پایگاه خبری دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری
 • امام جمعه شهرستان آغاجاری
 • حجت الاسلام والمسلمین سید میثم موسوی
دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۷
دوشنبه, ۰۳ ذیقعده ۱۴۳۹
دوشنبه, ۱۶ جولای ۲۰۱۸
صفحات بازدید شده
624928
صفحات بازدید شده امروز
310
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
1043
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
7374
صفحه منتخب هفته پیش
×

هشدار

JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING

پیروز جنگ تازه در شبه جزیره کره کیست «ترامپ» یا «اون»؟

شکست پیش بینی شده دیگری برای امریکا مطلب ویژه

جمعه, 01 ارديبهشت 1396 23:34 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

آمریکا به خوبی می‌داند که کره دارای 10 الی 20 کلاهک هسته‌ای است. نزدیک به 700 هواپیمای جنگنده دارد، بیش از یک میلیون سرباز آماده به جنگ و 2 میلیون سرباز ذخیره دارد که چیزی برای از دست دادن ندارند

. از بحرانی که ترامپ یک سوی آن و کیم جونگ اون سوی دیگر آن است باید ترسید. مجموعه اخبار و گزارش‌ها گواه این مدعاست که بحران کره به سمت و سوی نامعلومی پیش می‌رود که ترامپ و کیم جونگ اون هر دو سرمواضع خود ایستاده‌اند و تا کنون نشانی از عقب‌نشینی در مواضع دو طرف دیده نمی‌شود. برخی از تحلیل‌ها از قریب‌الوقوع بودن جنگ حکایت دارد اما در صورت وقوع جنگ سؤال این است که چه کسی برنده و چه کسی بازنده آن خواهد بود؟ و از همه مهم‌تر تبعات آن چه خواهد بود؟ آیا آمریکا خواهد توانست در ضربه اول تمام سیستم نظامی کره شمالی را نابود کند یا کره خواهد توانست پیش، همزمان یا بعد از حمله آمریکا حمله ویرانگر خود را علیه کره جنوبی و ژاپن عملی سازد؟

 
بیش از 3 ماه از زمانی که «دونالد ترامپ» رسما کار خود را در کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا آغاز کرده است می‌گذرد. مجموعه اقدامات وی به خصوص در عرصه سیاست خارجی طی هفته‌های اخیر نشان از تغییر فاحش اهداف و سیاست‌های اعلامی با سیاست‌های اعمالی وی دارد. ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی خود روسای جمهور قبلی آمریکا را به خاطر مداخله نظامی در غرب آسیا سرزنش کرده و اعلام کرده بود ترجیح می‌دهد رئیس جمهور آمریکا باشد تا پلیس جهان. اما به محض اینکه وی و تیمش وارد کاخ سفید شدند سیاست‌های دیگری را در پیش گرفتند.
 
وی در روزهای آغازین ورودش به کاخ سفید، طرحی را در دستور کار وزارت خارجه و دفاع قرار داد که ظرف 90 روز یک منطقه امن در سوریه را ایجاد کند. طبق برآوردهای پنتاگون، برای ایجاد چنین منطقه‌ای به 30‌هزار سرباز پیاده‌نظام در خطرناک‌ترین منطقه جهان نیاز است. اما اقدامات جدیدی که نشان از تغییر فاحش ترامپ قبل و بعد از ریاست جمهوری دارد حمله گسترده هوایی به پایگاه هوایی العشیرات سوریه،حمله با بزرگ‌ترین بمب غیراتمی به افغانستان و تشدید تنش با کره شمالی و افزایش خطر جنگ هسته‌ای در شبه جزیره کره است. در این میان موضوع بحران کره شمالی و مجهز بودن این کشور به سلاح هسته‌ای و حضور چین در منطقه و در همسایگی آن شرایط ویژه‌ای به این بحران‌زده که آن را از یک بحران منطقه‌ای به یک بحران تمام عیار بین‌المللی تبدیل کرده است که نیازمند بذل توجه بیشتری است.
بحران کره، بحرانی قدیمی
 
بحران کره تبدیل به یکی از قدیمی‌ترین بحران‌های نظام بین الملل کنونی شده است. تقسیم کره به کره شمالی و جنوبی از پیروزی متفقین در جنگ دوم جهانی در سال ۱۹۴۵ و پایان ۳۵ سال سلطه ژاپن بر کره نشأت گرفت. در طرحی که قریب به اتفاق کره‌ای‌ها باآن مخالف بودند. آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی اما توافق کردند که قیمومیت موقت کشور را از محل مدار ۳۸ درجه، برعهده گیرند. هدف از طرح قیمومیت کمک به ایجاد یک دولت موقت کره‌ای بود که «در موعدی مقرر مستقل و آزاد» شود اما اگرچه تاریخ برگزاری انتخابات هم مشخص شده بود، شوروی از همکاری با برنامه‌های سازمان ملل متحد برای برگزاری انتخابات آزاد و عمومی در دو کره سر باز زد و در نتیجه آن، یک دولت کمونیست تحت حمایت شوروی بطور دائم در شمال تأسیس شد و  به دنبال آن نیز یک دولت طرفدار غرب در جنوب تشکیل شد. دو دولت مجزا در کشور برقرار شد که هر یک مدعی زمامداری تمام شبه‌جزیره بودند.
 
تنش و بحران بین دو کره ‌از زمان عقد قرارداد کره ‌جنوبی با آمریکا تحت عنوان «دفاع متقابل جمهوری کره‌ با آمریکا» تشدید شد و سرانجام به جنگ دو کره‌ در سال‌ 1950منجر گردید. فرمانده نظامیان آمریکا در  ‌این جنگ «ژنرال داگلاس مک آرتور» بود که با از دست دادن 50 هزار نیرو در جنگ جهانی دوم و در  جنگ فیلیپین توانسته بود این کشور را اشغال کند، اما همین فرمانده در همان زمان که آمریکا با ژاپن درگیر بود و ژاپن مقاومت بی‌سابقه‌ای را به نمایش گذاشته بود، نامه‌ای به «ترومن» رئیس جمهور وقت آمریکا نوشت که نشان از ضعف آمریکایی‌ها داشت. در این نامه آمده است: «اگر خواهان شکست ژاپن هستید دو راه دارید؛ اول قبول مرگ 750هزار تا یک میلیون سرباز آمریکایی و دوم بمباران اتمی ‌ژاپن. وی در نامه خود قید کرده بود که در شرق آسیا انگیزه مدافعان خیره‌کننده است و تسلیم در قاموس آنها جایی ندارد». نبرد مرگبار ژاپن و آمریکا در ماه اوت با بمباران شهرهای هیروشیما و ناکازاکی در جنگ جهانی دوم به پایان رسید.
 
 با ادامه جنگ کره، مک‌آرتور بار دیگر از آمریکا خواست با استفاده از بمب اتم به این نبرد خاتمه داده شود، اما «هری‌ترومن» رئیس‌جمهور وقت آمریکا می‌دانست که شرایط ابتدای دهه 50 با 1945 یکی نیست؛ اتحاد جماهیر شوروی منتظر یک اشتباه از ارتش آمریکا بود تا مستقیماً خود را درگیر نبردشبه جزیره کند. در این جنگ بمباران‌های هولناک و آتش پر حجم توپخانه‌ای نتوانست مانع حملات کره‌شمالی شود. در 1951 «مک‌آرتور» جای خود را به ژنرال «ریجوی» داد و ارتش آمریکا به همراه ده‌ها کشور دیگر که به دعوت آمریکا به شبه جزیره کره ‌آمده بودند، بعد از سه سال جنگ بی‌حاصل سرانجام مجبور به متارکه جنگ شدند.
 
در 27 ژوئیه 1953 پیمان آتش بس جنگ امضاء شد. در این جنگ تلفات نیروهای آمریکایی، 54 هزار و 246 کشته، 103 هزار و 284 زخمی ‌و 80هزار نفر مفقودالاثر و اسیر بود. کره‌جنوبی 74000نفر کشته و 150هزار زخمی ‌و شمار کشته شدگان و زخمی‌های چینی به 900هزار نفر و کره‌شمالی 520هزار نفر بود.
 
از زمان پیمان آتش بس بین 2 کره در سال 1953، بحران در شبه جزیره کره با شدت و ضعف ادامه داشته است. دو طرف بارها همدیگر را  تهدید کرده اند، آمریکا و متحدانش بارها کره شمالی را مورد تحریم‌های یک جانبه چند جانبه و بین‌المللی قرار داده‌اند، بارها دو طرف در قالب مذاکرات  6 جانبه و با حضور سازمان ملل گفت‌وگو کرده‌اند، بارها کره شمالی سلاح‌های متعارف و نامتعارف خود را آزمایش کرده است اما هرگز این تنش‌ها پایان نیافته است.
 
چه چیزی تغییر کرده ؟
 
اما سؤال اینجاست که در بحران کره چه چیزی تغییر کرده که چنین آن را گسترش داده و به وضعیت کنونی رسانده است به طوری که رسانه‌ها از خطر قریب الوقوع شروع یک جنگ خانمان سوز خبر می‌دهند؟
 
به نظر می‌رسد، متغیری که در این بحران تغییر کرده، روی کار آمدن فردی با مختصات «ترامپ» در آمریکا باشد. نظریات «مدیریت بحران»، عامل انسانی و فرد تصمیم گیر و خلق و خوی وی را در حل و فصل یا تشدید بحران‌ها دخیل می‌دانند. بر این اساس مثلاً  اگر در حادثه 11 سپتامبر به جای بوش شخص دیگری در کاخ سفید حضور داشت، شاید جنگ عراق و افغانستان اتفاق نمی‌افتاد یا اگر در بحران موشکی کوبا به جای «خروشچف» و «کندی» افراد دیگری در مسکو و واشنگتن بر سر کار بودند بحران موشکی کوبا احتمالاً سمت و سوی دیگری به خود می‌گرفت. در دو سوی بحران کره «کیم جونگ اون» و «ترامپ» قرار دارند که هر دو نشان داده‌اند زیاد در قید و بند ارزیابی‌های عقلانیت ابزاری متعارف خود را محصور نمی‌کنند.
 
 از سوی دیگر باید نقش «اشتباه محاسباتی» را در تشدید بحران‌ها و شروع جنگ‌ها  از نظر دور داشت. کسی به درستی نمی‌داند در ذهن «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی چه می‌گذرد اما احتمالا وی به گزاره‌های زیر باور دارد؛
 
1. کره شمالی یک قدرت اتمی است و به مرحله بازدارندگی رسیده است و لذا آمریکا نمی‌تواند به این کشور حمله کند چرا که زمان برای آمریکا برای شروع یک جنگ دیگر دیر شده است. کره شمالی بعد از حمله آمریکا به سوریه  نیز  اعلام کرد «حمله موشکی این کشور به سوریه» یک میلیون بار دیگر ثابت کرد «که پیونگ‌یانگ در پیگیری برنامه نظامی هسته‌ای خود محق بوده است و اگر سوریه سلاح هسته‌ای داشت آمریکا به این کشور حمله نمی‌کرد.»
2. ریسک جنگ به لحاظ تلفات گسترده و بروز فاجعه انسانی در کره جنوبی و ژاپن بالا بوده و آمریکا هرگز به این ریسک تن نخواهد داد.
 
3. آمریکا درگیر مشکلات عدیده اقتصادی و سیاسی است و در این شرایط و با وجود بدهی چند تریلیون دلاری قادر به شروع یک جنگ جدید در منطقه نیست.
 
4. ترامپ با شعار ضد جنگ رای مردم آمریکا را به دست آورده است و در این شرایط عقلانی نیست که بر طبل جنگ با یک قدرت اتمی بکوبد.
 
5. چین متحد نزدیک کره شمالی است و پکن به آمریکا هرگز اجازه نمی‌دهد به کره حمله کند.
در نقطه مقابل نیز ترامپ و تیم وی احتمالا به گزاره‌های  زیر معتقدند که گسترش بحران را تا به این حد خطرناک موجب شده است؛
 
1. یکی از دلایلی که رهبر کره شمالی وقعی به تهدیدات نمی‌گذارد عدم جدیت روسای جمهور قبلی آمریکا بوده است و اگر کسی با جدیت مقابل «کیم جونگ اون» بایستد قطعا وی عقب‌نشینی خواهد کرد.
 
2. درصورتی که مقابل کره شمالی ایستاده نشود، این پیام اشتباه به «کیم جونگ اون» منتقل خواهد شد که وی می‌تواند هر کاری دلش خواست انجام دهد و برنامه موشکی هسته‌ای خود را تا زمان رسیدن قابلیت موشک‌ها برای زدن کاخ سفید ادامه دهد لذا بحران کره به مرحله خطرناکی رسیده است و باید آن را یک بار برای همیشه حل و  فصل کرد. این گزاره طی هفته‌های گذشته بارها از سوی ترامپ،وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا تکرار شده است.
 
3. ترامپ خط قرمزی برای کره شمالی (عدم انجام آزمایش هسته‌ای جدید)ترسیم کرده است که اگر پیونگ یانگ آن را زیر پا بگذارد و ترامپ واکنشی نشان ندهد حیثیت وی زیر سؤال خواهد رفت و در این بین ترامپ مثل اوباما فرد ضعیفی تصور خواهد شد که قادر نیست خطوط قرمزی که ترسیم می‌کند را عملی کند.
 
4. چین به دلیل اینکه 90 درصد مراودات اقتصادی کره شمالی با این کشور است و  نظام سیاسی هر دو کشور نیز کمونیستی و در همسایگی هم دیگر نیز قرار دارند نفوذ فوق‌العاده‌ای بر کره شمالی و رهبری آن دارد و در مواقع بحرانی قطعا رهبر کره شمالی را مجاب خواهد کرد که عقب نشینی کند.
 
به این فهرست موارد دیگری را نیز  می‌توان اضافه کرد اما نکته مهم در مبانی محاسباتی دو  طرف عدم قطعیت در تحلیل‌هاست به عبارت دیگر حل یک بحران که متغیرهای زیاد داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی بر آن تاثیر می‌گذارد و همواره اهمیت و شدت و ضعف این متغیرها جابه جا می‌شود با حل یک مسئله ریاضی که پاسخ‌ها با قطعیت تمام مشخص می‌شود فرق زیادی دارد و کافی است یکی  از طرف‌ها در ارزیابی یکی از فاکتورها یا وزنی که به آن فاکتور در حل و  فصل بحران قائل می‌شود  دچار اشتباه شود در نتیجه بحران به سمت نقطه بی‌بازگشت حرکت کند.
 
ترامپ به دنبال چیست؟
 
اما سوال دیگری که در این میان مطرح است این است که چرا ترامپ به دنبال تشدید بحران در شبه جزیره کره است؟ آیا اقدامات کره شمالی باعث این روند شده یا خود ترامپ نیز بی‌تمایل به این وضع نیست و اگر این تحلیل درست است دلایل آن کدام است؟ کارشناسان طی روزهای گذشته تحلیل‌های گوناگونی را از سیاست خارجی جدید ترامپ در شبه جزیره کره ارائه کرده‌اند که برخی از آنها عبارتند از:
 
1. اقدامات ترامپ در سوریه، افغانستان و حالا در کره گواه این مدعاست که وی در سیاست خارجی خود فاقد راهبرد مشخص است و اقداماتش از خط و مشی خاصی پیروی نمی‌کند لذا قادر به پیش‌بینی رفتارهای بعدی وی نیستیم. ممکن است به یک مصالحه سیاسی تن دهد یا به یک جنگ محدود یا تمام عیار با کره وارد شود.
 
2. ترامپ در دوره جدید چین را دشمن شماره یک آمریکا می‌داند و با تشدید بحران در شبه جزیره کره می‌خواهد حضور نظامی خود را در منطقه به بهانه کنترل کره و در اصل با هدف مهار چین  گسترش دهد و بر همین اساس آمریکا به دنبال حل و فصل بحران کره نیست بلکه می‌خواهد وضعیت را به همین شکل بی‌ثبات نگه دارد تا هم اتحاد کشورهای منطقه با خود را به دلیل ترس از کره و چین تقویت کند و هم تا آنجا که می‌تواند حضور خود را تقویت کرده و چین را تحت فشار قرار دهد.
 
3. تشدید فشارها به کره شمالی و عقب‌نشینی احتمالی پیونگ یانگ در مقابل ترامپ و یا نشان دادن جدیت ترامپ در مقابل رهبر کره این پیام را به سایر  دشمنان آمریکا به خصوص در منطقه غرب آسیا خواهد داد که ترامپ در سیاست خارجی خود جدی است و آنها برای اینکه هزینه ندهند باید عقب نشینی کنند. این تحلیل از این سو نیز درست به نظر می‌رسد. برخی کارشناسان معتقدند بمباران سوریه و افغانستان  نیز برای نشان دادن این جدیت به کره شمالی بود.
 
4. دیدگاه دیگری نیز معتقد است اقدامات به اصطلاح  متهورانه اخیر ترامپ در سیاست خارجی مثل حمله به سوریه و افغانستان و حالا تشدید فشارها به کره با هدف ایجاد همبستگی ملی و تقویت موقعیت داخلی به دنبال فشارها و بحران‌های داخلی سه ماه گذشته بوده است. در واقع با فشارهای فزاینده و مخالفت‌های گسترده‌ای که ترامپ  طی هفته‌ها در داخل دیده، می‌خواهد به نوعی فشارها را با نشان دادن یک رهبری قوی و قاطع ،موقعیت متزلزل سیاسی داخلی خود را ترمیم کند.
 
اگر جنگ شود؟
 
سوال دیگری نیز در این میان مطرح است و آن اینکه، اگر بحران به سمت نقطه بی‌بازگشت و جنگ پیش برود برنده و بازنده آن و تبعات این جنگ چه خواهد بود؟
 
طی روزها و هفته‌های گذشته بارها ترامپ، معاون وی،وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده‌اند که دیگر «صبر استراتژیک آمریکا در مقابل کره شمالی به پایان رسیده است و این بحران باید حل شود؟» اما سوال اینجاست که آمریکا دقیقا می‌خواهد چه اقدامی انجام دهد؟ آیا موضوع جنگ است یا مجموعه‌ای از اقدامات از  ترور کیم جونگ اون تا حمله غافلگیرانه و جنگ تمام عیار و همزمان اعمال تحریم‌های گسترده.
 
آمریکا و متحدان در برخورد با کره شمالی یکی از گزینه‌های زیر را پیش روی خود دارند:
حمله پیش دستانه نظامی محدود یا گسترده،  انتقال سلاح‌های هسته‌ای به کره جنوبی، ترور کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، محاصره دریایی، تحریم اقتصادی در کنار مذاکرات سیاسی.
 
ترامپ از مشاوران امنیت ملی‌اش خواسته تا گزینه‌های مختلف را برای مقابله با برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی پیشنهاد دهند. ترامپ همچنین خواستار طرح تفصیلی برای اعمال تحریم‌های سختگیرانه اقتصادی علیه کره شمالی شده است.مقام‌های آمریکایی تاکید دارند؛ دولت ترامپ در حال بررسی تحریم‌هایی است که در ابعاد وسیع علیه اقدامات کره شمالی اعمال شود. برخی از این اقدامات را می‌توان به صورت یکجانبه انجام داد و برخی دیگر از طریق سازمان ملل قابل اجرا خواهد بود.گزینه‌های اقتصادی آمریکا شامل تحریم فروش نفت به کره شمالی، تحریم جهانی شرکت هواپیمایی کره شمالی، و رهگیری کشتی‌های کره‌ای و مجازات بانک‌های چینی است که با کره شمالی همچنان همکاری می‌کنند.سازمان ملل ممکن است محدودیت‌های بیشتری را علیه صادرات زغال سنگ کره شمالی اعمال کند. ممنوعیت صادرات غذاهای دریایی کره شمالی نیز از دیگر گزینه‌ها به شمار می‌رود.
 
اما به نظر می‌رسد ترامپ و تیم وی به دنبال راهبرد دیگری غیراز تحریم‌ها هستند، چرا که تحریم‌ها تاکنون نشان داده‌اند که قادر به شکست دادن پیونگ‌یانگ نیستند.
 
تهدیدات گسترده مقامات آمریکایی، اعزام ناوگان جنگی به آب‌های کره،حضور معاون ترامپ در منطقه مرزی با کره شمالی، آماده‌باش در ژاپن و کره،  آماده باش جنگنده‌های آمریکا در پایگاه دریایی «گوام» و ... همه این اقدامات لااقل در ظاهر نشان می‌دهد که عزم آمریکا برای مقابله با کره شمالی است اما سئوال این است که آیا رهبر کره شمالی نیز این تهدید را جدی می‌گیرد؟
 
در این میان سئوالی که ترامپ باید به وضوح برای آن جوابی داشته باشد این است که تا کجا در تهدید کره شمالی پیش خواهد رفت و آیا در این مسیر انگیزه‌ای برای دست‌زدن به اقدام نظامی را دارد یا خیر؟
 
داشته‌های نظامی کره
 
 آمریکا به خوبی می‌داند که کره دارای 10 الی 20 کلاهک هسته‌ای است. نزدیک به 700 هواپیمای جنگنده دارد، بیش از یک میلیون سرباز آماده به جنگ و 2 میلیون سرباز ذخیره دارد که چیزی برای از دست دادن ندارند. این کشور 4000  توپ دارد که می‌تواند از آنها استفاده کند،1000 موشک دارد که به راحتی شهرهای کره و ژاپن را می‌تواند هدف قرار دهد، لذا با توجه به این اطلاعات، آمریکا کار راحتی در پیش نخواهد داشت. آمریکا چون اطلاعات دقیقی از این توانمندی‌ها ندارد، نمی‌تواند به محاسباتش اعتماد کند.
 
 آمریکا در این مسیر از توان نظامی خود، کره جنوبی، ژاپن و همچنین کشورهای ناتو بهره خواهد گرفت و در حمله اول شاید هزاران موشک به مراکز نظامی و تصمیم‌گیری کره شلیک کند، اما سئوال دیگری که ترامپ باید به وضوح از مشاورانش بپرسد این است که آیا این حمله موثر خواهد بود یا خیر؟ و آیا کره قابلیت این را دارد که بعد از این حمله یا همزمان با آن سئول و سایر  شهرهای کره جنوبی و ژاپن را که در فاصله کمتر از 50 کیلومتری از مرز کره شمالی قرار دارد، هدف قرار دهد؟ آیا 37 هزار سرباز آمریکایی مستقر در مرز کره به همراه ارتش 700 هزار نفری کره جنوبی قادر خواهند بود جلوی ارتش یک میلیون نفری کره شمالی را بگیرند؟ در این میان خطر انفجار بمب‌های هسته‌ای کره شمالی و تشکیل یک ابر اتمی بر فراز شبه جزیره کره که صدمات بسیار شدید و جبران ناپذیر انسانی و محیط زیستی نیز خواهد داشت را چه خواهد کرد؟
 
موضع چین
 
بسیاری از کارشناسان معتقدند کره شمالی حیاط خلوت چین است، و آمریکا برای هر اقدامی باید ملاحظات چین را نیز در این منطقه لحاظ کند. بر همین اساس نباید فراموش کرد که در جنگ کره بیش از 900‌هزار سرباز چینی کشته شدند و مرز حائل دو کره به خون چینی‌ها آغشته است، لذا چین به سادگی از کنار این موضوع  نخواهد گذشت.
 
بنابر این تصور بر این است که چین اجازه نمی‌دهد علیه کره شمالی عملیاتی انجام شود. کنترل کره شمالی فقط از طریق چین امکان‌پذیر است. آمریکا باید امتیازاتی به چین دهد تا این کشور از نفوذ خود بر کره شمالی استفاده کند و رفتارهایی سیاسی حاکمان کره شمالی را معتدل نماید. آمریکا به هیچ عنوان نمی‌تواند بدون همراهی چین به این کار دست بزند.بر اساس این تحلیل بحران کره زمانی حل و  فصل خواهد شد که در چین تغییرات اساسی و ساختاری بزرگی ایجاد شود. همان‌گونه که دیوار برلین پس از فروپاشی شوروی سابق فروریخت تغییر در کره شمالی نیز به تغییر در چین وابسته است. تازمانی که چین یک حکومت کمونیستی است حتما اجازه یکپارچگی شبه جزیره کره و هر اتفاق غربی دیگری در کره شمالی را نخواهد داد.
 
در این میان اما ترامپ اعلام کرده با چین یا بدون چین درصدد حل و فصل بحران کره است. چینی‌ها اما به دلایل زیر  به هیج وجه تمایلی به شروع یک جنگ در شبه جزیره کره ندارند؛
1. در همان ساعات آغازین جنگ صدهاهزار آواره کره‌ای با توجه به مرز مشترک 1420 کیلومتری کره شمالی با چین، راهی مرزها خواهند شد و قطعا سیل میلیونی آوارگان مشکلات زیادی را برای چین بوجود خواهد آورد.
 
2. چین منافع اقتصادی زیادی در کره دارد و چنان که گفته شد، شروع یک جنگ نابرابر جدای از به آشوب کشیده شدن منطقه و تهدید راه‌های مراسلاتی اقتصادی چین، بازار بزرگ کره شمالی را نیز از دست چینی‌ها خارج خواهد کرد.
 
3. در صورت موفقیت آمریکا در ساقط کردن دولت کره شمالی مرحله بعد اتحاد 2 کره خواهد بود. جمعیت 50 میلیونی کره جنوبی با وضعیت اقتصادی کاملا صنعتی با  25 میلیون کارگر کره شمالی دولت تازه تشکیل شده را به یک قدرت برتر اقتصادی در منطقه تبدیل کرده و به رقیب جدی چین بدل خواهد کرد، لذا چینی‌ها به هیچ وجه مایل نیستند جنگی در منطقه شروع شود که به این نتیجه منجر شود.
 
اما سوال مهم دیگر این است که در صورت بروز جنگ آیا چین تمایلی دارد یا می‌تواند به صورت جدی وارد معرکه شده و از متحد سنتی و کلیدی خود دفاع کند یا خیر؟پاسخ به این سئوال با توجه به شواهد و قرائن موجود منفی است. چین نمی‌خواهد وارد معرکه‌ای جدی شود که جریان رشد مستمر اقتصادی این کشور را دچار  خلل کند. چینی‌ها در طول چند دهه گذشته به عنوان سواری‌گیرنده مجانی از مزایای سیستم موجود بین‌المللی  نفع برده و با هزینه آمریکا توسعه خود را پیش برده‌اند. «مرشامیر» نظریه پرداز «رئالیسم تهاجمی» می‌گوید؛ چین حداقل تا زمانی که به  قدرت برتر اقتصادی نرسیده و قدرت  اقتصادی برتر خود را به قدرت نظامی تبدیل نکند هژمونی آمریکا را به چالش نخواهد کشید.
 
بر این اساس حداقل فعلا چینی‌ها تمایلی به درگیری جدی در مناقشات ندارند و اولویت اول و استراتژیک آنها رشد مستمر اقتصادی است. شاهد مثال این تحلیل نیز موضع‌گیری اخیر چین در حمله هوایی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه بود که حتی به صورت زبانی نیز این حمله را محکوم نکرد و اعلام کرد این حمله قابل درک است.
 
چینی‌ها تا جایی که بتوانند سعی خواهند کرد با دو طرف بحران گفت‌وگو کرده و از شعله‌ور شدن آن جلوگیری کنند ولی زمانی که کار از کار گذشت کنار کشیده و سعی خواهند کرد تا جایی که ممکن است تبعات این بحران را برای خود تقلیل دهند.
 
نتیجه گیری
 
«لئون پانه‌تا»  وزیر دفاع پیشین آمریکا  در مصاحبه با ان بی‌سی نیوز می‌گوید: «رویکرد دونالد ترامپ در قبال مسئله کره شمالی می‌تواند در نهایت منجر به جنگ هسته‌ای شود که جان میلیون‌ها نفر را بگیرد.»  «پانه‌تا» درست می‌گوید. از بحرانی که «ترامپ» در یک سو و «اون» در سوی دیگر آن ایستاده باشند باید ترسید. چنان که گفته شد در مدیریت بحران‌ها توجه به خلق و خوی رهبران دو طرف،شیوه تصمیم گیری و اینکه تا کجا می‌توانند پیش روند مهم است .
در مطالعات سنتی مدیریت بحران‌ها درصد قابل توجهی از این بحران‌ها با عقب‌نشینی یکی از 2 طرف حل و  فصل شده‌اند. باید دید در بحران کره «ترامپ» عقب خواهد نشست یا «اون». بدترین وجه این تصمیم‌گیری زمانی خواهد بود که  طرفین احساس کنند عقب نشینی به منزله از دست رفتن اعتبار و حیثیت آنها تلقی شود که زمینه را به شدت برای اتخاذ تصمیمات غیرعقلایی در شرایط فشار روانی بالا خواهد برد.در صورتی که بحران کره به جنگ منتهی شود به جرات می‌توان گفت که این جنگ برنده‌ای نخواهد داشت و تاوان آن را میلیون‌ها نفر در دو کره  و ژاپن خواهند داد.
منبع: کیهان
خواندن 520 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 616

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
شرایط و قوانین.

خبرهای مهم

 • گزارش تصویری

  اقامه عزا داری در شب شهادت رئیس مذهب تشیع

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه آغاجاری  مراسم شهادت امام صادق (ع) با حرکت دسته های عزاداری و عموم مردم از شهدای گمنام تا مسجد جامع برگزار شد و سپس  با حضور اقشار مختلف    مراسم سخنرانی و روضه خوانی در مسجد جامع ادامه پیدا کرد...

   

   

 • گزارش تصویری

  اختتامیه طرح تابستانه دانش آموزی ولایت

   به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری ،دانش آموزان  طرح تابستانه ولایت با امام جمعه ی  محترم   شهرستان دیدار کردند در این دیدار که در فضایی کاملا صمیمی برگزار شد  حضرت حجت الاسلام والمسلمین موسوی به تبیین جایگاه جوان و خطرات  و فرصت های این دوران پرداختند  و در پایان هم به  دانش آموز  نمونه و منتخب دوره ولایت  توسط ایشان هدیه ای اهداء شد 

 • گزارش تصویری

  دیدار فرماندار و بخشدار با امام جمعه محترم شهرستان

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری ،  مهندس عیدانی فرماندار  شهرستان و بخشدار جولکی  با حضور در دفتر امام جمعه  با وی دیدار و گفتگو نمودند

   این دیدار با سخنان و گزارشات فرماندار محترم نسبت به آخرین وضعیت امور شهری از جمله بهداشت و درمان ،آب رسانی شهری و روستایی آغاز شد و  در پایان ضمن بررسی دیگر مشکلات شهرستان حجه الاسلام والمسلمین موسوی امام جمعه شهرستان بر تسریع هرچه بیشتر نسبت خدمات اصلی مردم شهر تاکید کردند

   

   

 • نماز جمعه 97/4/8

  مسائل جاری کشور و بیانات مهم در مورد مشکلات شهرستان در نماز جمعه این هفته

  بیانات  حجه الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان آغاجاری  

   

  خطبه اول 

  خطبه اول

  خداوند در آیه سوره ۳۱ سوره اعراف مى‌فرماید «وکُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْرِفِین

  یکی از معیار هایی که  باعث قبولی اعمال ما شود مسئله صرفه جوییست و اینکه بخاظر خدا و خلق الله صرفه جویی شود حتی در حدی که انسان باقیمانده آبی را که می خورد نریزد

  مصرف درست یکی از مصادیق اصلی سبک زندگی اسلامی است .

   

  در باب الطاف الهی خداوند به بندگان راستینش

  امام علی (ع) می فرماید  : إذا أرادَ اللهُ بِعَبْدٍ خَیْراً ألْهَمَهُ الاِقْتِصادَ وحُسْنَ التَّدْبِیرِ، وجَنَّبَهُ سُوءَ التَّدْبِیرِ والإسرافَ.

  در این  حدیث نورانی امام علی ع می فرماید: هر گاه خداوند خیر بنده‌ای را بخواهد، به او صرفه‌جویی و حسن تدبیر عطا کند و از بی‌ ‌تدبیری و اسراف دورش سازد.(مستدرک الوسائل/ج15/ص26

   

   تدبیر و برنامه ریزی اقتصادی " قناعت و صرفه جویی " قرض دادن و قرض گرفتن به بهترین شکل

   از مصداق های این حدیث می باشد همه ی اینها یک نوع اعطای   تدبیر و برنامه ریزی از سوی خدا به بنده ی خود است .

   

  اما در بحث حسن تدبیر بدین شکل است که شخص بلد باشد خوب زندگی خود را مدیریت کند{ بموقع و دقیق و صحیح تصمیم گرفتن} نیز قسمت هایی از حسن تدبیر می باشد.

  اما در قسمت پایانی حدیث می فرماید از نعمت های دیگری که خداوند به بنده اش می دهد این است که اورا از سوء تدبیر و اسراف  بدور نگه می دارد

  اهمیت و موضوعیت ضرورت صرفه جویی در این حدیث کاملا مشخص است

  عقوبت اسراف کردن :

  از حداقل نتیجه های اسراف این است که خداوند متعال همان نعمت را از شخص اسرافکار می گیرد.

  اما در همین بحث صرفه جویی کلام های نورانی از اهل بیت نقل شده است :

  امام موسی بن جعفر ع : کسی که در زندگی اش میانه روی و قناعت بورزد نعمت او باقی می ماند اما اگر اهل اسراف باشد همان نعمت را خدا از او می گیرد.

  تضمین معیشت  آینده:

  ابن میمون از امام صادق ( ع) نقل میکند که: هر کس درزندگی خود اهل قناعت و میانه روی باشد من امام صادق  تضمین می کنیم که هیچ موقع تهی دست نگردد.

  *ضمنا قناعت و صرفه جویی به معنای نخوردن نیست بلکه  به معنای خوردن و آشامیدن  صحیح می باشد

  آسایش فردا در گرو قناعت و صرفه جویی امروز:

  امام صادق ع می فرماید  : کسی که اهل قناعت باشد این شخص راحتی و آسایش  و گشایش  را برای خود در آینده آماده می کند.

  یکی از نکات و بیاناتی که  شاید قابل توجه باشد در احادیث اشاره امام علی ع نسبت به  عدم اسراف حتی در باقیمانده غذا است که :

  امام علی (ع) می فرماید  حتی اضافه ی غذا   را به عنوان شفا بردارید و بخورید

  که همان نیت که جلوگیری از اسراف  خودش مسبب  شفا می باشد

  ضرورت عمل و امر به آن:

  در کنار عمل به فرامین الهی مثل جلوگیری از اسراف و ... تبلبغ و قیام برای اجرای  احکام الهی هم مهم است و می شود از احادیثی نورانی که از اهل البیت (علیهم) نقل میشود این نکته را متوجه شد که هم عمل و امر به عمل به این معارف ضروری و مهم است .

   

   

  خطبه دوم

   

                                       قسمت اول

   

  #صرفه_جویی

  امروز و در ایام خشکسالی ، صرفه جویی در مصرف آب و برق هم جنبه عبادی و اجتماعی دارد و هم جنبه سیاسی و مبارزه با دشمن ، چرا که دشمن برای نابودی اقتصاد و منابع کشور کمر همت بسته است ولی با همدلی و همکاری مردم و دولت اینبار هم دشمن زمین گیر خواهد شد

   

  #پیام رهبری به_ملی پوشان

   

  پیام های رهبری معظم انقلاب در خصوص تیم ملی ایران در جام جهانی جای تامل داشته و حاوی پیام های مهمیست از جمله این که وقتی مردم و رهبری  تلاش و همت و برنامه و غیرت را ، برای مردم از ناحیه نمایندگان خود ببیند حتی اگر نتیجه حاصل نشود خوشحال و قدردان خواهند بود

   

  #عبرت مسولان ازملی پوشان

   

  مسولان از آن فوتبالیستهایی که در زمین فوتبال ، جان وسلامتی خود را برای رضایت و شادی یک ملت کف دست نهاده و با سر و صورت مبارزه میکردند عبرت بگیرند مردم این را امروز میخواهند

   

  امروز اگر مردم ناراضی و معترض هستند بی غیرتی و بی برنامگی و رفاه طلبی بعضی مسولان را میبینند

   

  #رئیس_جمهور

   

  امروز رئیس جمهور دست یاری را به سمت همه دراز کرده است ما در خطبه نماز عید هم گفتیم بر همه مردم و جناح ها و رسانه ها وگروه ها لازم است امروز دولت را حمایت کرده و همکاری کنند ولی به آقای رئیس جمهور میگویم که همان دست طلبی که دراز کردید باید به غیرت بیاید وتغییراتی را ایجاد کند

   

  #لزوم_تغییر

   

  بعضی از این مسولان تنبل ، بی غیرت ، بی عرضه و بی کفایت که مسولیت ها را در همین استان خودمان به عهده گرفتند باید عوض شوند جناب رئیس جمهور در جریان باشند این اعتراض ها ونابسامانی ها بی علت و بی خود نیست

   

  اینهایی که در خیابان ها معترض هستند را زود ضدانقلاب معرفی نکنیم نه تنها اینها که در خیابان ها هستند بلکه همه مردم به وضع موجود ناراضی هستند

   

  یه عده خونشان به جوش می آید و به خیابان ها میریزند و شعار میدهند علت آن چشمانی است که بی عرضگی مسولان را میبینند و دشمن هم از عده ای از این جوانانی که شاید گذشته انقلاب و مجاهدتهای مجاهدان این کشور را ندیده اند (تا که کشور به اینجا رسیده است ) سو استفاده کرده و شعار های هنجار شکنی را بر اعتراض مردم قالب میکنند

   

  #سوءاستفاده دشمنان

   

  شما اطمینان داشته باشید امروز  اگر چهار نفر درگوشه ای تجمع واعتراض کنند نفر پنجم متاسفانه نفوذی دشمن بوده و سعی میکنند جهت اعتراض مردم را بساختارشکنی عوض کنند وهدفی که مردم دارند که اعتراض به مسائل اقتصادی است را به آنچه امروز اسرائیل و استکبار جهانی میخواهد تغییر دهند  این تحلیل نیست خبریست که خود دشمن میدهد که برای تجمع و اعتراض و ساختارشکنی و اغتشاش در کشور برنامه لحضه ای دارند وبودجه های کلان تصویب میکنند

   

  #رئیس جمهورشهر_آغاجاری

   

  جناب رئیس جمهور ایرادات زیادی در کشور وجود دارد  از بالا به مردم نگاه نکنید (واقعیتها را ببینید )ما الان از قلب کشور یعنی خوزستان و از قلب خوزستان یعنی شهر آغاجاری با شما سخن میگوییم با وزیر نفتی سخن‌میگوییم که از این سرزمین ثروت و منافع ملی را میبرد و پشت سرش را هم نگاه نمیکند با وزیری نفتی سخن میگوییم که حتی عوارض آلایندگی که بر سر مردم جاری میشود هم نمیدهند اگر مسولان نمیدانند بدانند هر کس در استان خوزستان لابی و قدرت و پارتی بیشتری دارد بودجه مالیاتی بیشتری میبردبا همین قاعده و بی قانونیست که شهرستان آغاجاری امروز مظلوم واقع شده است

   

  #استاندار

   

  استاندارخوزستان به هوش باشد وضعیت مسولان دراستان این چنین است که فسادو لابی گری  قالب شده بر صلاح و نگاه به مردم محروم

   

  #ورزش_درآغاجاری

   

  چرابایددر شهری (آغاجاری) که منبع ورزش است امروز شاهدباشیم در تابستان جوانان ما از یک فضای ساده برای ورزش محرومند مسولان ورزش استان کجا هستند ؟استاندار محترم ببینند علت مشکلات کجاست که خون جوانان به جوش آمده است ؟ مسول ورزش استان کیست ،که نگاه هم به ورزش آغاجاری و شهرهای محروم منطقه نمیکنند چرا باید این همه از مردم دور باشید یک سفر هم شما (متولیان ورزشی ) به این شهر که منبع جوانان و ورزش است نمیکنید

   

  #خدمات_درمانی

   

  چرا باید خدمات درمانی را باید به نحو اضعف به مردم ارائه دهید وامروز به گوش برسدبانک تجارت هم در حال جمع شدن است و خدمات پزشکی کمی انجام شده وحضور ضعیف پزشکان را شاهدیم در جواب میگویند جمعیت شهر کم است علت این کم شدن جمعیت   بی عرضگی شما مسولان است شهر آغاجاری امروز روی کاغذ باید حداقل پنجاه هزار نفر جمعیت میداشت چرا جمعیت آن (بیشتر که نشد)پایین آمد؟علتش بی کفایتی مسولان است که مردم در حال مهاجرت هستند مشکل ضعف مسولان را به حساب مردم نگذارید مردم را به خاطر بی کفایتی مسولان تنبیه نکنید

  ادامه دارد........

   

  بیانات حجه الاسلام والمسلمین موسوی (قسمت دوم )

   

  مسولان بهداشت منطقه ما که در بهبهان مستقر هستند واز آنجا بهداشت درمان آغاجاری را مدیریت میکنند برنامه و مدیریتی خاصی برای آغاجاری ندارند اگر مسول انقلابی در بهداشت ودرمان استان پیدا میشود بیایند میان مردم ببیند آیامردم راضی هستندیاخیر ؟ابدا نیستند...

   

  #جاده های ورودی_شهر

   

  چرا جاده ای که منتهی به بهبهان و جاده منتهی به امیدیه باید چند سال طول بکشد و این همه بی صاحب بمانند؟ واین همه مردم خسارت ببیند این جاده هایی  که در شهرهای بالا چند ماه بیشتر زمان نمیبرد و شروع و پایان آنان مشخص است

   

  امروز در همین استان خوزستان مسولانی برای اتاق کار خود صدها میلیون هزینه میکنند ولی سالن ورزشی جوانان و مساجد مومنان بدون کولر مانده اند امروز مردم معترض ضد انقلاب نیستند والله ضد انقلاب مسولانی هستند که مسولیت را به عهده گرفتند وبه امانت مردم که در دست گرفته اند خیانت میکنند

   

  #نوسانات_آب

   

  نباید امروز این همه شاهد نوسان در مدیریت آبرسانی باشیم

   

  به فرموده مقام معظم رهبری هیچ مشکل لاینحلی در کشور وجود ندارد به شرط آن  که روحیه جهادی باشد و باور کنیم امروز در جنگ اقتصادی با دشمن قرار داریم در جنگ فرمانده کنار سربازان پا به پا در حال جنگ با دشمن بودند امروز مسولان کجا هستند باید چندین ماه و یا چندین سال التماس کنیم تا بیاید ویرانه ای را در شهر مشاهده کنند

   

  #برجام_داخلی

   

  امروز ما نیاز شدیدا به یک برجام داخلی داریم برجام داخلی یعنی برنامه جامع مشترک ملت و دولت دولت جهادی وانقلابی  به میدان بیاید و میان مردم باشد و مردم هم به همکاری دولت بیایند و دست به دست دولت بدهند نتیجه برجام داخلی بی اعتمادی به برجام خارجی است که به هیچ نوع همکاری خارجی اقتصاد ما را متوقف نکند این میشود دست دادن دولت به ملت و ملت به دولت ، با این شکل میتوانیم به مبارزه با دشمن برویم

   

  #روز_جهاد

   

  مسولان بیدار شوید که امروز روز نبرد و جهاد  اقتصادی با دشمنان است و امروز روزی است که مسولان فرصت اشتباه دیگری ندارند

  این هشدارها نه سیاسی است و نه منافع شخصی در آن است شما به مردم قول دادید و قسم خوردید مشکلات اقتصادی را برطرف کنید مسولیت به عهده شماست امروز بیش از آنکه از تحریم های دشمن ضربه ببینیم از مرفه  طلبی بعضی مسولان و بی برنامگی است که بعضا دشمن را هم انگشت به دهان نهاده است

   

   

   

   

   

   

   

   

 • دیدار کارکنان دادگاه عمومی انقلاب اسلامی با امام جمعه محترم شهرستان

  به مناسبت هفته قوه قضائیه کارکنان دادگاه  عمومی انقلاب اسلامی با امام جمعه محترم شهرستان دیدار کرده که در این دیدار ابتداء حضرت حجت الاسلام والمسلمین موسوی  هفته قوه قضائیه را تبریک عرض کرده وسپس  اعضای جلسه به ارائه گزارشی پیرامون مسائل سال جاری شهرستان  پرداختند.

   

   

   

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

cache/resized/ab1c162f1229b7fdb73f7053eb099fa7.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه آغاجاری 
cache/resized/d8b3ccfbb7ebae81ce4c3f594502ae01.jpg
 به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان
cache/resized/2ae376fe37942ed5ee77962affa43e08.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان
cache/resized/7366899b53e77097d1d2c9339530917e.jpg
بیانات  حجه الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های
cache/resized/6d995cfe9396d121d0ef38c76681f9cd.jpg
به مناسبت هفته قوه قضائیه کارکنان دادگاه  عمومی
cache/resized/8d56d59f95205e2e38108262dc1d5993.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان در
cache/resized/1b35eeb97787ef06277ead6cf8b55021.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان
cache/resized/cdc6fc03a706a17a02ecbc20bd3710d9.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان

چه کسی آنلاین است؟

ما 42 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم