پایگاه خبری دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری
 • امام جمعه شهرستان آغاجاری
 • حجت الاسلام والمسلمین سید میثم موسوی
سه شنبه, ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
سه شنبه, ۰۷ رمضان ۱۴۳۹
سه شنبه, ۲۲ می ۲۰۱۸
صفحات بازدید شده
500150
صفحات بازدید شده امروز
1815
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
5534
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
34731
صفحه منتخب هفته پیش
×

هشدار

JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING

پیروز جنگ تازه در شبه جزیره کره کیست «ترامپ» یا «اون»؟

شکست پیش بینی شده دیگری برای امریکا مطلب ویژه

جمعه, 01 ارديبهشت 1396 23:34 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

آمریکا به خوبی می‌داند که کره دارای 10 الی 20 کلاهک هسته‌ای است. نزدیک به 700 هواپیمای جنگنده دارد، بیش از یک میلیون سرباز آماده به جنگ و 2 میلیون سرباز ذخیره دارد که چیزی برای از دست دادن ندارند

. از بحرانی که ترامپ یک سوی آن و کیم جونگ اون سوی دیگر آن است باید ترسید. مجموعه اخبار و گزارش‌ها گواه این مدعاست که بحران کره به سمت و سوی نامعلومی پیش می‌رود که ترامپ و کیم جونگ اون هر دو سرمواضع خود ایستاده‌اند و تا کنون نشانی از عقب‌نشینی در مواضع دو طرف دیده نمی‌شود. برخی از تحلیل‌ها از قریب‌الوقوع بودن جنگ حکایت دارد اما در صورت وقوع جنگ سؤال این است که چه کسی برنده و چه کسی بازنده آن خواهد بود؟ و از همه مهم‌تر تبعات آن چه خواهد بود؟ آیا آمریکا خواهد توانست در ضربه اول تمام سیستم نظامی کره شمالی را نابود کند یا کره خواهد توانست پیش، همزمان یا بعد از حمله آمریکا حمله ویرانگر خود را علیه کره جنوبی و ژاپن عملی سازد؟

 
بیش از 3 ماه از زمانی که «دونالد ترامپ» رسما کار خود را در کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا آغاز کرده است می‌گذرد. مجموعه اقدامات وی به خصوص در عرصه سیاست خارجی طی هفته‌های اخیر نشان از تغییر فاحش اهداف و سیاست‌های اعلامی با سیاست‌های اعمالی وی دارد. ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی خود روسای جمهور قبلی آمریکا را به خاطر مداخله نظامی در غرب آسیا سرزنش کرده و اعلام کرده بود ترجیح می‌دهد رئیس جمهور آمریکا باشد تا پلیس جهان. اما به محض اینکه وی و تیمش وارد کاخ سفید شدند سیاست‌های دیگری را در پیش گرفتند.
 
وی در روزهای آغازین ورودش به کاخ سفید، طرحی را در دستور کار وزارت خارجه و دفاع قرار داد که ظرف 90 روز یک منطقه امن در سوریه را ایجاد کند. طبق برآوردهای پنتاگون، برای ایجاد چنین منطقه‌ای به 30‌هزار سرباز پیاده‌نظام در خطرناک‌ترین منطقه جهان نیاز است. اما اقدامات جدیدی که نشان از تغییر فاحش ترامپ قبل و بعد از ریاست جمهوری دارد حمله گسترده هوایی به پایگاه هوایی العشیرات سوریه،حمله با بزرگ‌ترین بمب غیراتمی به افغانستان و تشدید تنش با کره شمالی و افزایش خطر جنگ هسته‌ای در شبه جزیره کره است. در این میان موضوع بحران کره شمالی و مجهز بودن این کشور به سلاح هسته‌ای و حضور چین در منطقه و در همسایگی آن شرایط ویژه‌ای به این بحران‌زده که آن را از یک بحران منطقه‌ای به یک بحران تمام عیار بین‌المللی تبدیل کرده است که نیازمند بذل توجه بیشتری است.
بحران کره، بحرانی قدیمی
 
بحران کره تبدیل به یکی از قدیمی‌ترین بحران‌های نظام بین الملل کنونی شده است. تقسیم کره به کره شمالی و جنوبی از پیروزی متفقین در جنگ دوم جهانی در سال ۱۹۴۵ و پایان ۳۵ سال سلطه ژاپن بر کره نشأت گرفت. در طرحی که قریب به اتفاق کره‌ای‌ها باآن مخالف بودند. آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی اما توافق کردند که قیمومیت موقت کشور را از محل مدار ۳۸ درجه، برعهده گیرند. هدف از طرح قیمومیت کمک به ایجاد یک دولت موقت کره‌ای بود که «در موعدی مقرر مستقل و آزاد» شود اما اگرچه تاریخ برگزاری انتخابات هم مشخص شده بود، شوروی از همکاری با برنامه‌های سازمان ملل متحد برای برگزاری انتخابات آزاد و عمومی در دو کره سر باز زد و در نتیجه آن، یک دولت کمونیست تحت حمایت شوروی بطور دائم در شمال تأسیس شد و  به دنبال آن نیز یک دولت طرفدار غرب در جنوب تشکیل شد. دو دولت مجزا در کشور برقرار شد که هر یک مدعی زمامداری تمام شبه‌جزیره بودند.
 
تنش و بحران بین دو کره ‌از زمان عقد قرارداد کره ‌جنوبی با آمریکا تحت عنوان «دفاع متقابل جمهوری کره‌ با آمریکا» تشدید شد و سرانجام به جنگ دو کره‌ در سال‌ 1950منجر گردید. فرمانده نظامیان آمریکا در  ‌این جنگ «ژنرال داگلاس مک آرتور» بود که با از دست دادن 50 هزار نیرو در جنگ جهانی دوم و در  جنگ فیلیپین توانسته بود این کشور را اشغال کند، اما همین فرمانده در همان زمان که آمریکا با ژاپن درگیر بود و ژاپن مقاومت بی‌سابقه‌ای را به نمایش گذاشته بود، نامه‌ای به «ترومن» رئیس جمهور وقت آمریکا نوشت که نشان از ضعف آمریکایی‌ها داشت. در این نامه آمده است: «اگر خواهان شکست ژاپن هستید دو راه دارید؛ اول قبول مرگ 750هزار تا یک میلیون سرباز آمریکایی و دوم بمباران اتمی ‌ژاپن. وی در نامه خود قید کرده بود که در شرق آسیا انگیزه مدافعان خیره‌کننده است و تسلیم در قاموس آنها جایی ندارد». نبرد مرگبار ژاپن و آمریکا در ماه اوت با بمباران شهرهای هیروشیما و ناکازاکی در جنگ جهانی دوم به پایان رسید.
 
 با ادامه جنگ کره، مک‌آرتور بار دیگر از آمریکا خواست با استفاده از بمب اتم به این نبرد خاتمه داده شود، اما «هری‌ترومن» رئیس‌جمهور وقت آمریکا می‌دانست که شرایط ابتدای دهه 50 با 1945 یکی نیست؛ اتحاد جماهیر شوروی منتظر یک اشتباه از ارتش آمریکا بود تا مستقیماً خود را درگیر نبردشبه جزیره کند. در این جنگ بمباران‌های هولناک و آتش پر حجم توپخانه‌ای نتوانست مانع حملات کره‌شمالی شود. در 1951 «مک‌آرتور» جای خود را به ژنرال «ریجوی» داد و ارتش آمریکا به همراه ده‌ها کشور دیگر که به دعوت آمریکا به شبه جزیره کره ‌آمده بودند، بعد از سه سال جنگ بی‌حاصل سرانجام مجبور به متارکه جنگ شدند.
 
در 27 ژوئیه 1953 پیمان آتش بس جنگ امضاء شد. در این جنگ تلفات نیروهای آمریکایی، 54 هزار و 246 کشته، 103 هزار و 284 زخمی ‌و 80هزار نفر مفقودالاثر و اسیر بود. کره‌جنوبی 74000نفر کشته و 150هزار زخمی ‌و شمار کشته شدگان و زخمی‌های چینی به 900هزار نفر و کره‌شمالی 520هزار نفر بود.
 
از زمان پیمان آتش بس بین 2 کره در سال 1953، بحران در شبه جزیره کره با شدت و ضعف ادامه داشته است. دو طرف بارها همدیگر را  تهدید کرده اند، آمریکا و متحدانش بارها کره شمالی را مورد تحریم‌های یک جانبه چند جانبه و بین‌المللی قرار داده‌اند، بارها دو طرف در قالب مذاکرات  6 جانبه و با حضور سازمان ملل گفت‌وگو کرده‌اند، بارها کره شمالی سلاح‌های متعارف و نامتعارف خود را آزمایش کرده است اما هرگز این تنش‌ها پایان نیافته است.
 
چه چیزی تغییر کرده ؟
 
اما سؤال اینجاست که در بحران کره چه چیزی تغییر کرده که چنین آن را گسترش داده و به وضعیت کنونی رسانده است به طوری که رسانه‌ها از خطر قریب الوقوع شروع یک جنگ خانمان سوز خبر می‌دهند؟
 
به نظر می‌رسد، متغیری که در این بحران تغییر کرده، روی کار آمدن فردی با مختصات «ترامپ» در آمریکا باشد. نظریات «مدیریت بحران»، عامل انسانی و فرد تصمیم گیر و خلق و خوی وی را در حل و فصل یا تشدید بحران‌ها دخیل می‌دانند. بر این اساس مثلاً  اگر در حادثه 11 سپتامبر به جای بوش شخص دیگری در کاخ سفید حضور داشت، شاید جنگ عراق و افغانستان اتفاق نمی‌افتاد یا اگر در بحران موشکی کوبا به جای «خروشچف» و «کندی» افراد دیگری در مسکو و واشنگتن بر سر کار بودند بحران موشکی کوبا احتمالاً سمت و سوی دیگری به خود می‌گرفت. در دو سوی بحران کره «کیم جونگ اون» و «ترامپ» قرار دارند که هر دو نشان داده‌اند زیاد در قید و بند ارزیابی‌های عقلانیت ابزاری متعارف خود را محصور نمی‌کنند.
 
 از سوی دیگر باید نقش «اشتباه محاسباتی» را در تشدید بحران‌ها و شروع جنگ‌ها  از نظر دور داشت. کسی به درستی نمی‌داند در ذهن «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی چه می‌گذرد اما احتمالا وی به گزاره‌های زیر باور دارد؛
 
1. کره شمالی یک قدرت اتمی است و به مرحله بازدارندگی رسیده است و لذا آمریکا نمی‌تواند به این کشور حمله کند چرا که زمان برای آمریکا برای شروع یک جنگ دیگر دیر شده است. کره شمالی بعد از حمله آمریکا به سوریه  نیز  اعلام کرد «حمله موشکی این کشور به سوریه» یک میلیون بار دیگر ثابت کرد «که پیونگ‌یانگ در پیگیری برنامه نظامی هسته‌ای خود محق بوده است و اگر سوریه سلاح هسته‌ای داشت آمریکا به این کشور حمله نمی‌کرد.»
2. ریسک جنگ به لحاظ تلفات گسترده و بروز فاجعه انسانی در کره جنوبی و ژاپن بالا بوده و آمریکا هرگز به این ریسک تن نخواهد داد.
 
3. آمریکا درگیر مشکلات عدیده اقتصادی و سیاسی است و در این شرایط و با وجود بدهی چند تریلیون دلاری قادر به شروع یک جنگ جدید در منطقه نیست.
 
4. ترامپ با شعار ضد جنگ رای مردم آمریکا را به دست آورده است و در این شرایط عقلانی نیست که بر طبل جنگ با یک قدرت اتمی بکوبد.
 
5. چین متحد نزدیک کره شمالی است و پکن به آمریکا هرگز اجازه نمی‌دهد به کره حمله کند.
در نقطه مقابل نیز ترامپ و تیم وی احتمالا به گزاره‌های  زیر معتقدند که گسترش بحران را تا به این حد خطرناک موجب شده است؛
 
1. یکی از دلایلی که رهبر کره شمالی وقعی به تهدیدات نمی‌گذارد عدم جدیت روسای جمهور قبلی آمریکا بوده است و اگر کسی با جدیت مقابل «کیم جونگ اون» بایستد قطعا وی عقب‌نشینی خواهد کرد.
 
2. درصورتی که مقابل کره شمالی ایستاده نشود، این پیام اشتباه به «کیم جونگ اون» منتقل خواهد شد که وی می‌تواند هر کاری دلش خواست انجام دهد و برنامه موشکی هسته‌ای خود را تا زمان رسیدن قابلیت موشک‌ها برای زدن کاخ سفید ادامه دهد لذا بحران کره به مرحله خطرناکی رسیده است و باید آن را یک بار برای همیشه حل و  فصل کرد. این گزاره طی هفته‌های گذشته بارها از سوی ترامپ،وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا تکرار شده است.
 
3. ترامپ خط قرمزی برای کره شمالی (عدم انجام آزمایش هسته‌ای جدید)ترسیم کرده است که اگر پیونگ یانگ آن را زیر پا بگذارد و ترامپ واکنشی نشان ندهد حیثیت وی زیر سؤال خواهد رفت و در این بین ترامپ مثل اوباما فرد ضعیفی تصور خواهد شد که قادر نیست خطوط قرمزی که ترسیم می‌کند را عملی کند.
 
4. چین به دلیل اینکه 90 درصد مراودات اقتصادی کره شمالی با این کشور است و  نظام سیاسی هر دو کشور نیز کمونیستی و در همسایگی هم دیگر نیز قرار دارند نفوذ فوق‌العاده‌ای بر کره شمالی و رهبری آن دارد و در مواقع بحرانی قطعا رهبر کره شمالی را مجاب خواهد کرد که عقب نشینی کند.
 
به این فهرست موارد دیگری را نیز  می‌توان اضافه کرد اما نکته مهم در مبانی محاسباتی دو  طرف عدم قطعیت در تحلیل‌هاست به عبارت دیگر حل یک بحران که متغیرهای زیاد داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی بر آن تاثیر می‌گذارد و همواره اهمیت و شدت و ضعف این متغیرها جابه جا می‌شود با حل یک مسئله ریاضی که پاسخ‌ها با قطعیت تمام مشخص می‌شود فرق زیادی دارد و کافی است یکی  از طرف‌ها در ارزیابی یکی از فاکتورها یا وزنی که به آن فاکتور در حل و  فصل بحران قائل می‌شود  دچار اشتباه شود در نتیجه بحران به سمت نقطه بی‌بازگشت حرکت کند.
 
ترامپ به دنبال چیست؟
 
اما سوال دیگری که در این میان مطرح است این است که چرا ترامپ به دنبال تشدید بحران در شبه جزیره کره است؟ آیا اقدامات کره شمالی باعث این روند شده یا خود ترامپ نیز بی‌تمایل به این وضع نیست و اگر این تحلیل درست است دلایل آن کدام است؟ کارشناسان طی روزهای گذشته تحلیل‌های گوناگونی را از سیاست خارجی جدید ترامپ در شبه جزیره کره ارائه کرده‌اند که برخی از آنها عبارتند از:
 
1. اقدامات ترامپ در سوریه، افغانستان و حالا در کره گواه این مدعاست که وی در سیاست خارجی خود فاقد راهبرد مشخص است و اقداماتش از خط و مشی خاصی پیروی نمی‌کند لذا قادر به پیش‌بینی رفتارهای بعدی وی نیستیم. ممکن است به یک مصالحه سیاسی تن دهد یا به یک جنگ محدود یا تمام عیار با کره وارد شود.
 
2. ترامپ در دوره جدید چین را دشمن شماره یک آمریکا می‌داند و با تشدید بحران در شبه جزیره کره می‌خواهد حضور نظامی خود را در منطقه به بهانه کنترل کره و در اصل با هدف مهار چین  گسترش دهد و بر همین اساس آمریکا به دنبال حل و فصل بحران کره نیست بلکه می‌خواهد وضعیت را به همین شکل بی‌ثبات نگه دارد تا هم اتحاد کشورهای منطقه با خود را به دلیل ترس از کره و چین تقویت کند و هم تا آنجا که می‌تواند حضور خود را تقویت کرده و چین را تحت فشار قرار دهد.
 
3. تشدید فشارها به کره شمالی و عقب‌نشینی احتمالی پیونگ یانگ در مقابل ترامپ و یا نشان دادن جدیت ترامپ در مقابل رهبر کره این پیام را به سایر  دشمنان آمریکا به خصوص در منطقه غرب آسیا خواهد داد که ترامپ در سیاست خارجی خود جدی است و آنها برای اینکه هزینه ندهند باید عقب نشینی کنند. این تحلیل از این سو نیز درست به نظر می‌رسد. برخی کارشناسان معتقدند بمباران سوریه و افغانستان  نیز برای نشان دادن این جدیت به کره شمالی بود.
 
4. دیدگاه دیگری نیز معتقد است اقدامات به اصطلاح  متهورانه اخیر ترامپ در سیاست خارجی مثل حمله به سوریه و افغانستان و حالا تشدید فشارها به کره با هدف ایجاد همبستگی ملی و تقویت موقعیت داخلی به دنبال فشارها و بحران‌های داخلی سه ماه گذشته بوده است. در واقع با فشارهای فزاینده و مخالفت‌های گسترده‌ای که ترامپ  طی هفته‌ها در داخل دیده، می‌خواهد به نوعی فشارها را با نشان دادن یک رهبری قوی و قاطع ،موقعیت متزلزل سیاسی داخلی خود را ترمیم کند.
 
اگر جنگ شود؟
 
سوال دیگری نیز در این میان مطرح است و آن اینکه، اگر بحران به سمت نقطه بی‌بازگشت و جنگ پیش برود برنده و بازنده آن و تبعات این جنگ چه خواهد بود؟
 
طی روزها و هفته‌های گذشته بارها ترامپ، معاون وی،وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده‌اند که دیگر «صبر استراتژیک آمریکا در مقابل کره شمالی به پایان رسیده است و این بحران باید حل شود؟» اما سوال اینجاست که آمریکا دقیقا می‌خواهد چه اقدامی انجام دهد؟ آیا موضوع جنگ است یا مجموعه‌ای از اقدامات از  ترور کیم جونگ اون تا حمله غافلگیرانه و جنگ تمام عیار و همزمان اعمال تحریم‌های گسترده.
 
آمریکا و متحدان در برخورد با کره شمالی یکی از گزینه‌های زیر را پیش روی خود دارند:
حمله پیش دستانه نظامی محدود یا گسترده،  انتقال سلاح‌های هسته‌ای به کره جنوبی، ترور کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، محاصره دریایی، تحریم اقتصادی در کنار مذاکرات سیاسی.
 
ترامپ از مشاوران امنیت ملی‌اش خواسته تا گزینه‌های مختلف را برای مقابله با برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی پیشنهاد دهند. ترامپ همچنین خواستار طرح تفصیلی برای اعمال تحریم‌های سختگیرانه اقتصادی علیه کره شمالی شده است.مقام‌های آمریکایی تاکید دارند؛ دولت ترامپ در حال بررسی تحریم‌هایی است که در ابعاد وسیع علیه اقدامات کره شمالی اعمال شود. برخی از این اقدامات را می‌توان به صورت یکجانبه انجام داد و برخی دیگر از طریق سازمان ملل قابل اجرا خواهد بود.گزینه‌های اقتصادی آمریکا شامل تحریم فروش نفت به کره شمالی، تحریم جهانی شرکت هواپیمایی کره شمالی، و رهگیری کشتی‌های کره‌ای و مجازات بانک‌های چینی است که با کره شمالی همچنان همکاری می‌کنند.سازمان ملل ممکن است محدودیت‌های بیشتری را علیه صادرات زغال سنگ کره شمالی اعمال کند. ممنوعیت صادرات غذاهای دریایی کره شمالی نیز از دیگر گزینه‌ها به شمار می‌رود.
 
اما به نظر می‌رسد ترامپ و تیم وی به دنبال راهبرد دیگری غیراز تحریم‌ها هستند، چرا که تحریم‌ها تاکنون نشان داده‌اند که قادر به شکست دادن پیونگ‌یانگ نیستند.
 
تهدیدات گسترده مقامات آمریکایی، اعزام ناوگان جنگی به آب‌های کره،حضور معاون ترامپ در منطقه مرزی با کره شمالی، آماده‌باش در ژاپن و کره،  آماده باش جنگنده‌های آمریکا در پایگاه دریایی «گوام» و ... همه این اقدامات لااقل در ظاهر نشان می‌دهد که عزم آمریکا برای مقابله با کره شمالی است اما سئوال این است که آیا رهبر کره شمالی نیز این تهدید را جدی می‌گیرد؟
 
در این میان سئوالی که ترامپ باید به وضوح برای آن جوابی داشته باشد این است که تا کجا در تهدید کره شمالی پیش خواهد رفت و آیا در این مسیر انگیزه‌ای برای دست‌زدن به اقدام نظامی را دارد یا خیر؟
 
داشته‌های نظامی کره
 
 آمریکا به خوبی می‌داند که کره دارای 10 الی 20 کلاهک هسته‌ای است. نزدیک به 700 هواپیمای جنگنده دارد، بیش از یک میلیون سرباز آماده به جنگ و 2 میلیون سرباز ذخیره دارد که چیزی برای از دست دادن ندارند. این کشور 4000  توپ دارد که می‌تواند از آنها استفاده کند،1000 موشک دارد که به راحتی شهرهای کره و ژاپن را می‌تواند هدف قرار دهد، لذا با توجه به این اطلاعات، آمریکا کار راحتی در پیش نخواهد داشت. آمریکا چون اطلاعات دقیقی از این توانمندی‌ها ندارد، نمی‌تواند به محاسباتش اعتماد کند.
 
 آمریکا در این مسیر از توان نظامی خود، کره جنوبی، ژاپن و همچنین کشورهای ناتو بهره خواهد گرفت و در حمله اول شاید هزاران موشک به مراکز نظامی و تصمیم‌گیری کره شلیک کند، اما سئوال دیگری که ترامپ باید به وضوح از مشاورانش بپرسد این است که آیا این حمله موثر خواهد بود یا خیر؟ و آیا کره قابلیت این را دارد که بعد از این حمله یا همزمان با آن سئول و سایر  شهرهای کره جنوبی و ژاپن را که در فاصله کمتر از 50 کیلومتری از مرز کره شمالی قرار دارد، هدف قرار دهد؟ آیا 37 هزار سرباز آمریکایی مستقر در مرز کره به همراه ارتش 700 هزار نفری کره جنوبی قادر خواهند بود جلوی ارتش یک میلیون نفری کره شمالی را بگیرند؟ در این میان خطر انفجار بمب‌های هسته‌ای کره شمالی و تشکیل یک ابر اتمی بر فراز شبه جزیره کره که صدمات بسیار شدید و جبران ناپذیر انسانی و محیط زیستی نیز خواهد داشت را چه خواهد کرد؟
 
موضع چین
 
بسیاری از کارشناسان معتقدند کره شمالی حیاط خلوت چین است، و آمریکا برای هر اقدامی باید ملاحظات چین را نیز در این منطقه لحاظ کند. بر همین اساس نباید فراموش کرد که در جنگ کره بیش از 900‌هزار سرباز چینی کشته شدند و مرز حائل دو کره به خون چینی‌ها آغشته است، لذا چین به سادگی از کنار این موضوع  نخواهد گذشت.
 
بنابر این تصور بر این است که چین اجازه نمی‌دهد علیه کره شمالی عملیاتی انجام شود. کنترل کره شمالی فقط از طریق چین امکان‌پذیر است. آمریکا باید امتیازاتی به چین دهد تا این کشور از نفوذ خود بر کره شمالی استفاده کند و رفتارهایی سیاسی حاکمان کره شمالی را معتدل نماید. آمریکا به هیچ عنوان نمی‌تواند بدون همراهی چین به این کار دست بزند.بر اساس این تحلیل بحران کره زمانی حل و  فصل خواهد شد که در چین تغییرات اساسی و ساختاری بزرگی ایجاد شود. همان‌گونه که دیوار برلین پس از فروپاشی شوروی سابق فروریخت تغییر در کره شمالی نیز به تغییر در چین وابسته است. تازمانی که چین یک حکومت کمونیستی است حتما اجازه یکپارچگی شبه جزیره کره و هر اتفاق غربی دیگری در کره شمالی را نخواهد داد.
 
در این میان اما ترامپ اعلام کرده با چین یا بدون چین درصدد حل و فصل بحران کره است. چینی‌ها اما به دلایل زیر  به هیج وجه تمایلی به شروع یک جنگ در شبه جزیره کره ندارند؛
1. در همان ساعات آغازین جنگ صدهاهزار آواره کره‌ای با توجه به مرز مشترک 1420 کیلومتری کره شمالی با چین، راهی مرزها خواهند شد و قطعا سیل میلیونی آوارگان مشکلات زیادی را برای چین بوجود خواهد آورد.
 
2. چین منافع اقتصادی زیادی در کره دارد و چنان که گفته شد، شروع یک جنگ نابرابر جدای از به آشوب کشیده شدن منطقه و تهدید راه‌های مراسلاتی اقتصادی چین، بازار بزرگ کره شمالی را نیز از دست چینی‌ها خارج خواهد کرد.
 
3. در صورت موفقیت آمریکا در ساقط کردن دولت کره شمالی مرحله بعد اتحاد 2 کره خواهد بود. جمعیت 50 میلیونی کره جنوبی با وضعیت اقتصادی کاملا صنعتی با  25 میلیون کارگر کره شمالی دولت تازه تشکیل شده را به یک قدرت برتر اقتصادی در منطقه تبدیل کرده و به رقیب جدی چین بدل خواهد کرد، لذا چینی‌ها به هیچ وجه مایل نیستند جنگی در منطقه شروع شود که به این نتیجه منجر شود.
 
اما سوال مهم دیگر این است که در صورت بروز جنگ آیا چین تمایلی دارد یا می‌تواند به صورت جدی وارد معرکه شده و از متحد سنتی و کلیدی خود دفاع کند یا خیر؟پاسخ به این سئوال با توجه به شواهد و قرائن موجود منفی است. چین نمی‌خواهد وارد معرکه‌ای جدی شود که جریان رشد مستمر اقتصادی این کشور را دچار  خلل کند. چینی‌ها در طول چند دهه گذشته به عنوان سواری‌گیرنده مجانی از مزایای سیستم موجود بین‌المللی  نفع برده و با هزینه آمریکا توسعه خود را پیش برده‌اند. «مرشامیر» نظریه پرداز «رئالیسم تهاجمی» می‌گوید؛ چین حداقل تا زمانی که به  قدرت برتر اقتصادی نرسیده و قدرت  اقتصادی برتر خود را به قدرت نظامی تبدیل نکند هژمونی آمریکا را به چالش نخواهد کشید.
 
بر این اساس حداقل فعلا چینی‌ها تمایلی به درگیری جدی در مناقشات ندارند و اولویت اول و استراتژیک آنها رشد مستمر اقتصادی است. شاهد مثال این تحلیل نیز موضع‌گیری اخیر چین در حمله هوایی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه بود که حتی به صورت زبانی نیز این حمله را محکوم نکرد و اعلام کرد این حمله قابل درک است.
 
چینی‌ها تا جایی که بتوانند سعی خواهند کرد با دو طرف بحران گفت‌وگو کرده و از شعله‌ور شدن آن جلوگیری کنند ولی زمانی که کار از کار گذشت کنار کشیده و سعی خواهند کرد تا جایی که ممکن است تبعات این بحران را برای خود تقلیل دهند.
 
نتیجه گیری
 
«لئون پانه‌تا»  وزیر دفاع پیشین آمریکا  در مصاحبه با ان بی‌سی نیوز می‌گوید: «رویکرد دونالد ترامپ در قبال مسئله کره شمالی می‌تواند در نهایت منجر به جنگ هسته‌ای شود که جان میلیون‌ها نفر را بگیرد.»  «پانه‌تا» درست می‌گوید. از بحرانی که «ترامپ» در یک سو و «اون» در سوی دیگر آن ایستاده باشند باید ترسید. چنان که گفته شد در مدیریت بحران‌ها توجه به خلق و خوی رهبران دو طرف،شیوه تصمیم گیری و اینکه تا کجا می‌توانند پیش روند مهم است .
در مطالعات سنتی مدیریت بحران‌ها درصد قابل توجهی از این بحران‌ها با عقب‌نشینی یکی از 2 طرف حل و  فصل شده‌اند. باید دید در بحران کره «ترامپ» عقب خواهد نشست یا «اون». بدترین وجه این تصمیم‌گیری زمانی خواهد بود که  طرفین احساس کنند عقب نشینی به منزله از دست رفتن اعتبار و حیثیت آنها تلقی شود که زمینه را به شدت برای اتخاذ تصمیمات غیرعقلایی در شرایط فشار روانی بالا خواهد برد.در صورتی که بحران کره به جنگ منتهی شود به جرات می‌توان گفت که این جنگ برنده‌ای نخواهد داشت و تاوان آن را میلیون‌ها نفر در دو کره  و ژاپن خواهند داد.
منبع: کیهان
خواندن 460 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 616

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
شرایط و قوانین.

خبرهای مهم

 • نماز جمعه آغاجاری بیست و یکم اردیبهشت

  مسولان کشور از گذشته عبرت بگیرند و به اروپا و امریکا اعتماد نکنند

  ◀️بیانات حجه الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان آغاجاری

  #حراست_نفت

   ما در حراست شرکت نفت و گاز آغاجاری مدیریت و حراست خدوم و زحمت کشی دارم که خالصانه از زحمات این عزیزان که در هر شرایطی از منطقه وسیع نفت و گاز آغاجاری در شبانه روز محافظت میکنند تشکر میکنم

  #هفته_بسیج_سازندگی

  ✅جهادگران بسیجی ما در شهرستان آغاجاری امروز در عرصه های مختلف محرومیت زدایی ،کار فرهنگی و خدمت به خانواده های شهدا به صورت انقلابی در حال خدمت به مردم هستند

  #برجام

  ✅تمام تلاش امریکا و اروپا بر این بود که تاقبل از خروج از برجام قدرت دفاعی و موشکی ما را محدود کنند که به حمدالله با ایستادگی مردم ،مسولان و رهبر معظم انقلاب دشمن این خواب را به گور خواهد برد

  ✅رئیس جمهور امربکا وقتی نتوانست به هدف خود یعنی تضعیف بنیه دفاعی کشور دست یابد از برجام خارج شد

  ✅کابوس شبانه روزی امریکا از موشکهای ایران به خاطر به خطر افتادن امنیت اسرائیل است که ما در این زمینه به آنها حق میدهیم که نگران باشند چرا که موشک ،سپاه ،مردم ،راه امام و سید الشهدا ع و (وجود) رهبری معظم انقلاب بزرگترین خطر برای امنیت اسرائیل هستند آنها شبانه روز میلرزند چرا که امام راحل فرمان دادند اسرائیل باید از صفحه روزگار محو گردد و این به زودی محقق خواهد شد

  ✅تنها جمله راستی که از نخست وزیر رژیم جعلی شنیدیم همین بوده است که ایران بزرگترین خطر برای امنیت اسرائیل است

  ✅ اگر اسرائیلی ها قدری صبوری کنند ممکن است چند سالی این غده سرطانی منطقه عمر نحسش ادامه پیدا کند ولی اگر بی عقلی به خرج دهند عمر کمتر از ۲۵ ساله آنها به کمترین زمان کاهش پیدا خواهد کرد

  ✅تهدید اسرائیل فقط شعار نیست بلکه در عمل هم نیروهای جبهه مقاومت در سحرگاه گذشته با دهها موشک خود ، قلب اسراییل را نشانه گرفته و امروز اشغالگران از ترس خود در پناهگاه ها به سر میبرند

  #دوران_بزن_دررو_تمام

  ✅در سحرگاه گذشته نیروهای جبهه مقاومت فرمان ولی امر را عملی کردند که دوران بزن در رو گذشت

  #عبرت_مسولان

  ✅مسولان کشور از گذشته عبرت بگیرند و به اروپا و امریکا اعتماد نکنند بارها مقام معظم رهبری خطوط قرمز مذاکرات را بیان نمودند ولی عمل نشد

  ✅مسولان نباید وقتی از ناحیه نخبگان نسبت به مسائل کشور دلسوزی صورت میگرد آنها را ترسو و لرزان خطاب کنند و آنها را به جهنم حواله دهند فریادهای زیادی در دوران برجام مصوب ده دقیقه ای در مجلس زده میشد و بر سر زده میشد که آمریکا قابل اعتماد نیست وعهد شکن است ولی آنها را ترسو و به جهنم خطاب شدند

  ✅امروز این اروپایی هم که لباس پلیس خوب بر تن پوشیده است دورغ میگوید و به عهد خود پایدار نمیمانند چرا که اروپایی ها از آمریکا خبیث تر و آمریکایی ها از اروپایی ها خبیث تر هستند و همه اینها دشمن مردم ایران هستند
  مسولان اگر میخواهند با اروپا ادامه کار بدهند باید تضمین کافی را بگیرند چرا که اگر اینطور نشود قابل بخشش نخواهند بود✅

   

   

 • نماز جمعه آغاجاری چهاردهم اردیبهشت

  راه مقابله با جنگ اقتصادی آمریکا خرید کالای ایرانی و پرهیز از خرید کالای مشابه داخلی است

   حجه الاسلام و المسلمین اسدپور امام  جمعه موقت شهرستان در خطبه های نماز جمعه این هفته آغاجاری

  ▫️این نمایش آمریکایی و اروپایی در مورد خروج امریکا از برجام برای تحمیل شروط جدیدی همچون مذاکره در مورد دفاع موشکی و نفوذ منطقه ای ایران است

  ▫️اگر امریکا از برجام خارج شود بازگشت ایران به فعالیت های قبل از مذاکرات هسته ای در اولویت خواهد بود

  ▫️راه مقابله با جنگ اقتصادی آمریکا خرید کالای ایرانی و پرهیز از خرید کالای مشابه داخلیست


  ▫️اولویت کشور معیشت اقتصادی مردم و رشد فرهنگیست
  ونباید با طرح مباحث کم اهمیت این اولویت ها به حاشیه برده شود

  ▫️غیرت کار گر ایرانی قابل ستایش است و باید برای تولید کالای ایرانی مرغوب بر دستان انان بوسه زد.

  #اسرائیل

  ▫️وزیر جنگ اسرائیل ایران را به حمله نظامی تهدید میکند
  شما نتوانستیدجلوی چند موشک از غزه را بگیرد و با تمام سامانه های دفاعی پیشرفته ای که هم شما دارید و هم اربابتان به جیره خوار ذلیل شما عربستان داده؛ که حتی  توانایی مقابله با موشک های یمن را ندارد چگونه میتوانید در مقابل شلیک همزمان سجیل ها ؛ شهابها؛و موشک های خلیج فارس را بگیرید..

  ▫️به شهر ها که هیچ اگر به ذره ای از بیابانهای ایران هم تعرض کنید ،فرزندان شیعی ایران حتی فرصت گریختن از سرزمینی که غصب کرده اید را به شما نخواهند داد و با موشک های خود اسرائیل را شخم خواهند زد.

  #آغاجاری

  ▫️جشن های نیمه شعبان امسال شور بیشتری نسبت به سالهای گذشته داشت؛ انشاءالله این مجالس جشن و سرور هر سال با شکوه بیشتری برگزار شود و اهتمام مردم علی الخصوص جوانان به این محافل قابل ستایش است.

  ▫️باید نسبت به محتوای این جشن ها دقت بیشتری صورت بگیرد،که باعث نشود در این مجالس که برای عرض ارادت به ساحت مقدس معصومین است از موسیقی های خلاف شرع استفاده شود.

  ▫️چرا بعض از مسئولین در شرایط سختی  که برای مردم پیش می آیدو باید مسئول مربوطه حضور داشته و پاسخگوی مردم باشد به غیبت صغری میرود و خبری از او نمیشود

  ▫️کشف قابل توجه محموله مواد مخدر توسط نیروی انتظامی شهرستان نشان از پتانسیل بالای نیروهای امنیتی شهرستان است

  ▫️ایشان با اشاره به هفته گرامیداشت مقام معلم و روز سربازان گمنام امام زمان و همچنین هفته بسیج سازندگی،از زحمات همه این عزیزان تقدیر کردند

 • نماز جمعه آغاجاری هفتم اردیبهشت

  سربازان گمنام امام زمان (عج) شهدای زنده انقلاب ما هستند

  بیانات حجه الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان آغاجاری

  #نیمه_شعبان_فرهنگ_انتظار

  ✅اعظم عبادات انتظار فرج است انتظار فرج  امر به معروف ونهی از منکر، اقامه نماز ،استکبار ستیزی ،دفاع از مظلوم و مقابل ظالم ایستادن و  تشخیص دوست از دشمن و عمل کردن به تکلیف است انتظار فرج وسربازی امام زمان عج دست روی دست گذاشتن نیست

  #روزسربازان_گمنام

  ✅سربازان گمنام امام زمان عج شهدای زنده انقلاب ما هستند که جان و جوانی  و آرامش خود را میدهند تا انقلاب و کشور سرزنده و محفوط و امن بماند/سربازان گمنام امام زمان در اوج زحمات شبانه روزی ، گمنام میمانند تا نام انقلاب اسلامی در اوج قله های سعادت ، عزت و اقتدار بدرخشد

  ✅این امنیتی که در کشور و منطقه ما پا برجاست اتفاقی نیست دشمن بی کار ننشسته و دشمنی را رها نکرده و بلکه دشمنی را شدیدتر کرده است و هزاران نقشه میکشند که از نطفه خفه میشوند که بعضی از آنان ممکن است به گوش مردم و یا خواص برسد ولی بسیاری از آنان را کسی مطلع نمیشود

  #روزجوان

  ✅امروز جوان ما نیاز به شادی ونشاط دارد البته شادی و نشاطی دائمی خواهد بود که همراه با ورزش ،اشتغال و ازدواج باشد

  ✅مسولان شهری واستانی بدانند ، جهاد و خط مقدم جبهه امروز انقلاب ما ، تولید شغل ،ایجاد فضای ورزشی و فراهم کردن مقدمات ازدواج برای جوانان است

  #روزشوراها

  ✅به اعضای شورای شهر تبریک و خسته نباشید عرض میکنم شورای شهر امروز ما ، با خدمت به مردم وجوانان و با حضور دائمی میان مردم وپیگیری مشکلات آنان ، سعادت دنیوی و اخروی را برای خود فراهم کنند که انشاالله همینطور خواهد بود
   
  #روزجهانی_کارگر

  ✅متواضعانه دست برسینه میگذارم و این روز را خدمت همه کارگران زحمت کش و عزیز شهرمان تبریک عرض میکنم

  #روزمعلم

  ✅روز معلم را به همه جامعه فرهنگی شهرستان آغاجاری تبربک میگویم /مسولان امر در کشور و استان باید به معلمی عنوان یک شغل خطیر وحساس که آینده انقلاب دست آنان است نگاه کنند و به مشکلات این قشر عزیز رسیدگی کنند

  #نیروی_انتظامی

  ✅نیروی انتظامی در خط مقدم مبارزه با هنجارشکنی های در کشور هستند/ دشمن برنامه ای دقیق دارد نیروی انتطامی را تضعیف کند و مردم را مقابل این عزیزان زحمت کش قرار دهد البته که این قصد را به گور خواهد برد ولی مردم ما به هوش باشند توطئه دشمن را تشخیص دهند و حمایت تمام قامت خود را از این سربازان خدوم انقلاب نشان دهند چرا که اگر مردم از نیروی انتظامی ، سپاه و ارتش حمایت نکنند کشور ضربات جبران ناپذیری خواهد خورد

  ✅ اطاعت از فرمان پلیس در حکومت اسلامی شرعا و قانونا واجب است، دشمن میخواهد این حریم را بشکند، اگر این حریم بشکند خسارتهای زیادی خواهیم دید

  ✅شاید هم در گوشه ای یکی از ماموران زحمت کش در موردی خطایی کند که این از میان هزاران خدمت این عزیزان در شبانه روز طبیعی است و هر کسی در هر لباسی چه نظامی چه روحانی و غیره ممکن است خطا کند اما دشمن قصد دارد آن یک خطا را آنقدر برجسته کند و در فضای مجازی پخش کند که خدمت هزارگانه پلیس را در ذهن ما محو کند

  ✅شما اگر دلسوز مردم و کشور هستید که والله نیستید، خوب این همه خدمات شبانه روزی نیروی انتظامی در مبارزه با قاچاق و مواد مخدر مبارزه با سرقت و ایجاد امنیت و غیره ..را هم نشان دهید ، چرا نشان نمیدهید چون از این کشور و مردم کینه دارید و مشتهای زیادی خورده اید و منتظر فرصت هستید ضربه بزیند البته نخواهید توانست

  #سگهای_ولگردشهر

  ✅از مسولان میخواهیم فکر جدی و سریع برای(انتقال) این حیواناتِ چهارپا انجام دهند البته اینها هم مانند انسانها حق زندگی کردن دارند ولی این تزاحمِ زندگی اینان با زندگی شهری مردم ، از ضعف مسولان مربوطه است که باید قبل از هر خطرِ بهداشتی و جانی برای مردم، خصوصا کودکان ، فکر جدی کنند

  #تالارعروسی

  ✅برگزاری مراسمات جشن و عروسی در تالارهای وسط شهر ، در حالی که شرعا و قانونا ممنوع است چه معنایی میتواند داشته باشد این هم حق الله است و هم حق الناس ، از حق الناس نمیشود به سادگی گذشت   قبلا هم تذکر دادیم ولی چرا تعلل میشود امیدواریم به این مسئله هم هرچه سریعتر رسیدگی شود

  #مردم_ومسولان

  ✅مسولان اگر خدمت کنند و مشکلات را برطرف نمایند مردم هم تشکر میکنند و هم دعاگوی آنان خواهند بود

   

 • گزارش تصویری

  حجه الاسلام و المسلمین موسوی با فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج دیدار کرد

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری، صبح امروز و بمناسبت سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و روز پاسدار ، حضرت حجه الاسلام و المسلمین موسوی امام جمعه شهرستان آغاجاری بهمراه فرماندار و روسای ادارات با سرگرد پاسدار جمالی فرماندهی ناحیه مقاومت شهرستان دیدار و گفتگو کردند

   

 • گزارش تصویری

  جشن اعیاد شعبانیه برگزار شد

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری ، جشن اعیاد شعبانیه با حضور و سخنرانی حضرت حجه الاسلام و المسلمین موسوی امام جمعه شهرستان آغاجاری در  جوار شهدای گمنام برگزار شد.

   

   

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

cache/resized/1bd134f90963866d3a323682d6b3d6b6.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان
cache/resized/2052c5f584071b2c1830a88fe673a9dc.jpg
◀️بیانات حجه الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های
cache/resized/baca51f10b0b730400e78bd3eaa7ed8c.jpg
 حجه الاسلام و المسلمین اسدپور امام  جمعه موقت
cache/resized/1c5b766f28e9aee4b24ab28d3e2d770d.jpg
بیانات حجه الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های
cache/resized/a052c9f7f91af6ffca2ddae4f8142938.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان
cache/resized/ed6e6455f2b16c803d51ff3c5baf896b.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان
cache/resized/ecaaf66f16ef0e0658fefb11364b81b3.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان
cache/resized/df2aa6b6829d31190947d1f4d5ce1f4b.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان

چه کسی آنلاین است؟

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم