می‌خواهد ساليانی در مکانی بماند، تا چه مدتی بنای ماندن آن‌جا را داشته باشد، حکم وطن را دارد، و آيا بين ماندن در آن‌جا به قصد زندگی يا برای کار يا هر دو، تفاوتی وجود دارد؟
ج) اگر بنای زندگی در آن‌جا را به مدّت هفت، هشت سال داشته باشد برای ترتّب حکم وطن کافی است. ولی اگر برای کار يا امر ديگری غير از زندگی در آن‌جا، مدتی بخواهد بماند، حکم وطن مترتّب نيست.

س۵۸. آيا برای صدق وطن، قصد و بنای زندگی بمدت هفت هشت سال لازم است و يا صرف اقامت اين مدت ولو بدون قصد زندگی كفايت می‌كند؟ يعنی اگر مثلاً  پنج سال در شهری اقامت داشت بدون اينكه از اول بداند چند سال خواهد ماند و بعد تصميم بگيرد دو سال ديگر در آن شهر زندگی كند، اين امر برای صدق وطن كفايت می‌كند؟
ج) اگر در طول اين مدت همواره ترقّب و احتمال خروج از اين محل را داشته است، صدق وطن مشكل است؛ ولی اگر از اول بنای ماندن در آن‌جا را و لو بدون تعيين زمان داشته و مثلاً پنج سال بر اين حال گذشته است و اكنون قصد دارد دو سه سال ديگر هم بماند ظاهر آن است كه بر اين شخص، مسافر صدق نمی‌كند و اين وضعيت برای صدق وطن كافی است.

س۵۹. کسی که جايی را به عنوان وطن انتخاب کرده، چه مدّت زمانی در آن‌جا بماند، حکم وطن بر آن مترتّب است؟
ج) به مقداری که عرفاً صدق کند آن‌جا را وطن اتخاذ نموده، مثلاً دو سه ماه يا حتی کمتر به نحوی که عرفاً اهل آن‌جا محسوب باشد.

س۶۰. آيا محل کار حکم وطن را دارد؟
ج) اشتغال به کاری در مکانی موجب نمی ‌شود که آن مکان وطن گردد.۶۳

س۶۱. آيا قبيله‌ هايی که يک يا دو ماه از قشلاق به ييلاق يا بر عکس منتقل می ‌شوند، ولی بقيه سال را در ييلاق يا قشلاق به‌سر می ‌برند، دارای دو وطن هستند؟ مسافرت‌هايی که در ايام اقامت خود در يکی از اين دو مکان به مکان ديگر انجام می ‌دهند، از جهت قصر يا تمام بودن نماز چه حکمی دارد؟
ج) اگر قصد نقل و انتقال هميشگی از ييلاق به قشلاق و بر عکس را دارند تا روزهايی از سال را در يکی و روزهايی را در ديگری بگذرانند و هر دو مکان را برای زندگی دائمی خود انتخاب کرده باشند، هر يک از آن دو مکان وطن آنان محسوب می ‌شود و بر آنان در آن دو مکان حکم وطن جاری می ‌گردد، و اگر فاصله بين آن دو به مقدار مسافت شرعی باشد، در راه سفر از يکی به ديگری، حکم ساير مسافرين را دارند.

س۶۲. وطن شخصی تهران است و در حال حاضر قصد دارد در يکی از شهرهای نزديک تهران ساکن شده و آن را وطن خود قرار دهد، ولی چون محل کسب و کار روزانه اش در تهران است، نمی ‌تواند ده روز در آن‌جا بماند، چه رسد به شش ماه، بلکه هر روز به محل کارش می ‌رود و شب به آن‌جا برمی ‌گردد، نماز و روزه او در آن شهر چه حکمی دارد؟
ج) شرط تحقّق عنوان وطن جديد اين نيست که انسان بعد از قصد توطّن و سکونت در شهری، شش ماه به‌طور مستمرّ در آن‌جا بماند، بلکه بعد از اين‌که آن‌جا را به عنوان وطن جديد انتخاب نمود و با اين قصد، مدتی (اگرچه فقط شب‌ها) آن‌جا سکونت نمود، وطن او محسوب می ‌شود.

س۶۳. من فردی عراقی هستم که قصد اعراض از وطنم عراق را دارم، آيا همه ايران را وطن خود قرار دهم يا منطقه ای را که در آن ساکن هستم و يا برای انتخاب وطن حتماً بايد خانه ای بخرم؟
ج) در وطن جديد، قصد توطّن در شهر خاص و معيّن و سکونت در آن به مدتی که انسان عرفاً اهل آن‌جا محسوب شود، شرط است، ولی تملّک خانه يا غير آن شرط نيست.

س۶۴. به غير از وطن اصلی چند محل را می‌توان به عنوان وطن انتخاب كرد؟
ج) داشتن دو وطن اتخاذی (جديد) اشكال ندارد ولی اگر خواست سه وطن اتخاذ كند كه در هر يك در طول سال چهار ماه زندگی كند منوط به صدق عرفی وطن است وگرنه وطن سوم اشكال دارد.

س۶۵. آيا وطن زن، تابع شوهر است؟
ج) اگر مستقل در تصميم‌گيری در زندگی باشد، تابع نيست.

س۶۶. من شش ماه از سال را در شهری و شش ماه را در شهر ديگری که محل تولدم و محل سکونت من و خانواده ام است، زندگی می ‌کنم، ولی در شهر اول به‌طور متوالی و مستمر ساکن نيستم، مثلاً دو هفته يا ده روز و يا کمتر در آن می ‌مانم و سپس به محل تولد و سکونت خانواده ام بر می ‌گردم، سؤال من اين است که اگر قصد ماندن کمتر از ده روز را در شهر اول داشته باشم، آيا حکم مسافر را دارم يا خير؟
ج) اگر آن شهر وطن اصلی شما نباشد و قصد توطن در آن‌جا را هم نداشته باشيد، در صورتی که قصد اقامت کمتر از ده روز را داشته باشيد، حکم ساير مسافرين را داريد، مگر آن‌که آن‌جا محل کار شما باشد و حداقل هر ده روز يک‌بار جهت کار به آن‌جا رفت و آمد داشته باشيد که در اين صورت نماز شما تمام و روزه تان صحيح است.

اعراض از وطن
س۶۷. مراد از اِعراض از وطن چيست؟ آيا مجرد ازدواج زن و رفتن وی همراه شوهر به هر جايی که او می ‌خواهد، اعراض محسوب می ‌شود يا خير؟
ج) مراد از اِعراض، خروج از وطن با تصميم بر عدم بازگشت به آن برای سکونت است. و مجرد رفتن زن به خانه شوهر در شهر ديگر، مستلزم اعراض از وطن اصلی ‌اش نيست.

س۶۸. کسی که قبل از بلوغ از محل تولد خود به شهر ديگری مهاجرت نمايد و به مسأله اعراض از وطن آگاه نباشد، الآن که به سن تکليف رسيده، نسبت به نماز و روزه اش در آن‌جا چه وظيفه ‌ای دارد؟
ج) اگر از محل تولد به تبعيت از پدرش مهاجرت کند و پدر وی قصد عدم بازگشت به آن‌جا را برای زندگی داشته باشد، آن مکان برای او حکم وطن را ندارد.

س۶۹. محل کار و سکونت فعلی شخصی از اهالی روستا در تهران است و پدر و مادر او در روستا زندگی می ‌کنند و در آن ملک و آب دارند، اين شخص برای ديدار و کمک به آن‌جا می ‌رود، ولی تمايلی به بازگشت به آن‌جا برای سکونت ندارد، با توجه به اين‌که آن‌جا زادگاه وی است، نماز و روزه اش در آن‌جا چه حکمی دارد؟
ج) اگر قصد مراجعت به آن روستا برای سکونت و زندگی ندارد، بلکه تصميم به عدم مراجعت دارد، حکم وطن بر او در آن‌جا جاری نمی ‌شود.

س۷۰. محل تولد من و همسرم شهر کاشمر است، ولی بعد از استخدام در يکی از ادارات دولتی، به نيشابور منتقل شدم، پدر و مادر ما هنوز در زادگاهمان زندگی می ‌کنند، در ابتدای رفتن به نيشابور، از وطن اصلی خود اعراض کرديم، ولی اکنون بعد از پانزده سال از اين امر منصرف شده ايم، خواهشمندم به سؤالات زير پاسخ فرماييد:
۱. هنگامی که به خانه پدر و مادرمان می ‌رويم و چند روز نزد آن‌ها می ‌مانيم، وظيفه من و همسرم راجع به نماز چيست؟
۲. فرزندان ما که در محل سکونت فعلی ما (نيشابور) متولد شده و در حال حاضر به سن بلوغ رسيده ‌اند، هنگامی که به شهر پدری‌‌‌‌مان (کاشمر) رفته و چند روز نزد آن‌ها می ‌مانيم، چه وظيفه ‌ای دارند؟
ج) بعد از آن‌که از وطن اصلی‌تان (کاشمر) اعراض کرديد، ديگر حکم وطن در آن‌جا بر شما جاری نمی ‌شود، مگر آن‌که دوباره برای زندگی به آن‌جا برگشته و با قصد زندگی (ولو برای هفت، هشت سال) مدتی در آن‌جا اقامت کنيد و اين شهر نسبت به فرزندان شما هم حکم وطن را ندارد و همه شما در آن‌جا حکم مسافر را داريد.

س۷۱. شخصی از وطنش اعراض نکرده است و در حال حاضر حدود شش سال است که در شهر ديگری اقامت دارد، در صورتی که به وطن خود برگردد، با توجه به اين‌که بر تقليد امام راحل (ره) باقی مانده، آيا نماز خود را بايد تمام بخواند يا شکسته؟
ج) تا از وطن سابق خود اعراض نکرده، حکم وطن نسبت به او باقی است و نماز وی در آن‌جا تمام و روزه‌ اش صحيح است.

س۷۲. اگر از وطن اصلی (محل تولد و وطن پدری) قصد اعراض نموده و در جای ديگری سكونت داشته باشيم، آيا می‌توان قصد اعراض را تغيير داد؟
ج) مجرّد تغييرِ قصدِ اعراض، كافی نيست بلكه فقط در صورتی مجدداً برای شما وطن محسوب می‌شود كه بنا داشته باشيد كه در آن‌جا به قصد زندگی هرچند به مدّت مثلاً هفت، هشت سال بمانيد

مسافرت در ماه مبارک رمضان
س۹۳.  آيا مسافرت عمدی در ماه رمضان به قصد افطار و فرار از روزه گرفتن، جايز است؟
ج) مسافرت در ماه رمضان اشکال ندارد، و در صورت مسافرت، ولو اين‌که برای فرار از روزه باشد، افطار بر او واجب است.

س۹۴. كسی كه در ماه رمضان مسافرت كرده، آيا علاوه بر قضا، بايد كفّاره هم بدهد؟
ج) خير، تنها قضای روزه‌ ها واجب است و كفّاره ندارد؛ ولی اگر قضای روزه‌ ها را تا ماه رمضان سال بعد به تأخير اندازد، به جهت تأخير، بايد برای هر روز يك مدّ طعام كفّاره بدهد.

س۹۵. من هر هفته برای زيارت حضرت معصومه (سلام‌الله‌عليها) و انجام اعمال مسجد جمکران به شهر قم مسافرت می ‌کنم، آيا در اين سفر نمازم را تمام بخوانم يا شکسته؟
ج) در اين سفر حکم ساير مسافرين را داريد و نماز شما قصر است.

س۹۶. در صورت اختلاف افق‌، اگر شخصی در منطقه‌ای كه حلول ماه رمضان ثابت شده روزه گرفته و قبل از تمام شدن ماه به منطقه‌ای سفر كند كه بر اساس افقش ماه رمضان يك روز ديرتر حلول كرده و بقيه ماه را در منطقه جديد سپری كند، و در اين سال ماه رمضان سی روزه باشد، در اين صورت روز آخر ماه رمضان برای او روز سی‌ويكم می‌شود. آيا بايد روزه بگيرد و يا افطار نمايد؟
ج) اگر به منطقه‌ای برسد كه از ماه رمضان يك روز مانده باشد، واجب است كه آن را روزه بگيرد، هرچند ماه رمضان نسبت به تعداد روزهايی كه روزه گرفته سی‌ويك روز شود.

س۹۷. شخصی که روزه‌ی معيّنی بر عهده‌ی او می‌باشد و يا اينکه چند روز قضا دارد و وقت آن ضيق شده است، می‌تواند به سفر برود؟ و اگر در سفر است، آيا لازم است قبل از ماه رمضان از سفر مراجعت کند و روزه‌هايش را بگيرد؟
ج) رفتن به سفر برای او اشکال ندارد و اگر در سفر است لازم نيست مراجعت کند که آن روز يا چند روز را روزه بگيرد؛ چون کسی که در سفر است، روزه از او برداشته شده است همانند ماه مبارک، و تفاوتی هم بين اقسام روزه نيست.

خارج شدن از حدّ ترخّص و بازگشت قبل از ظهر
س۹۸. حکم روزه مسافری که صبح از وطن خارج شده و از حدّ ترخص گذشته و قبل از ظهر به وطن برمی‌گردد چگونه است؟
ج) اگر مفطری را مرتکب نشده، بايد نيّت روزه کند و روزه‌اش صحيح است.

س۹۹. روزه مسافری که صبح به مقدار بيشتر از مسافت شرعی (۵ /۲۲ کيلومتر) از وطن خود دور می‌شود، اگر قبل از ظهر برگشت ولی شک دارد که به اذان ظهر رسيده يا نه، حكمش چيست؟
ج) در صورت شك روزه صحيح است.

رسيدن روزه‌دار به محل اقامت بعد از ظهر
س۱۰۰. اگر شخصی بخواهد قبل از زوال به محل اقامتش برسد، ولی در راه به‌خاطر پيشامد حادثه‌‌ ای نتواند در زمان معيّن به مقصد برسد، آيا روزه او اشکال دارد و آيا کفّاره بر او واجب است يا فقط قضای روزه آن روز را بايد به جا آورد؟
ج) روزه‌ اش در سفر صحيح نيست و بر او فقط قضای روزه آن روزی که پيش از ظهر به محل اقامتش نرسيده، واجب است و کفّاره‌‌ ای هم ندارد.

س۱۰۱. اگر به جايی سفر کنم که قصد دارم ده روز در آن‌جا بمانم ولی بعد از اذان ظهر به آن‌جا برسم آيا روزه آن روز صحيح است؟
ج) روزه آن روز صحيح نيست و بايد قبل از اذان ظهر در محل اقامت ده روز باشيد.

س۱۰۲.  اگر روزه ‌داری هنگام غروب در سرزمينی افطار کرده باشد و سپس به جايی مسافرت کند که خورشيد در آن هنوز غروب نکرده است، روزه آن روز او چه حکمی دارد؟ آيا تناول مفطرات برای او در آن‌جا قبل از غروب خورشيد جايز است؟
ج) روزه او صحيح است و تناول مفطرات در آن مکان قبل از غروب خورشيد با فرض اين‌که در وقت غروب در سرزمين خود افطار کرده، برای او جايز است.

س۱۰۳. من در خارج از کشورم زندگی می‌کنم و در ماه رمضان روزه می‌گيرم ولی دو روز مانده به عيد در حالی که ۲۸ روز روزه گرفته‌ام، با پروازی که دو ساعت طول می‌کشد به کشورم برمی‌گردم و در آنجا هلال عيد فطر را می‌بينم وظيفه‌ام چيست؟
ج) اگر در بدو ورود به وطن مشخص باشد که آن روز شرعاً روز عيد است بايد يک روز، روزه ماه مبارک رمضان را در فرض سؤال قضا کنيد.

س۱۰۴. شخصی از اول ماه رمضان تا بيست و هفتم ماه را در وطن خود (بندر ديّر) روزه گرفته و در صبح روز بيست و هشتم به دبی مسافرت کرده و در روز بيست و نهم به آن‌جا رسيده و متوجه شده که در آن‌جا عيد اعلام شده است، او اکنون به وطن خود برگشته، آيا قضای روزه‌ هايی که از وی فوت شده، واجب است؟ اگر يک روز قضا نمايد، ماه رمضان نسبت به او بيست و هشت روز می ‌شود و اگر بخواهد دو روز قضا کند، روز بيست و نهم در جايی بوده که در آن‌جا عيد اعلام شده بود، اين شخص چه حکمی دارد؟
ج) در فرض سؤال قضای دو روز بر او واجب است.

س۱۰۵. شخصی به مسافرت رفته و قصد داشته ده روز در جايی  بماند، سپس از قصد اقامتش عدول کرده و تصميم گرفته که قبل از حلول ماه رمضان به شهر خود برگردد، ولی به سبب تأخير در حمل ونقل جاده‌ای ماه رمضان فرا رسيده و او هنوز در همان شهر باقی مانده است. اگر  در روز ماه رمضان با همسرش مجامعت کند، چه حكمی دارد؟
ج) اگر بعد از اين‌كه حكم كامل‌خواندن نماز (با خواندن يک نماز چهار رکعتی) بر او مستقر شده، از قصد اقامتش عدول کرده باشد، روزه بر او واجب ‌شده و مجامعت در هنگام روزه جايز نيست، و اگر چنين كاری كرد، کفاره بر او واجب می‌شود و آن اطعام شصت مسکين يا شصت روز، روزه گرفتن است؛ ولی اگر قبل از اين‌كه حكم كامل‌خواندن نماز بر او مستقر شود از قصدش عدول کرده، چيزی به عهده‌اش نيست.

روزه قضا و مستحبی در سفر
س۱۰۶.  آيا گرفتن روزه‌ های قضا، در سفر صحيح است؟
ج) جايز نيست.

س۱۰۷. آيا مسافر می ‌تواند روزه مستحبی بگيرد؟
ج) گرفتن روزه مستحبی در سفر جايز نيست؛ مگر در مدينه طيبه كه برای برآورده شدن حاجت، می ‌تواند سه روز، روزه مستحبی بگيرد و احتياط آن است که روز چهار شنبه، پنج شنبه و جمعه را اختيار كند.

نذر روزه‌ در سفر
س۱۰۸. كسی كه در ماه رمضان در سفر است، آيا می ‌تواند نذر كند روزه بگيرد؟
ج) خير، جايز نيست.

س۱۰۹. بنده نذر کردم که چهل روز پشت سر هم روزه بگيرم اما سفری برای من پيش آمده که ناچار از انجام آن هستم. تکليف نماز و روزه بنده چه می‌شود؟
ج) اگر برای آن وقت تعيين كرده است و ناچار شد به سفر برود، بايد قضای آن مقداری را كه سفر كرده به‌جا آورد؛ ولی اگر وقت تعيين نكرده است بايد در موقع ديگری چهل روز پی در پی روزه بگيرد.

س۱۱۰. شخصی كه مفطری انجام نداده، در سفر مثلاً در ساعت ده نذر می‌كند كه امروز را روزه می‌گيرم، آيا نذر او صحيح است يا بايد نذر قبل از سفر و قبل از طلوع فجر باشد؟
ج) روزه مستحبی در سفر كه با نذر صحيح است، بايد قبل از طلوع فجر باشد و بنابر احتياط مشروط است به اين كه نذر در حَضَر منعقد شده باشد....

 

خواندن 15143 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 تیر 1395 23:41
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 365

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
شرایط و قوانین.

خبرهای مهم

 • نماز جمعه 97/8/11

  عظمت اربعین و ضعف دشمنان در مواجهه با آن ، سوء مدیریت عامل مشکلات امروز و ... در نماز جمعه ای

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ، حضرت حجت الاسلام و المسلمین موسوی در  خطبه های نماز جمعه این هفته به نکات زیر اشاره کردند :

   

  خطبه اول :

   


  در سوره ی آل عمران خداوند متعال نعمت ها را یادآوری می کند   و به عدم توجه به این نعمت ها اشاره می کند که :

  کیف تکفرون و انتم تتلی علیکم آیات الله

   


  انسان نشانه های خداوند متعال را  هر کجا تدبر کند می بیند و اگر سنگدل نباشد ایمان می آورد  ، در آسمان ها و زمین از سیاره ها و ستاره ها تا حتی قطرات باران  چشم دل به نشانه های خدا بستن مثل عاقبت کسانی می باشد که در زمان پیامبران ، معجزه های آنها را دیدند ولی ایمان نیاوردند

   


  یکی از این معجزه ها ، معجزه شق القمر نبی مکرم اسلام بود که دشمنان ابتدا آنرا درخواست کرده
  و پس از وقوع آن دوباره درخواست کردند اما باز هم ایمان نیاوردند و این نشانه کوردلی نسبت به  نشانه های حق تعالی است

   


  کسی که دنبال بهانه است  و چشم دلش کور باشد با هزاران معجزه و نشانه هم ایمان نمی آورد

   


  اگر کسی قصدش ایمان آوردن به حق تعالی باشد با کوچکترن نشانه به خداوند ایمان می آورد حتی با حرکت ابرها و قطرات باران

   


  در ادامه ی آیه ذکر شده اشاره به ادامه دار بودن تقوا دارد و اینکه امام سجاد ( ع) هم به این نکته اشاره میکند که : اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا
  این به معنای این است که تقوا یک سال و دوسال نیست بلکه یک مسئله همیشگی و نیاز تمام دوران است

   


  در تفسیر المنصور و عیاشی در ذیل  این آیه به روایتی از پیامبر  ( ص) اشاره شده است که می فرماید : خداوند را  هر لحظه باید اطاعت کرد و معصیت حق تعالی نباید شود و هرکس خدا را فراموش کرد قطعا خودش را هم فراموش خواهد کرد

   


  خطبه دوم :

     به حماسه عظیم اربعین افتخار می کنیم که یه حماسه دشمن شکن و مایوس  کننده  برای دشمن است


  تبلیغات چند ماهه دشمنان از رسانه ها گرفته تا فتنه های ایجاد شده برای کم رنگ کردن اربعین بی نتیجه بوده اتفاقا تاثیر عکس گذاشته و این راهپیمایی پرشورتر هم شده است  و تن دشمن از  امثال اربعین ها بشدت می لرزد

   


  انشاالله این قیام عظیم و بی نظیر اربعین به قیام حضرت اباصالح المهدی (عج)  ختم خواهد شد

   


   راهپیمایی اربعین   یک قیام بزرگ سیاسی مذهبی است  که  نشان از بی ارزش بودن مال مردم در مقابل ابی عبدالله است ؛ نه تنها مال بلکه برای مردم جان دادن در راه امام حسین( ع)  هم ناچیز است

   


  عده ای متاسفانه  نگران بی حجابی و خطرات فضای مجازی و ...  نیستند و نگران نذورات و خرج کردن و دادن مال  در راه امام حسین ( ع) هستند

   

  سیزده   آبان نشان از جنایتکاری آمریکاست و ظلم و تهدید و تطمیع وجود آمریکایی ها و ایثار و فداکاری و مقاومت وجود ملت ایران را فرا گرفته است

   


  چهل 
  40 سال است که ملت ایران را تحریم می کنند بحمدالله این تحریم های جدید  بی اثر خواهد بود چون دوست و دشمن مقابل آمریکا ایستاده است

   


  ده ها سال است که می خواهند نظام جمهوری اسلامی را ساقط کنند  و در این راه همه کار کردند اما به معنای واقعی کلمه دشمن به کلام امام ایمان آورد که آمریکا هیچ غلطی نخواهد کرد


  مردم بخاطر تحریم ها در فشارند اما قطعا قسمت عمده ی این مشکلات بخاطر سوء مدیریت های داخلی می باشد


  دشمن می تواند کمی اذیت کند مثل جمعی که چند مرد نشسته باشند و بچه ی کوچکی اذیت کند
  اما به اهداف اصلی خود هرگز نخواهند رسید و نمونه بارز آنها صدام ملعون است
  که حامیان خود او ( آمریکا ) او را در چاه فاضلاب دراورده و راهی گور کردند

   


  از عزیزانی که در برپایی موکب شلمچه بنام شهرستان زحمت کشیدند و عزیزانی که در برپایی موکب های درون شهرستانی  همت کردند کمال تشکر را دارم و قطعا در پیشگاه  خداوند متعال ماجور خواهند بود .
 • نماز جمعه 97.7.13

  بازگشت به روحیه انقلابی راه حل مشکلات اقتصادی کشور

  بیانات حجه الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان آغاجاری 

  خطبه اول :


  وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ ۖ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ ۖ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ


  دعا تاثیر مستقیم در زندگی دارد و حتی در روایات متعدد ؛ یکی از چیزهایی که قضا و قدر  الهی را تغییر می دهد دعاست


  امام صادق (ع) : دعا باعث می شود قضا و قدر عوض شود .

  دعا در هر زمان و مکانی باشد اشکال ندارد ولی در بعضی از زمان ها مثل بعد از نمازهای یومیه و بعضی از مکان ها مثل حرم ابی عبدالله مستجابتر است ...


  امام معصوم می فرماید : احب الاعمال عند الله عزوجل الدعا  : محبوبترین اعمال نزد خدا دعا کردن است که نماز نیز خود بخشی از دعا کردن است


  در روایات از امیر المومنین به صفت کثیر الدعا یعنی کسی که زیاد دعا می کند یاد شده است


  کسی که کارش گره می خورد و می خواهد دعایش مستجاب شور باید زمانی که مشکلی ندارد دعا کند
  در این صورت اگر مشکلی برای او پیش آمد دعایش مستجاب می شود ، نه اینکه تنها در مشکلات یاد خدا کند و دعا کند ...


  خطبه دوم

  #هفته_نیروی_انتظامی
  ?مردم قدر سبزپوشان خدوم نیروی انتظامی را میدانند که به خوبی امنیت را در شهر که بالاترین نعمتهاست به وجود می آورند اگر حضور و رسیدگی و احاطه اطلاعتی به موقع این عزیزان نباشد مجرمان و تبهکاران ضربات زیادی به زندگی مردم وارد میکنند

  ? در مقطعی دشمن و خود فروخته های داخلی خارج نشین سعی کردند با ایجاد نمایش های ساختگی میان مردم و نیروی انتظامی فاصله ایجاد کنند که با عکس العمل صبورانه و دقیق نیروی انتظامی مواجه شده و راه به جایی نبردند چرا که نیروی انتظامی ما از خود مردم با اعتقادات و سبک زندگی خود مردم است و خود مردم هستند که بعضا مفتخر میشوند و این لباس مقدس را به تن کرده در مسیر امنیت خدمت میکنند لذا نیروی انتظامی ما کاملا مردمیست

  #گوشمالی
  ?حمله موشکی جمهوری اسلامی توسط سپاه پاسداران در راستای فرمان رهبری انقلاب بوده است که فرمودند دیگر دوران بزن در رو تمام شده است اگر یکی بزنید ده تا خواهید خورد

  ?این حمله موشکی حاوی پیامهای زیادی بود از جمله قدرت و دقت بی مثال و بی نظیر قدرت موشکی و احاطه اطلاعاتی از زمان و مکان جلسه تروریستها را میرساند که از مسیر ۵۷۰ کیلومتری مورد هدف دقیق قرار گرفته اند

  ?دشمن فهمید و درک کرد که با داشتن این قدرت موشکی ، ایران اسلامی اساسا نیازی به بمب هسته ندارد چرا که اگر مورد حمله از هر کجا قرار گیرد با این قدرت موشکی در همان ساعت های اولیه دشمن را فلج خواهد کرد

  ?موشکها در نزدیکی پایگاه آمریکایی به زمین نشستند یعنی اگر لازم باشد چند کیلومتر آن طرفتر هم پایگاه آمریکایی هم هدف قرار خواهد گرفت

  #روحیه_جهادی
  ?تنها راه حل مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور بازگشت مسولان به روحیه انقلابی و بسیجی است ، کشور ما ثروتمند بوده و دارای غنای بالایست و میشود با روحیه و کار جهادی مشکلات را  برطرف کرد

  #بسیج_راه_حل
  ?تصور درست از کشور و هدفی که برای آن انقلاب شد همین بسیج است بسیج یعنی خدمت به مردم و آباد کردن دنیا ، ورفاه مردم و مکرم‌ شدن در آخرت است

  ?دشمن با بسیج مخالف است کسانی هم که در داخل با بسیج مخالف هستند دانسته یا نادانسته در زمین دشمن بازی میکنند

  ?لازم به ذکر است در بین الصلاتین بعد از مراسم روضه خوانی با مداحی و مرثیه سرایی برادر حاج حمید عکسی زاده سرهنگ رحمانی فرمانده محترم نیروی انتظامی آغاجاری به ارائه گزارش یکساله نیروی انتظامی آغاجاری به مردم پرداختند 

 • ...انتقام بزرگ در راه است

  حملات کوبنده و البته موقت در جواب به حامیان حمله تروریستی اهواز

  تعدادی از فرماندهان ارشد گروه تروریستی داعش موجود در شرق رود فرات، در اثر حمله موشکی دقیق سپاه پاسداران به هلاکت رسیدند.
  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ، ساعت ۲ بامداد امروز (دوشنبه ۹ مهرماه)، یگان موشکی نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواضع سرکرده های جنایت تروریستی اهواز را در مناطق اشغالی شرق سوریه هدف قرار داد تا نخستین واکنش قاطع نیروهای مسلح کشورمان برای انتقام خون شهدای این حمله تروریستی به ثبت برسد.

  در عملیات «ضربت محرم»، ۶ فروند موشک بالستیک میان بُرد از غرب کشور  شلیک شد و به مواضع تحت اشغال گروه تروریستی داعش در نوار ساحلی شرق رود فرات (جنوب شرق استان دیرالزور در شرق سوریه) اصابت کرد.

  یک منبع میدانی به جزئیات عملیات شب گذشته اشاره کرد و افزود: نوار ساحلی شرق رود فرات آخرین نقطه و منطقه متمرکز تحت اشغال گروه تروریستی داعش در سوریه به شمار می آید که بامداد امروز با موشک های سپاه هدف قرار گرفته شد.  این منبع میدانی با بیان این که موشک های بالستیک سپاه به شهرک «هجین»، مهم ترین پایگاه گروه تروریستی داعش در نوار ساحلی شرق رود فرات (جنوب شرق استان دیرالزور) اصابت کردند، گفت: در عملیات بامداد امروز، پایگاه های سرکرده های میدانی داعش هدف قرار گرفته شد.

  وی از هلاکت شماری از سرکرده های میدانی گروه تروریستی داعش خبر  داد و افزود: در عملیات موشکی سپاه، تعداد زیادی از تروریست های داعش هم که در حومه پایگاه ها حضور داشتند کشته و زخمی شدند .

 • نماز جمعه 97/7/6

  راه سعادمتندی در دنیا و آخرت ، ضرورت برخورد با متخلفان بازار شهرستان و محکومیت حادثه تروریستی اهواز در نماز جمعه این هفته شهرستان

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ؛   نماز جمعه این هفته به امامت حضرت حجت الاسلام برگزار و ایشان در خطبه های نماز جمعه به نکات زیر اشاره کردند

  خطبه اول 

  دلی  که یاد امام زمان باشد، وابسته به دنیا نمی شود  و آن دل ، دل مطمئن می شود  ؛ اگر دلی وابسته به دنیا باشد مدام در معرض خطرات گوناگون قرار می گیرد .

   

  در داستان حضرت ابراهیم ( ع)  وقتی ایشان از خداوند متعال  سوال کرد که  چطور مردگان زنده میشوند ، خداوند به ایشان فرمود مگر ایمان نداری؛ حضرت ابراهیم (ع) فرمود خیر برای اطمینان قلبم می خواهم ؛ 

  اطمینان  دل بندگان  ؛  با بریدن از دنیا  و متوجه شدن به امام زمان (عج)  حاصل می شود 

   

  حضرت محمد (ص) : دلها به سه دسته تقسیم می شوند : قلوب مشغول بدنیا  و قلوب مشغول بالعقبی  و قلوب مشغول بالمولی 

  بعضی از دلها مشغول بدنیا و بعضی مشغول به اخرت ( بهشت و جهنم ) و بعضی مشغول و متوجه حق تعالی می باشد 

   

  آن دسته که مشغول بدنیا می باشد ، بدنیا نخواهد رسید و خسران خواهند دید و اما دلی که  متوجه به آخرت باشد دنیا و آخرت برای اوست و دلی که مشغول و متوجه خود حق تعالی باشد هم دنیا و هم آخرت و مولی برای اوست  

   

  دل بستن به دنیا در این  روایت نشان دهنده ی اول گمراهی و عدم سعادتمندی در دنیا و آخرت است

   

  حمران بن اعین( از اصحاب ) از امام باقر (ع) سوال کردند  : وقتی ما در  کنار شما هستیم دلمان متوجه به  خداوند متعال است ولی وقتی  در بین  مردم هستیم اینطور نیست آیا نفاق داریم ؛ حضرت فرمودند 

  این سوال را از نبی مکرم اسلام پرسیدند ، حضرت فرمود خیر نفاق نیست بلکه وسوسه های شیطانی می باشد و اگر شخصی بتواند این وسوسه ها را خنثی کند ملائکه از باب تبرک هر روز  با او مصافحه خواهند کرد و شخص  به درجه ای  از تقوا می رسد که می تواند  حتی روی آب راه برود 

   

     دل ها تنها باید متوجه حق تعالی باشد تا انسان بتواند بهره های کافی از دنیا و آخرت ببرد و سعادتمندی حقیقی  در این دو سرا نصیبش شود  ...

   

   متوجه بودن دل به خداوند متعال به معنای بهره حلال نبردن از دنیا نیست  بلکه به معنای وابسته نشدن به این سراب است ؛ مثلا حضرت خدیجه و حتی اهل بیت بی بهره از دنیا نبودند ، ولی وابسته هم نبودند مثلا در تاریخ داریم که امام حسن مجتبی (ع)  سه بار تمام اموال خود را بخشید و این یعنی وابسته نبودن ...

   

  خطبه دوم 

   

   

  این استقلال ، وحدت و امنیتی که مولود هشت سال دفاع مقدس است دشمن را عصبانی کرده است

   

   جا دارد در هفته دفاع مقدس از زحمات سپاه آغاجاری در زمینه فعالیتهای فرهنگی و جهادی و امنیتی در شهر که همه در راستای کمک به دولت ورسیدگی به محرومان است تشکر کنم انشاالله عندالله ماجور خواهند بود 

   

  حادثه تلخ و دردناک اهواز که موجب شهادت و زخمی شدن ده ها نفر از هم وطنانمان شده هیچ وقت از خاطر مردم ما بیرون نخواهد رفت دشمنی که دستش تا آرنج به خون مظلومین دنیا آلوده است در حادثه ۳۱ شهریور اهواز دخالت مستقیم داشته است 

   

  دشمن تصور میکند با راه انداختن جنگ اقتصادی و کشتن زن و بچه بی گناه به اهداف خود میرسد این در حالیست که مردم دشمن خود را خوب شناخته و فریب نیرنگ آنها را نمیخورند 

   

   دشمنان به دنبال حکومت جایگزین برای کشور امام زمان و ولایت فقیه هستند آیا آنها با این همه جنایت و وحشی گری به فکر مردم هستند 

   

  اگر هم در سطح مسولان کشوری و دولت بخواهد اصلاح و تغییری انجام شود به دست خود مردم است و قانون این ها را دیده است حتی رئیس جمهور اگر در میانه کار بی کفایت شد نمایندگان مردم میتوانند او را عوض کنند  

   

  آمریکا جز با نابودی کشور ما به هیچ چیز راضی نخواهد شد آنها جنگ اقتصادی به راه انداخته و تروریست را حمایت قطعی میکنند تا به کشورمان آسیب بزنند دشمن از سال ۴۲ که مردم کفن پوش به حمایت از استقلال و اسلامشان به خیابان ها آمدند مردم ما را شناخت و بعد از آن در سال ۴۳ و بعد از آن در سالهای ۵۷ و ۸۷ و ۸۸ و بعد از آن مردم ثابت کردند پای ارزشهای خود هستند ودشمن هم امروز عزم خود را جزم کرده تا این استقلال و اتحاد را از بین ببرد 

   

  امروز در این نوسانات اقتصادی حتی شاهنشاهی ها هم بر سر دور آمدند و هوس بازگشت به حکومت کرده اند اینها مگر فراموش کردند برای حفظ قدرتشان چطور مردم را به گلوله میبستند و آمریکا را با کاپیتولاسیون بر مال و جان و ناموس مردم مسلط کردند 

   

  امروز کسانی که در مشکلات اقتصادی در داخل کشور خواسته یا ناخواسته خیانت میکنند در زمین دشمن بازی کرده و از تروریست های ۳۱ شهریور اگر بدتر نباشند کمتر نیستند 

   

  مسولان امنیتی استان خوزستان باید نسبت به حادثه تلخ تروریستی اهواز پاسخگو باشند زیرا سوالات زیادی بر جا مانده است ولی به شکلی باید موضوع بررسی شود که موجب سو استفاده دشمنان قرار نگیرد زیرا این نیروهای امنیتی تا به حال جلوی صدها حمله تروریستی را گرفته و بعد از آن هم خواهند گرفت و زحمات زیادی کشیده اند اما موضوع باید به شکل دقیق موشکافی شود 

   

  خانوده های شهدای ترور اهواز بدانند خون عزیزانشان پایمال نشده و درخت تنومند انقلاب را مستحکمتر خواهد کرد و موجبات بیداری مسولان سیاسی ، اقتصادی و امنیتی خواهد شد امروز اگر مسولی در انقلاب اسلامی جایگاه مسولیت را برای منافع شخصی خود پر کرده باشد خائن به کشور و اسلام است و از خون فرزند شهید چهار ساله اهواز باید خجالت بکشد/این خون ها ریخته میشود که این کشور پا برجاست 

   

  وظیفه خود میدانیم از رئیس جمهور بابت سخنان بی نظیر ، خوب ، انقلابی و دقیق در سازمان ملل تشکر و تقدیر کنیم  انتظار ما از نماینده نظام اسلامی هم همین نوع سخنرانی است زیرا در رسوایی دشمنی که در بدعهدی و خون ریزی و جنایت  هیچ تعارفی ندارد نباید تعارف کرد 

   

  ?اما رئیس جمهور به کشور بازگشت و اوضاع نابسامان را باید جمع کند دولتی که نه وزیر کار دارد نه وزیر اقتصاد ،  وزیر صنعت آن هم نه سر مرده ها و نه سر زنده هاست تیم اقتصادی که اول و آخرش مشخص نیست نباید  وضعی بهتر از این در کشور وجود داشته باشد باید فکری کنند /فکرهای روشن اقتصادی و سیاسی را وارد کنند مسئله زندگی و حق مردم است مسئله کمی نیست 

   

  ?در شهرستان مسولان نظارتی در این ایام  نظارت بر بازار را باید بیشتر کنند امروز وضع نظارت در بازار مورد گلایه است مسولان در این زمان حضور و نظارت در بازار را باید به صورت عملیات و شبانه روزی انجام دهند هر چند بازاریان متدین ما غالب بر متخلفان هستند/ تا ساعتی که بازار باز است باید ناظران باشند و با متخلف برخورد کنند 

   

   

 • نماز جمعه 97/6/16

  ضرورت کارجهادی توسط مسئولان، توجه به توانایی های جوانان داخل کشور و مشکلات شهرستان در نماز جمعه این هفته

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،حجه الاسلام والمسلمین اسدپور در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان آغاجاری فرمودند 


  :

  ▫مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان  رهبری به بیان نکات کلیدی و مطالب راهگشا برای برون رفت از شرایط کنونی کشور پرداختند
  ▫ همانطور که مردم باید به مسئولین کمک کنند ، و مسئولین هم در چارچوب قانون موظف به انجام و پیگیری مطالبات مردمی هستند و باید خود  را خادم مردم بدانند

  ▫ کشوری که جوان هایش از زمان جنگ تا کنون  انواع موشک های دور برد نقطه زن ، زیر دریایی های مختلف ،  پهبادهای مدرن  ، فضا پیماهای متفاوت رامی سازند آیا نمی توانند در زمینه تولید خودرو  و کالای ایرانی با کیفیت بالا...موفق باشند جوانان ما در هر عرصه ای وارد شده اند سربلند ظاهر شدند ..نباید در جامعه و در بین جوانان یاس و نا امیدی را تزریق کنیم

   ▫ مسئولین و مدیران در جنگ تمام عیار اقتصادی که توسط استکبار جهانی و خائنین داخلی به کشور تحمیل شده نباید شب و روز بشناسند و باید بصورت مستمر و با حجم بالا  مشغول به کار و خدمت رسانی به مردن شوند تا انشاالله  مثل جنگ ها و فتنه های گذشته ، از این جنگ تمام عیار اقتصادی و تبلیغاتی هم بسلامتی عبور کنیم

  ▫ استفاده از نظرات افراد متخصص و مدیران کارآمد و نخبگان ، خارج از نگاه حزبی و نگاه جبهه گرایی از دیگر ضروریاتی است که باید مورد توجه مسئولین قرار بگیرد

  #آغاجاری

  ▫ افراد قلیلی که در داخل شهر  در حال دست کردن در جیب مردم هستند با گرانفروشی و یا کم فروشی به همشهریان خود خیانت میکنند..باید بدانند سیلی سختی خواهند خورد..آیا میخواهید نام شما برده شود تا مردم شما را بشناسند و عبرت دیگران شوید

  ▫ مدتی زیادی است انتقادها به عدم تکمیل  جاده گردنه بهبهان بر سر زبانهاست
   چند کشته باید داده بشود ..چند ماشین دیگر باید تصادف کنند..چه مقدار مجروح  باید داده شودتا این جاده به اتمام برسد؟؟متصدی پیگیری این پروژه کیست؟؟
  مسئولین مربوطه بیایند در بین مردم پاسخگو باشند.

  ▫عدم حضور مسئولین در بین مردم
  چرا بعضی از مسئولین در نماز جمعه که محل اجتماع مردم است  نمی ایند تا مردم آنها را از نزدیک ببینندو پاسخگوی مطالبات مردمی باشند.

  ▫تلاش های  رئیس ارشاد اسلامی شهرستان ، رئیس کمیته امداد که بصورت جهادی در حال خدمت رسانی هستند شایسته قدردانی است.
  شهرداری و شورای اسلامی شهر تلاشهای فراوانی در جهت خدمت رسانی به مردم میکنند..اما برای مشاهده نتایج زحمات این عزیزان باید به آنان فرصت داد

  ▫خدمت به دستگاه ابی عبدالله افتخاری بود برای بعضی  دستگاه های دولتی  که متاسفانه به بهانه ی صرفه جویی آن را از خود سلب کردند ، بنظر میرسد صرفه جویی در  هزینه ها باید در جاهای دیگر صورت بگیرد نه در مسائل فرهنگی و بخصوص مجالس عزاداری سید الشهداء..خواهید دید
  مردم شریف و صبور  شهرستان آغاجاری امسال  پر شورتر از سالهای گذشته مجالس عزاداری را به نحو احسن برگزار و مدیرت خواهند کرد..

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

media/k2/items/src/8f9f14c4f7dd7ce0bc8e0048b00b1155.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،
media/k2/items/src/3f51ec9d49bc461803b454a4875d5aa8.jpg
بیانات حجه الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های
media/k2/items/src/0d4be46703e4caec7901c928d2f5e122.jpg
تعدادی از فرماندهان ارشد گروه تروریستی داعش موجود
media/k2/items/src/90c8a860751b252e58c26f97e05856c4.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ؛ 
media/k2/items/src/1397be472e45feda66c2cb00ba5f4ce2.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،حجه
media/k2/items/src/52c96c35c30d11cfb13711cfa4231ac4.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه ، همزمان با
media/k2/items/src/884bd078062ee6bd157b294c752d7970.jpg
به گزارش روابظ  عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،
media/k2/items/src/4ad6df0790d749b51a9680aaf0316ad3.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،در