پایگاه خبری دفتر امام جمعه شهرستان آغاجاری
 • امام جمعه شهرستان آغاجاری
 • حجت الاسلام والمسلمین سید میثم موسوی
چهارشنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۷
چهارشنبه, ۰۵ ربیع الاول ۱۴۴۰
چهارشنبه, ۱۴ نوامبر ۲۰۱۸
صفحات بازدید شده
733240
صفحات بازدید شده امروز
859
صفحه منتخب امروز
بازدید از صفحات دیروز
886
صفحه منتخب دیروز
بازدید هفته گذشته
6853
صفحه منتخب هفته پیش
×

هشدار

JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING

پیروز جنگ تازه در شبه جزیره کره کیست «ترامپ» یا «اون»؟

شکست پیش بینی شده دیگری برای امریکا مطلب ویژه

جمعه, 01 ارديبهشت 1396 23:34 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

آمریکا به خوبی می‌داند که کره دارای 10 الی 20 کلاهک هسته‌ای است. نزدیک به 700 هواپیمای جنگنده دارد، بیش از یک میلیون سرباز آماده به جنگ و 2 میلیون سرباز ذخیره دارد که چیزی برای از دست دادن ندارند

. از بحرانی که ترامپ یک سوی آن و کیم جونگ اون سوی دیگر آن است باید ترسید. مجموعه اخبار و گزارش‌ها گواه این مدعاست که بحران کره به سمت و سوی نامعلومی پیش می‌رود که ترامپ و کیم جونگ اون هر دو سرمواضع خود ایستاده‌اند و تا کنون نشانی از عقب‌نشینی در مواضع دو طرف دیده نمی‌شود. برخی از تحلیل‌ها از قریب‌الوقوع بودن جنگ حکایت دارد اما در صورت وقوع جنگ سؤال این است که چه کسی برنده و چه کسی بازنده آن خواهد بود؟ و از همه مهم‌تر تبعات آن چه خواهد بود؟ آیا آمریکا خواهد توانست در ضربه اول تمام سیستم نظامی کره شمالی را نابود کند یا کره خواهد توانست پیش، همزمان یا بعد از حمله آمریکا حمله ویرانگر خود را علیه کره جنوبی و ژاپن عملی سازد؟

 
بیش از 3 ماه از زمانی که «دونالد ترامپ» رسما کار خود را در کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا آغاز کرده است می‌گذرد. مجموعه اقدامات وی به خصوص در عرصه سیاست خارجی طی هفته‌های اخیر نشان از تغییر فاحش اهداف و سیاست‌های اعلامی با سیاست‌های اعمالی وی دارد. ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی خود روسای جمهور قبلی آمریکا را به خاطر مداخله نظامی در غرب آسیا سرزنش کرده و اعلام کرده بود ترجیح می‌دهد رئیس جمهور آمریکا باشد تا پلیس جهان. اما به محض اینکه وی و تیمش وارد کاخ سفید شدند سیاست‌های دیگری را در پیش گرفتند.
 
وی در روزهای آغازین ورودش به کاخ سفید، طرحی را در دستور کار وزارت خارجه و دفاع قرار داد که ظرف 90 روز یک منطقه امن در سوریه را ایجاد کند. طبق برآوردهای پنتاگون، برای ایجاد چنین منطقه‌ای به 30‌هزار سرباز پیاده‌نظام در خطرناک‌ترین منطقه جهان نیاز است. اما اقدامات جدیدی که نشان از تغییر فاحش ترامپ قبل و بعد از ریاست جمهوری دارد حمله گسترده هوایی به پایگاه هوایی العشیرات سوریه،حمله با بزرگ‌ترین بمب غیراتمی به افغانستان و تشدید تنش با کره شمالی و افزایش خطر جنگ هسته‌ای در شبه جزیره کره است. در این میان موضوع بحران کره شمالی و مجهز بودن این کشور به سلاح هسته‌ای و حضور چین در منطقه و در همسایگی آن شرایط ویژه‌ای به این بحران‌زده که آن را از یک بحران منطقه‌ای به یک بحران تمام عیار بین‌المللی تبدیل کرده است که نیازمند بذل توجه بیشتری است.
بحران کره، بحرانی قدیمی
 
بحران کره تبدیل به یکی از قدیمی‌ترین بحران‌های نظام بین الملل کنونی شده است. تقسیم کره به کره شمالی و جنوبی از پیروزی متفقین در جنگ دوم جهانی در سال ۱۹۴۵ و پایان ۳۵ سال سلطه ژاپن بر کره نشأت گرفت. در طرحی که قریب به اتفاق کره‌ای‌ها باآن مخالف بودند. آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی اما توافق کردند که قیمومیت موقت کشور را از محل مدار ۳۸ درجه، برعهده گیرند. هدف از طرح قیمومیت کمک به ایجاد یک دولت موقت کره‌ای بود که «در موعدی مقرر مستقل و آزاد» شود اما اگرچه تاریخ برگزاری انتخابات هم مشخص شده بود، شوروی از همکاری با برنامه‌های سازمان ملل متحد برای برگزاری انتخابات آزاد و عمومی در دو کره سر باز زد و در نتیجه آن، یک دولت کمونیست تحت حمایت شوروی بطور دائم در شمال تأسیس شد و  به دنبال آن نیز یک دولت طرفدار غرب در جنوب تشکیل شد. دو دولت مجزا در کشور برقرار شد که هر یک مدعی زمامداری تمام شبه‌جزیره بودند.
 
تنش و بحران بین دو کره ‌از زمان عقد قرارداد کره ‌جنوبی با آمریکا تحت عنوان «دفاع متقابل جمهوری کره‌ با آمریکا» تشدید شد و سرانجام به جنگ دو کره‌ در سال‌ 1950منجر گردید. فرمانده نظامیان آمریکا در  ‌این جنگ «ژنرال داگلاس مک آرتور» بود که با از دست دادن 50 هزار نیرو در جنگ جهانی دوم و در  جنگ فیلیپین توانسته بود این کشور را اشغال کند، اما همین فرمانده در همان زمان که آمریکا با ژاپن درگیر بود و ژاپن مقاومت بی‌سابقه‌ای را به نمایش گذاشته بود، نامه‌ای به «ترومن» رئیس جمهور وقت آمریکا نوشت که نشان از ضعف آمریکایی‌ها داشت. در این نامه آمده است: «اگر خواهان شکست ژاپن هستید دو راه دارید؛ اول قبول مرگ 750هزار تا یک میلیون سرباز آمریکایی و دوم بمباران اتمی ‌ژاپن. وی در نامه خود قید کرده بود که در شرق آسیا انگیزه مدافعان خیره‌کننده است و تسلیم در قاموس آنها جایی ندارد». نبرد مرگبار ژاپن و آمریکا در ماه اوت با بمباران شهرهای هیروشیما و ناکازاکی در جنگ جهانی دوم به پایان رسید.
 
 با ادامه جنگ کره، مک‌آرتور بار دیگر از آمریکا خواست با استفاده از بمب اتم به این نبرد خاتمه داده شود، اما «هری‌ترومن» رئیس‌جمهور وقت آمریکا می‌دانست که شرایط ابتدای دهه 50 با 1945 یکی نیست؛ اتحاد جماهیر شوروی منتظر یک اشتباه از ارتش آمریکا بود تا مستقیماً خود را درگیر نبردشبه جزیره کند. در این جنگ بمباران‌های هولناک و آتش پر حجم توپخانه‌ای نتوانست مانع حملات کره‌شمالی شود. در 1951 «مک‌آرتور» جای خود را به ژنرال «ریجوی» داد و ارتش آمریکا به همراه ده‌ها کشور دیگر که به دعوت آمریکا به شبه جزیره کره ‌آمده بودند، بعد از سه سال جنگ بی‌حاصل سرانجام مجبور به متارکه جنگ شدند.
 
در 27 ژوئیه 1953 پیمان آتش بس جنگ امضاء شد. در این جنگ تلفات نیروهای آمریکایی، 54 هزار و 246 کشته، 103 هزار و 284 زخمی ‌و 80هزار نفر مفقودالاثر و اسیر بود. کره‌جنوبی 74000نفر کشته و 150هزار زخمی ‌و شمار کشته شدگان و زخمی‌های چینی به 900هزار نفر و کره‌شمالی 520هزار نفر بود.
 
از زمان پیمان آتش بس بین 2 کره در سال 1953، بحران در شبه جزیره کره با شدت و ضعف ادامه داشته است. دو طرف بارها همدیگر را  تهدید کرده اند، آمریکا و متحدانش بارها کره شمالی را مورد تحریم‌های یک جانبه چند جانبه و بین‌المللی قرار داده‌اند، بارها دو طرف در قالب مذاکرات  6 جانبه و با حضور سازمان ملل گفت‌وگو کرده‌اند، بارها کره شمالی سلاح‌های متعارف و نامتعارف خود را آزمایش کرده است اما هرگز این تنش‌ها پایان نیافته است.
 
چه چیزی تغییر کرده ؟
 
اما سؤال اینجاست که در بحران کره چه چیزی تغییر کرده که چنین آن را گسترش داده و به وضعیت کنونی رسانده است به طوری که رسانه‌ها از خطر قریب الوقوع شروع یک جنگ خانمان سوز خبر می‌دهند؟
 
به نظر می‌رسد، متغیری که در این بحران تغییر کرده، روی کار آمدن فردی با مختصات «ترامپ» در آمریکا باشد. نظریات «مدیریت بحران»، عامل انسانی و فرد تصمیم گیر و خلق و خوی وی را در حل و فصل یا تشدید بحران‌ها دخیل می‌دانند. بر این اساس مثلاً  اگر در حادثه 11 سپتامبر به جای بوش شخص دیگری در کاخ سفید حضور داشت، شاید جنگ عراق و افغانستان اتفاق نمی‌افتاد یا اگر در بحران موشکی کوبا به جای «خروشچف» و «کندی» افراد دیگری در مسکو و واشنگتن بر سر کار بودند بحران موشکی کوبا احتمالاً سمت و سوی دیگری به خود می‌گرفت. در دو سوی بحران کره «کیم جونگ اون» و «ترامپ» قرار دارند که هر دو نشان داده‌اند زیاد در قید و بند ارزیابی‌های عقلانیت ابزاری متعارف خود را محصور نمی‌کنند.
 
 از سوی دیگر باید نقش «اشتباه محاسباتی» را در تشدید بحران‌ها و شروع جنگ‌ها  از نظر دور داشت. کسی به درستی نمی‌داند در ذهن «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی چه می‌گذرد اما احتمالا وی به گزاره‌های زیر باور دارد؛
 
1. کره شمالی یک قدرت اتمی است و به مرحله بازدارندگی رسیده است و لذا آمریکا نمی‌تواند به این کشور حمله کند چرا که زمان برای آمریکا برای شروع یک جنگ دیگر دیر شده است. کره شمالی بعد از حمله آمریکا به سوریه  نیز  اعلام کرد «حمله موشکی این کشور به سوریه» یک میلیون بار دیگر ثابت کرد «که پیونگ‌یانگ در پیگیری برنامه نظامی هسته‌ای خود محق بوده است و اگر سوریه سلاح هسته‌ای داشت آمریکا به این کشور حمله نمی‌کرد.»
2. ریسک جنگ به لحاظ تلفات گسترده و بروز فاجعه انسانی در کره جنوبی و ژاپن بالا بوده و آمریکا هرگز به این ریسک تن نخواهد داد.
 
3. آمریکا درگیر مشکلات عدیده اقتصادی و سیاسی است و در این شرایط و با وجود بدهی چند تریلیون دلاری قادر به شروع یک جنگ جدید در منطقه نیست.
 
4. ترامپ با شعار ضد جنگ رای مردم آمریکا را به دست آورده است و در این شرایط عقلانی نیست که بر طبل جنگ با یک قدرت اتمی بکوبد.
 
5. چین متحد نزدیک کره شمالی است و پکن به آمریکا هرگز اجازه نمی‌دهد به کره حمله کند.
در نقطه مقابل نیز ترامپ و تیم وی احتمالا به گزاره‌های  زیر معتقدند که گسترش بحران را تا به این حد خطرناک موجب شده است؛
 
1. یکی از دلایلی که رهبر کره شمالی وقعی به تهدیدات نمی‌گذارد عدم جدیت روسای جمهور قبلی آمریکا بوده است و اگر کسی با جدیت مقابل «کیم جونگ اون» بایستد قطعا وی عقب‌نشینی خواهد کرد.
 
2. درصورتی که مقابل کره شمالی ایستاده نشود، این پیام اشتباه به «کیم جونگ اون» منتقل خواهد شد که وی می‌تواند هر کاری دلش خواست انجام دهد و برنامه موشکی هسته‌ای خود را تا زمان رسیدن قابلیت موشک‌ها برای زدن کاخ سفید ادامه دهد لذا بحران کره به مرحله خطرناکی رسیده است و باید آن را یک بار برای همیشه حل و  فصل کرد. این گزاره طی هفته‌های گذشته بارها از سوی ترامپ،وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا تکرار شده است.
 
3. ترامپ خط قرمزی برای کره شمالی (عدم انجام آزمایش هسته‌ای جدید)ترسیم کرده است که اگر پیونگ یانگ آن را زیر پا بگذارد و ترامپ واکنشی نشان ندهد حیثیت وی زیر سؤال خواهد رفت و در این بین ترامپ مثل اوباما فرد ضعیفی تصور خواهد شد که قادر نیست خطوط قرمزی که ترسیم می‌کند را عملی کند.
 
4. چین به دلیل اینکه 90 درصد مراودات اقتصادی کره شمالی با این کشور است و  نظام سیاسی هر دو کشور نیز کمونیستی و در همسایگی هم دیگر نیز قرار دارند نفوذ فوق‌العاده‌ای بر کره شمالی و رهبری آن دارد و در مواقع بحرانی قطعا رهبر کره شمالی را مجاب خواهد کرد که عقب نشینی کند.
 
به این فهرست موارد دیگری را نیز  می‌توان اضافه کرد اما نکته مهم در مبانی محاسباتی دو  طرف عدم قطعیت در تحلیل‌هاست به عبارت دیگر حل یک بحران که متغیرهای زیاد داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی بر آن تاثیر می‌گذارد و همواره اهمیت و شدت و ضعف این متغیرها جابه جا می‌شود با حل یک مسئله ریاضی که پاسخ‌ها با قطعیت تمام مشخص می‌شود فرق زیادی دارد و کافی است یکی  از طرف‌ها در ارزیابی یکی از فاکتورها یا وزنی که به آن فاکتور در حل و  فصل بحران قائل می‌شود  دچار اشتباه شود در نتیجه بحران به سمت نقطه بی‌بازگشت حرکت کند.
 
ترامپ به دنبال چیست؟
 
اما سوال دیگری که در این میان مطرح است این است که چرا ترامپ به دنبال تشدید بحران در شبه جزیره کره است؟ آیا اقدامات کره شمالی باعث این روند شده یا خود ترامپ نیز بی‌تمایل به این وضع نیست و اگر این تحلیل درست است دلایل آن کدام است؟ کارشناسان طی روزهای گذشته تحلیل‌های گوناگونی را از سیاست خارجی جدید ترامپ در شبه جزیره کره ارائه کرده‌اند که برخی از آنها عبارتند از:
 
1. اقدامات ترامپ در سوریه، افغانستان و حالا در کره گواه این مدعاست که وی در سیاست خارجی خود فاقد راهبرد مشخص است و اقداماتش از خط و مشی خاصی پیروی نمی‌کند لذا قادر به پیش‌بینی رفتارهای بعدی وی نیستیم. ممکن است به یک مصالحه سیاسی تن دهد یا به یک جنگ محدود یا تمام عیار با کره وارد شود.
 
2. ترامپ در دوره جدید چین را دشمن شماره یک آمریکا می‌داند و با تشدید بحران در شبه جزیره کره می‌خواهد حضور نظامی خود را در منطقه به بهانه کنترل کره و در اصل با هدف مهار چین  گسترش دهد و بر همین اساس آمریکا به دنبال حل و فصل بحران کره نیست بلکه می‌خواهد وضعیت را به همین شکل بی‌ثبات نگه دارد تا هم اتحاد کشورهای منطقه با خود را به دلیل ترس از کره و چین تقویت کند و هم تا آنجا که می‌تواند حضور خود را تقویت کرده و چین را تحت فشار قرار دهد.
 
3. تشدید فشارها به کره شمالی و عقب‌نشینی احتمالی پیونگ یانگ در مقابل ترامپ و یا نشان دادن جدیت ترامپ در مقابل رهبر کره این پیام را به سایر  دشمنان آمریکا به خصوص در منطقه غرب آسیا خواهد داد که ترامپ در سیاست خارجی خود جدی است و آنها برای اینکه هزینه ندهند باید عقب نشینی کنند. این تحلیل از این سو نیز درست به نظر می‌رسد. برخی کارشناسان معتقدند بمباران سوریه و افغانستان  نیز برای نشان دادن این جدیت به کره شمالی بود.
 
4. دیدگاه دیگری نیز معتقد است اقدامات به اصطلاح  متهورانه اخیر ترامپ در سیاست خارجی مثل حمله به سوریه و افغانستان و حالا تشدید فشارها به کره با هدف ایجاد همبستگی ملی و تقویت موقعیت داخلی به دنبال فشارها و بحران‌های داخلی سه ماه گذشته بوده است. در واقع با فشارهای فزاینده و مخالفت‌های گسترده‌ای که ترامپ  طی هفته‌ها در داخل دیده، می‌خواهد به نوعی فشارها را با نشان دادن یک رهبری قوی و قاطع ،موقعیت متزلزل سیاسی داخلی خود را ترمیم کند.
 
اگر جنگ شود؟
 
سوال دیگری نیز در این میان مطرح است و آن اینکه، اگر بحران به سمت نقطه بی‌بازگشت و جنگ پیش برود برنده و بازنده آن و تبعات این جنگ چه خواهد بود؟
 
طی روزها و هفته‌های گذشته بارها ترامپ، معاون وی،وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده‌اند که دیگر «صبر استراتژیک آمریکا در مقابل کره شمالی به پایان رسیده است و این بحران باید حل شود؟» اما سوال اینجاست که آمریکا دقیقا می‌خواهد چه اقدامی انجام دهد؟ آیا موضوع جنگ است یا مجموعه‌ای از اقدامات از  ترور کیم جونگ اون تا حمله غافلگیرانه و جنگ تمام عیار و همزمان اعمال تحریم‌های گسترده.
 
آمریکا و متحدان در برخورد با کره شمالی یکی از گزینه‌های زیر را پیش روی خود دارند:
حمله پیش دستانه نظامی محدود یا گسترده،  انتقال سلاح‌های هسته‌ای به کره جنوبی، ترور کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، محاصره دریایی، تحریم اقتصادی در کنار مذاکرات سیاسی.
 
ترامپ از مشاوران امنیت ملی‌اش خواسته تا گزینه‌های مختلف را برای مقابله با برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی پیشنهاد دهند. ترامپ همچنین خواستار طرح تفصیلی برای اعمال تحریم‌های سختگیرانه اقتصادی علیه کره شمالی شده است.مقام‌های آمریکایی تاکید دارند؛ دولت ترامپ در حال بررسی تحریم‌هایی است که در ابعاد وسیع علیه اقدامات کره شمالی اعمال شود. برخی از این اقدامات را می‌توان به صورت یکجانبه انجام داد و برخی دیگر از طریق سازمان ملل قابل اجرا خواهد بود.گزینه‌های اقتصادی آمریکا شامل تحریم فروش نفت به کره شمالی، تحریم جهانی شرکت هواپیمایی کره شمالی، و رهگیری کشتی‌های کره‌ای و مجازات بانک‌های چینی است که با کره شمالی همچنان همکاری می‌کنند.سازمان ملل ممکن است محدودیت‌های بیشتری را علیه صادرات زغال سنگ کره شمالی اعمال کند. ممنوعیت صادرات غذاهای دریایی کره شمالی نیز از دیگر گزینه‌ها به شمار می‌رود.
 
اما به نظر می‌رسد ترامپ و تیم وی به دنبال راهبرد دیگری غیراز تحریم‌ها هستند، چرا که تحریم‌ها تاکنون نشان داده‌اند که قادر به شکست دادن پیونگ‌یانگ نیستند.
 
تهدیدات گسترده مقامات آمریکایی، اعزام ناوگان جنگی به آب‌های کره،حضور معاون ترامپ در منطقه مرزی با کره شمالی، آماده‌باش در ژاپن و کره،  آماده باش جنگنده‌های آمریکا در پایگاه دریایی «گوام» و ... همه این اقدامات لااقل در ظاهر نشان می‌دهد که عزم آمریکا برای مقابله با کره شمالی است اما سئوال این است که آیا رهبر کره شمالی نیز این تهدید را جدی می‌گیرد؟
 
در این میان سئوالی که ترامپ باید به وضوح برای آن جوابی داشته باشد این است که تا کجا در تهدید کره شمالی پیش خواهد رفت و آیا در این مسیر انگیزه‌ای برای دست‌زدن به اقدام نظامی را دارد یا خیر؟
 
داشته‌های نظامی کره
 
 آمریکا به خوبی می‌داند که کره دارای 10 الی 20 کلاهک هسته‌ای است. نزدیک به 700 هواپیمای جنگنده دارد، بیش از یک میلیون سرباز آماده به جنگ و 2 میلیون سرباز ذخیره دارد که چیزی برای از دست دادن ندارند. این کشور 4000  توپ دارد که می‌تواند از آنها استفاده کند،1000 موشک دارد که به راحتی شهرهای کره و ژاپن را می‌تواند هدف قرار دهد، لذا با توجه به این اطلاعات، آمریکا کار راحتی در پیش نخواهد داشت. آمریکا چون اطلاعات دقیقی از این توانمندی‌ها ندارد، نمی‌تواند به محاسباتش اعتماد کند.
 
 آمریکا در این مسیر از توان نظامی خود، کره جنوبی، ژاپن و همچنین کشورهای ناتو بهره خواهد گرفت و در حمله اول شاید هزاران موشک به مراکز نظامی و تصمیم‌گیری کره شلیک کند، اما سئوال دیگری که ترامپ باید به وضوح از مشاورانش بپرسد این است که آیا این حمله موثر خواهد بود یا خیر؟ و آیا کره قابلیت این را دارد که بعد از این حمله یا همزمان با آن سئول و سایر  شهرهای کره جنوبی و ژاپن را که در فاصله کمتر از 50 کیلومتری از مرز کره شمالی قرار دارد، هدف قرار دهد؟ آیا 37 هزار سرباز آمریکایی مستقر در مرز کره به همراه ارتش 700 هزار نفری کره جنوبی قادر خواهند بود جلوی ارتش یک میلیون نفری کره شمالی را بگیرند؟ در این میان خطر انفجار بمب‌های هسته‌ای کره شمالی و تشکیل یک ابر اتمی بر فراز شبه جزیره کره که صدمات بسیار شدید و جبران ناپذیر انسانی و محیط زیستی نیز خواهد داشت را چه خواهد کرد؟
 
موضع چین
 
بسیاری از کارشناسان معتقدند کره شمالی حیاط خلوت چین است، و آمریکا برای هر اقدامی باید ملاحظات چین را نیز در این منطقه لحاظ کند. بر همین اساس نباید فراموش کرد که در جنگ کره بیش از 900‌هزار سرباز چینی کشته شدند و مرز حائل دو کره به خون چینی‌ها آغشته است، لذا چین به سادگی از کنار این موضوع  نخواهد گذشت.
 
بنابر این تصور بر این است که چین اجازه نمی‌دهد علیه کره شمالی عملیاتی انجام شود. کنترل کره شمالی فقط از طریق چین امکان‌پذیر است. آمریکا باید امتیازاتی به چین دهد تا این کشور از نفوذ خود بر کره شمالی استفاده کند و رفتارهایی سیاسی حاکمان کره شمالی را معتدل نماید. آمریکا به هیچ عنوان نمی‌تواند بدون همراهی چین به این کار دست بزند.بر اساس این تحلیل بحران کره زمانی حل و  فصل خواهد شد که در چین تغییرات اساسی و ساختاری بزرگی ایجاد شود. همان‌گونه که دیوار برلین پس از فروپاشی شوروی سابق فروریخت تغییر در کره شمالی نیز به تغییر در چین وابسته است. تازمانی که چین یک حکومت کمونیستی است حتما اجازه یکپارچگی شبه جزیره کره و هر اتفاق غربی دیگری در کره شمالی را نخواهد داد.
 
در این میان اما ترامپ اعلام کرده با چین یا بدون چین درصدد حل و فصل بحران کره است. چینی‌ها اما به دلایل زیر  به هیج وجه تمایلی به شروع یک جنگ در شبه جزیره کره ندارند؛
1. در همان ساعات آغازین جنگ صدهاهزار آواره کره‌ای با توجه به مرز مشترک 1420 کیلومتری کره شمالی با چین، راهی مرزها خواهند شد و قطعا سیل میلیونی آوارگان مشکلات زیادی را برای چین بوجود خواهد آورد.
 
2. چین منافع اقتصادی زیادی در کره دارد و چنان که گفته شد، شروع یک جنگ نابرابر جدای از به آشوب کشیده شدن منطقه و تهدید راه‌های مراسلاتی اقتصادی چین، بازار بزرگ کره شمالی را نیز از دست چینی‌ها خارج خواهد کرد.
 
3. در صورت موفقیت آمریکا در ساقط کردن دولت کره شمالی مرحله بعد اتحاد 2 کره خواهد بود. جمعیت 50 میلیونی کره جنوبی با وضعیت اقتصادی کاملا صنعتی با  25 میلیون کارگر کره شمالی دولت تازه تشکیل شده را به یک قدرت برتر اقتصادی در منطقه تبدیل کرده و به رقیب جدی چین بدل خواهد کرد، لذا چینی‌ها به هیچ وجه مایل نیستند جنگی در منطقه شروع شود که به این نتیجه منجر شود.
 
اما سوال مهم دیگر این است که در صورت بروز جنگ آیا چین تمایلی دارد یا می‌تواند به صورت جدی وارد معرکه شده و از متحد سنتی و کلیدی خود دفاع کند یا خیر؟پاسخ به این سئوال با توجه به شواهد و قرائن موجود منفی است. چین نمی‌خواهد وارد معرکه‌ای جدی شود که جریان رشد مستمر اقتصادی این کشور را دچار  خلل کند. چینی‌ها در طول چند دهه گذشته به عنوان سواری‌گیرنده مجانی از مزایای سیستم موجود بین‌المللی  نفع برده و با هزینه آمریکا توسعه خود را پیش برده‌اند. «مرشامیر» نظریه پرداز «رئالیسم تهاجمی» می‌گوید؛ چین حداقل تا زمانی که به  قدرت برتر اقتصادی نرسیده و قدرت  اقتصادی برتر خود را به قدرت نظامی تبدیل نکند هژمونی آمریکا را به چالش نخواهد کشید.
 
بر این اساس حداقل فعلا چینی‌ها تمایلی به درگیری جدی در مناقشات ندارند و اولویت اول و استراتژیک آنها رشد مستمر اقتصادی است. شاهد مثال این تحلیل نیز موضع‌گیری اخیر چین در حمله هوایی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه بود که حتی به صورت زبانی نیز این حمله را محکوم نکرد و اعلام کرد این حمله قابل درک است.
 
چینی‌ها تا جایی که بتوانند سعی خواهند کرد با دو طرف بحران گفت‌وگو کرده و از شعله‌ور شدن آن جلوگیری کنند ولی زمانی که کار از کار گذشت کنار کشیده و سعی خواهند کرد تا جایی که ممکن است تبعات این بحران را برای خود تقلیل دهند.
 
نتیجه گیری
 
«لئون پانه‌تا»  وزیر دفاع پیشین آمریکا  در مصاحبه با ان بی‌سی نیوز می‌گوید: «رویکرد دونالد ترامپ در قبال مسئله کره شمالی می‌تواند در نهایت منجر به جنگ هسته‌ای شود که جان میلیون‌ها نفر را بگیرد.»  «پانه‌تا» درست می‌گوید. از بحرانی که «ترامپ» در یک سو و «اون» در سوی دیگر آن ایستاده باشند باید ترسید. چنان که گفته شد در مدیریت بحران‌ها توجه به خلق و خوی رهبران دو طرف،شیوه تصمیم گیری و اینکه تا کجا می‌توانند پیش روند مهم است .
در مطالعات سنتی مدیریت بحران‌ها درصد قابل توجهی از این بحران‌ها با عقب‌نشینی یکی از 2 طرف حل و  فصل شده‌اند. باید دید در بحران کره «ترامپ» عقب خواهد نشست یا «اون». بدترین وجه این تصمیم‌گیری زمانی خواهد بود که  طرفین احساس کنند عقب نشینی به منزله از دست رفتن اعتبار و حیثیت آنها تلقی شود که زمینه را به شدت برای اتخاذ تصمیمات غیرعقلایی در شرایط فشار روانی بالا خواهد برد.در صورتی که بحران کره به جنگ منتهی شود به جرات می‌توان گفت که این جنگ برنده‌ای نخواهد داشت و تاوان آن را میلیون‌ها نفر در دو کره  و ژاپن خواهند داد.
منبع: کیهان
خواندن 604 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 616

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
شرایط و قوانین.

خبرهای مهم

 • نماز جمعه 97/8/11

  عظمت اربعین و ضعف دشمنان در مواجهه با آن ، سوء مدیریت عامل مشکلات امروز و ... در نماز جمعه ای

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ، حضرت حجت الاسلام و المسلمین موسوی در  خطبه های نماز جمعه این هفته به نکات زیر اشاره کردند :

   

  خطبه اول :

   


  در سوره ی آل عمران خداوند متعال نعمت ها را یادآوری می کند   و به عدم توجه به این نعمت ها اشاره می کند که :

  کیف تکفرون و انتم تتلی علیکم آیات الله

   


  انسان نشانه های خداوند متعال را  هر کجا تدبر کند می بیند و اگر سنگدل نباشد ایمان می آورد  ، در آسمان ها و زمین از سیاره ها و ستاره ها تا حتی قطرات باران  چشم دل به نشانه های خدا بستن مثل عاقبت کسانی می باشد که در زمان پیامبران ، معجزه های آنها را دیدند ولی ایمان نیاوردند

   


  یکی از این معجزه ها ، معجزه شق القمر نبی مکرم اسلام بود که دشمنان ابتدا آنرا درخواست کرده
  و پس از وقوع آن دوباره درخواست کردند اما باز هم ایمان نیاوردند و این نشانه کوردلی نسبت به  نشانه های حق تعالی است

   


  کسی که دنبال بهانه است  و چشم دلش کور باشد با هزاران معجزه و نشانه هم ایمان نمی آورد

   


  اگر کسی قصدش ایمان آوردن به حق تعالی باشد با کوچکترن نشانه به خداوند ایمان می آورد حتی با حرکت ابرها و قطرات باران

   


  در ادامه ی آیه ذکر شده اشاره به ادامه دار بودن تقوا دارد و اینکه امام سجاد ( ع) هم به این نکته اشاره میکند که : اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا
  این به معنای این است که تقوا یک سال و دوسال نیست بلکه یک مسئله همیشگی و نیاز تمام دوران است

   


  در تفسیر المنصور و عیاشی در ذیل  این آیه به روایتی از پیامبر  ( ص) اشاره شده است که می فرماید : خداوند را  هر لحظه باید اطاعت کرد و معصیت حق تعالی نباید شود و هرکس خدا را فراموش کرد قطعا خودش را هم فراموش خواهد کرد

   


  خطبه دوم :

     به حماسه عظیم اربعین افتخار می کنیم که یه حماسه دشمن شکن و مایوس  کننده  برای دشمن است


  تبلیغات چند ماهه دشمنان از رسانه ها گرفته تا فتنه های ایجاد شده برای کم رنگ کردن اربعین بی نتیجه بوده اتفاقا تاثیر عکس گذاشته و این راهپیمایی پرشورتر هم شده است  و تن دشمن از  امثال اربعین ها بشدت می لرزد

   


  انشاالله این قیام عظیم و بی نظیر اربعین به قیام حضرت اباصالح المهدی (عج)  ختم خواهد شد

   


   راهپیمایی اربعین   یک قیام بزرگ سیاسی مذهبی است  که  نشان از بی ارزش بودن مال مردم در مقابل ابی عبدالله است ؛ نه تنها مال بلکه برای مردم جان دادن در راه امام حسین( ع)  هم ناچیز است

   


  عده ای متاسفانه  نگران بی حجابی و خطرات فضای مجازی و ...  نیستند و نگران نذورات و خرج کردن و دادن مال  در راه امام حسین ( ع) هستند

   

  سیزده   آبان نشان از جنایتکاری آمریکاست و ظلم و تهدید و تطمیع وجود آمریکایی ها و ایثار و فداکاری و مقاومت وجود ملت ایران را فرا گرفته است

   


  چهل 
  40 سال است که ملت ایران را تحریم می کنند بحمدالله این تحریم های جدید  بی اثر خواهد بود چون دوست و دشمن مقابل آمریکا ایستاده است

   


  ده ها سال است که می خواهند نظام جمهوری اسلامی را ساقط کنند  و در این راه همه کار کردند اما به معنای واقعی کلمه دشمن به کلام امام ایمان آورد که آمریکا هیچ غلطی نخواهد کرد


  مردم بخاطر تحریم ها در فشارند اما قطعا قسمت عمده ی این مشکلات بخاطر سوء مدیریت های داخلی می باشد


  دشمن می تواند کمی اذیت کند مثل جمعی که چند مرد نشسته باشند و بچه ی کوچکی اذیت کند
  اما به اهداف اصلی خود هرگز نخواهند رسید و نمونه بارز آنها صدام ملعون است
  که حامیان خود او ( آمریکا ) او را در چاه فاضلاب دراورده و راهی گور کردند

   


  از عزیزانی که در برپایی موکب شلمچه بنام شهرستان زحمت کشیدند و عزیزانی که در برپایی موکب های درون شهرستانی  همت کردند کمال تشکر را دارم و قطعا در پیشگاه  خداوند متعال ماجور خواهند بود .
 • نماز جمعه 97.7.13

  بازگشت به روحیه انقلابی راه حل مشکلات اقتصادی کشور

  بیانات حجه الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان آغاجاری 

  خطبه اول :


  وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ ۖ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ ۖ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ


  دعا تاثیر مستقیم در زندگی دارد و حتی در روایات متعدد ؛ یکی از چیزهایی که قضا و قدر  الهی را تغییر می دهد دعاست


  امام صادق (ع) : دعا باعث می شود قضا و قدر عوض شود .

  دعا در هر زمان و مکانی باشد اشکال ندارد ولی در بعضی از زمان ها مثل بعد از نمازهای یومیه و بعضی از مکان ها مثل حرم ابی عبدالله مستجابتر است ...


  امام معصوم می فرماید : احب الاعمال عند الله عزوجل الدعا  : محبوبترین اعمال نزد خدا دعا کردن است که نماز نیز خود بخشی از دعا کردن است


  در روایات از امیر المومنین به صفت کثیر الدعا یعنی کسی که زیاد دعا می کند یاد شده است


  کسی که کارش گره می خورد و می خواهد دعایش مستجاب شور باید زمانی که مشکلی ندارد دعا کند
  در این صورت اگر مشکلی برای او پیش آمد دعایش مستجاب می شود ، نه اینکه تنها در مشکلات یاد خدا کند و دعا کند ...


  خطبه دوم

  #هفته_نیروی_انتظامی
  ?مردم قدر سبزپوشان خدوم نیروی انتظامی را میدانند که به خوبی امنیت را در شهر که بالاترین نعمتهاست به وجود می آورند اگر حضور و رسیدگی و احاطه اطلاعتی به موقع این عزیزان نباشد مجرمان و تبهکاران ضربات زیادی به زندگی مردم وارد میکنند

  ? در مقطعی دشمن و خود فروخته های داخلی خارج نشین سعی کردند با ایجاد نمایش های ساختگی میان مردم و نیروی انتظامی فاصله ایجاد کنند که با عکس العمل صبورانه و دقیق نیروی انتظامی مواجه شده و راه به جایی نبردند چرا که نیروی انتظامی ما از خود مردم با اعتقادات و سبک زندگی خود مردم است و خود مردم هستند که بعضا مفتخر میشوند و این لباس مقدس را به تن کرده در مسیر امنیت خدمت میکنند لذا نیروی انتظامی ما کاملا مردمیست

  #گوشمالی
  ?حمله موشکی جمهوری اسلامی توسط سپاه پاسداران در راستای فرمان رهبری انقلاب بوده است که فرمودند دیگر دوران بزن در رو تمام شده است اگر یکی بزنید ده تا خواهید خورد

  ?این حمله موشکی حاوی پیامهای زیادی بود از جمله قدرت و دقت بی مثال و بی نظیر قدرت موشکی و احاطه اطلاعاتی از زمان و مکان جلسه تروریستها را میرساند که از مسیر ۵۷۰ کیلومتری مورد هدف دقیق قرار گرفته اند

  ?دشمن فهمید و درک کرد که با داشتن این قدرت موشکی ، ایران اسلامی اساسا نیازی به بمب هسته ندارد چرا که اگر مورد حمله از هر کجا قرار گیرد با این قدرت موشکی در همان ساعت های اولیه دشمن را فلج خواهد کرد

  ?موشکها در نزدیکی پایگاه آمریکایی به زمین نشستند یعنی اگر لازم باشد چند کیلومتر آن طرفتر هم پایگاه آمریکایی هم هدف قرار خواهد گرفت

  #روحیه_جهادی
  ?تنها راه حل مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور بازگشت مسولان به روحیه انقلابی و بسیجی است ، کشور ما ثروتمند بوده و دارای غنای بالایست و میشود با روحیه و کار جهادی مشکلات را  برطرف کرد

  #بسیج_راه_حل
  ?تصور درست از کشور و هدفی که برای آن انقلاب شد همین بسیج است بسیج یعنی خدمت به مردم و آباد کردن دنیا ، ورفاه مردم و مکرم‌ شدن در آخرت است

  ?دشمن با بسیج مخالف است کسانی هم که در داخل با بسیج مخالف هستند دانسته یا نادانسته در زمین دشمن بازی میکنند

  ?لازم به ذکر است در بین الصلاتین بعد از مراسم روضه خوانی با مداحی و مرثیه سرایی برادر حاج حمید عکسی زاده سرهنگ رحمانی فرمانده محترم نیروی انتظامی آغاجاری به ارائه گزارش یکساله نیروی انتظامی آغاجاری به مردم پرداختند 

 • ...انتقام بزرگ در راه است

  حملات کوبنده و البته موقت در جواب به حامیان حمله تروریستی اهواز

  تعدادی از فرماندهان ارشد گروه تروریستی داعش موجود در شرق رود فرات، در اثر حمله موشکی دقیق سپاه پاسداران به هلاکت رسیدند.
  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ، ساعت ۲ بامداد امروز (دوشنبه ۹ مهرماه)، یگان موشکی نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواضع سرکرده های جنایت تروریستی اهواز را در مناطق اشغالی شرق سوریه هدف قرار داد تا نخستین واکنش قاطع نیروهای مسلح کشورمان برای انتقام خون شهدای این حمله تروریستی به ثبت برسد.

  در عملیات «ضربت محرم»، ۶ فروند موشک بالستیک میان بُرد از غرب کشور  شلیک شد و به مواضع تحت اشغال گروه تروریستی داعش در نوار ساحلی شرق رود فرات (جنوب شرق استان دیرالزور در شرق سوریه) اصابت کرد.

  یک منبع میدانی به جزئیات عملیات شب گذشته اشاره کرد و افزود: نوار ساحلی شرق رود فرات آخرین نقطه و منطقه متمرکز تحت اشغال گروه تروریستی داعش در سوریه به شمار می آید که بامداد امروز با موشک های سپاه هدف قرار گرفته شد.  این منبع میدانی با بیان این که موشک های بالستیک سپاه به شهرک «هجین»، مهم ترین پایگاه گروه تروریستی داعش در نوار ساحلی شرق رود فرات (جنوب شرق استان دیرالزور) اصابت کردند، گفت: در عملیات بامداد امروز، پایگاه های سرکرده های میدانی داعش هدف قرار گرفته شد.

  وی از هلاکت شماری از سرکرده های میدانی گروه تروریستی داعش خبر  داد و افزود: در عملیات موشکی سپاه، تعداد زیادی از تروریست های داعش هم که در حومه پایگاه ها حضور داشتند کشته و زخمی شدند .

 • نماز جمعه 97/7/6

  راه سعادمتندی در دنیا و آخرت ، ضرورت برخورد با متخلفان بازار شهرستان و محکومیت حادثه تروریستی اهواز در نماز جمعه این هفته شهرستان

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ؛   نماز جمعه این هفته به امامت حضرت حجت الاسلام برگزار و ایشان در خطبه های نماز جمعه به نکات زیر اشاره کردند

  خطبه اول 

  دلی  که یاد امام زمان باشد، وابسته به دنیا نمی شود  و آن دل ، دل مطمئن می شود  ؛ اگر دلی وابسته به دنیا باشد مدام در معرض خطرات گوناگون قرار می گیرد .

   

  در داستان حضرت ابراهیم ( ع)  وقتی ایشان از خداوند متعال  سوال کرد که  چطور مردگان زنده میشوند ، خداوند به ایشان فرمود مگر ایمان نداری؛ حضرت ابراهیم (ع) فرمود خیر برای اطمینان قلبم می خواهم ؛ 

  اطمینان  دل بندگان  ؛  با بریدن از دنیا  و متوجه شدن به امام زمان (عج)  حاصل می شود 

   

  حضرت محمد (ص) : دلها به سه دسته تقسیم می شوند : قلوب مشغول بدنیا  و قلوب مشغول بالعقبی  و قلوب مشغول بالمولی 

  بعضی از دلها مشغول بدنیا و بعضی مشغول به اخرت ( بهشت و جهنم ) و بعضی مشغول و متوجه حق تعالی می باشد 

   

  آن دسته که مشغول بدنیا می باشد ، بدنیا نخواهد رسید و خسران خواهند دید و اما دلی که  متوجه به آخرت باشد دنیا و آخرت برای اوست و دلی که مشغول و متوجه خود حق تعالی باشد هم دنیا و هم آخرت و مولی برای اوست  

   

  دل بستن به دنیا در این  روایت نشان دهنده ی اول گمراهی و عدم سعادتمندی در دنیا و آخرت است

   

  حمران بن اعین( از اصحاب ) از امام باقر (ع) سوال کردند  : وقتی ما در  کنار شما هستیم دلمان متوجه به  خداوند متعال است ولی وقتی  در بین  مردم هستیم اینطور نیست آیا نفاق داریم ؛ حضرت فرمودند 

  این سوال را از نبی مکرم اسلام پرسیدند ، حضرت فرمود خیر نفاق نیست بلکه وسوسه های شیطانی می باشد و اگر شخصی بتواند این وسوسه ها را خنثی کند ملائکه از باب تبرک هر روز  با او مصافحه خواهند کرد و شخص  به درجه ای  از تقوا می رسد که می تواند  حتی روی آب راه برود 

   

     دل ها تنها باید متوجه حق تعالی باشد تا انسان بتواند بهره های کافی از دنیا و آخرت ببرد و سعادتمندی حقیقی  در این دو سرا نصیبش شود  ...

   

   متوجه بودن دل به خداوند متعال به معنای بهره حلال نبردن از دنیا نیست  بلکه به معنای وابسته نشدن به این سراب است ؛ مثلا حضرت خدیجه و حتی اهل بیت بی بهره از دنیا نبودند ، ولی وابسته هم نبودند مثلا در تاریخ داریم که امام حسن مجتبی (ع)  سه بار تمام اموال خود را بخشید و این یعنی وابسته نبودن ...

   

  خطبه دوم 

   

   

  این استقلال ، وحدت و امنیتی که مولود هشت سال دفاع مقدس است دشمن را عصبانی کرده است

   

   جا دارد در هفته دفاع مقدس از زحمات سپاه آغاجاری در زمینه فعالیتهای فرهنگی و جهادی و امنیتی در شهر که همه در راستای کمک به دولت ورسیدگی به محرومان است تشکر کنم انشاالله عندالله ماجور خواهند بود 

   

  حادثه تلخ و دردناک اهواز که موجب شهادت و زخمی شدن ده ها نفر از هم وطنانمان شده هیچ وقت از خاطر مردم ما بیرون نخواهد رفت دشمنی که دستش تا آرنج به خون مظلومین دنیا آلوده است در حادثه ۳۱ شهریور اهواز دخالت مستقیم داشته است 

   

  دشمن تصور میکند با راه انداختن جنگ اقتصادی و کشتن زن و بچه بی گناه به اهداف خود میرسد این در حالیست که مردم دشمن خود را خوب شناخته و فریب نیرنگ آنها را نمیخورند 

   

   دشمنان به دنبال حکومت جایگزین برای کشور امام زمان و ولایت فقیه هستند آیا آنها با این همه جنایت و وحشی گری به فکر مردم هستند 

   

  اگر هم در سطح مسولان کشوری و دولت بخواهد اصلاح و تغییری انجام شود به دست خود مردم است و قانون این ها را دیده است حتی رئیس جمهور اگر در میانه کار بی کفایت شد نمایندگان مردم میتوانند او را عوض کنند  

   

  آمریکا جز با نابودی کشور ما به هیچ چیز راضی نخواهد شد آنها جنگ اقتصادی به راه انداخته و تروریست را حمایت قطعی میکنند تا به کشورمان آسیب بزنند دشمن از سال ۴۲ که مردم کفن پوش به حمایت از استقلال و اسلامشان به خیابان ها آمدند مردم ما را شناخت و بعد از آن در سال ۴۳ و بعد از آن در سالهای ۵۷ و ۸۷ و ۸۸ و بعد از آن مردم ثابت کردند پای ارزشهای خود هستند ودشمن هم امروز عزم خود را جزم کرده تا این استقلال و اتحاد را از بین ببرد 

   

  امروز در این نوسانات اقتصادی حتی شاهنشاهی ها هم بر سر دور آمدند و هوس بازگشت به حکومت کرده اند اینها مگر فراموش کردند برای حفظ قدرتشان چطور مردم را به گلوله میبستند و آمریکا را با کاپیتولاسیون بر مال و جان و ناموس مردم مسلط کردند 

   

  امروز کسانی که در مشکلات اقتصادی در داخل کشور خواسته یا ناخواسته خیانت میکنند در زمین دشمن بازی کرده و از تروریست های ۳۱ شهریور اگر بدتر نباشند کمتر نیستند 

   

  مسولان امنیتی استان خوزستان باید نسبت به حادثه تلخ تروریستی اهواز پاسخگو باشند زیرا سوالات زیادی بر جا مانده است ولی به شکلی باید موضوع بررسی شود که موجب سو استفاده دشمنان قرار نگیرد زیرا این نیروهای امنیتی تا به حال جلوی صدها حمله تروریستی را گرفته و بعد از آن هم خواهند گرفت و زحمات زیادی کشیده اند اما موضوع باید به شکل دقیق موشکافی شود 

   

  خانوده های شهدای ترور اهواز بدانند خون عزیزانشان پایمال نشده و درخت تنومند انقلاب را مستحکمتر خواهد کرد و موجبات بیداری مسولان سیاسی ، اقتصادی و امنیتی خواهد شد امروز اگر مسولی در انقلاب اسلامی جایگاه مسولیت را برای منافع شخصی خود پر کرده باشد خائن به کشور و اسلام است و از خون فرزند شهید چهار ساله اهواز باید خجالت بکشد/این خون ها ریخته میشود که این کشور پا برجاست 

   

  وظیفه خود میدانیم از رئیس جمهور بابت سخنان بی نظیر ، خوب ، انقلابی و دقیق در سازمان ملل تشکر و تقدیر کنیم  انتظار ما از نماینده نظام اسلامی هم همین نوع سخنرانی است زیرا در رسوایی دشمنی که در بدعهدی و خون ریزی و جنایت  هیچ تعارفی ندارد نباید تعارف کرد 

   

  ?اما رئیس جمهور به کشور بازگشت و اوضاع نابسامان را باید جمع کند دولتی که نه وزیر کار دارد نه وزیر اقتصاد ،  وزیر صنعت آن هم نه سر مرده ها و نه سر زنده هاست تیم اقتصادی که اول و آخرش مشخص نیست نباید  وضعی بهتر از این در کشور وجود داشته باشد باید فکری کنند /فکرهای روشن اقتصادی و سیاسی را وارد کنند مسئله زندگی و حق مردم است مسئله کمی نیست 

   

  ?در شهرستان مسولان نظارتی در این ایام  نظارت بر بازار را باید بیشتر کنند امروز وضع نظارت در بازار مورد گلایه است مسولان در این زمان حضور و نظارت در بازار را باید به صورت عملیات و شبانه روزی انجام دهند هر چند بازاریان متدین ما غالب بر متخلفان هستند/ تا ساعتی که بازار باز است باید ناظران باشند و با متخلف برخورد کنند 

   

   

 • نماز جمعه 97/6/16

  ضرورت کارجهادی توسط مسئولان، توجه به توانایی های جوانان داخل کشور و مشکلات شهرستان در نماز جمعه این هفته

  به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،حجه الاسلام والمسلمین اسدپور در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان آغاجاری فرمودند 


  :

  ▫مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان  رهبری به بیان نکات کلیدی و مطالب راهگشا برای برون رفت از شرایط کنونی کشور پرداختند
  ▫ همانطور که مردم باید به مسئولین کمک کنند ، و مسئولین هم در چارچوب قانون موظف به انجام و پیگیری مطالبات مردمی هستند و باید خود  را خادم مردم بدانند

  ▫ کشوری که جوان هایش از زمان جنگ تا کنون  انواع موشک های دور برد نقطه زن ، زیر دریایی های مختلف ،  پهبادهای مدرن  ، فضا پیماهای متفاوت رامی سازند آیا نمی توانند در زمینه تولید خودرو  و کالای ایرانی با کیفیت بالا...موفق باشند جوانان ما در هر عرصه ای وارد شده اند سربلند ظاهر شدند ..نباید در جامعه و در بین جوانان یاس و نا امیدی را تزریق کنیم

   ▫ مسئولین و مدیران در جنگ تمام عیار اقتصادی که توسط استکبار جهانی و خائنین داخلی به کشور تحمیل شده نباید شب و روز بشناسند و باید بصورت مستمر و با حجم بالا  مشغول به کار و خدمت رسانی به مردن شوند تا انشاالله  مثل جنگ ها و فتنه های گذشته ، از این جنگ تمام عیار اقتصادی و تبلیغاتی هم بسلامتی عبور کنیم

  ▫ استفاده از نظرات افراد متخصص و مدیران کارآمد و نخبگان ، خارج از نگاه حزبی و نگاه جبهه گرایی از دیگر ضروریاتی است که باید مورد توجه مسئولین قرار بگیرد

  #آغاجاری

  ▫ افراد قلیلی که در داخل شهر  در حال دست کردن در جیب مردم هستند با گرانفروشی و یا کم فروشی به همشهریان خود خیانت میکنند..باید بدانند سیلی سختی خواهند خورد..آیا میخواهید نام شما برده شود تا مردم شما را بشناسند و عبرت دیگران شوید

  ▫ مدتی زیادی است انتقادها به عدم تکمیل  جاده گردنه بهبهان بر سر زبانهاست
   چند کشته باید داده بشود ..چند ماشین دیگر باید تصادف کنند..چه مقدار مجروح  باید داده شودتا این جاده به اتمام برسد؟؟متصدی پیگیری این پروژه کیست؟؟
  مسئولین مربوطه بیایند در بین مردم پاسخگو باشند.

  ▫عدم حضور مسئولین در بین مردم
  چرا بعضی از مسئولین در نماز جمعه که محل اجتماع مردم است  نمی ایند تا مردم آنها را از نزدیک ببینندو پاسخگوی مطالبات مردمی باشند.

  ▫تلاش های  رئیس ارشاد اسلامی شهرستان ، رئیس کمیته امداد که بصورت جهادی در حال خدمت رسانی هستند شایسته قدردانی است.
  شهرداری و شورای اسلامی شهر تلاشهای فراوانی در جهت خدمت رسانی به مردم میکنند..اما برای مشاهده نتایج زحمات این عزیزان باید به آنان فرصت داد

  ▫خدمت به دستگاه ابی عبدالله افتخاری بود برای بعضی  دستگاه های دولتی  که متاسفانه به بهانه ی صرفه جویی آن را از خود سلب کردند ، بنظر میرسد صرفه جویی در  هزینه ها باید در جاهای دیگر صورت بگیرد نه در مسائل فرهنگی و بخصوص مجالس عزاداری سید الشهداء..خواهید دید
  مردم شریف و صبور  شهرستان آغاجاری امسال  پر شورتر از سالهای گذشته مجالس عزاداری را به نحو احسن برگزار و مدیرت خواهند کرد..

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

media/k2/items/src/8f9f14c4f7dd7ce0bc8e0048b00b1155.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،
media/k2/items/src/3f51ec9d49bc461803b454a4875d5aa8.jpg
بیانات حجه الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های
media/k2/items/src/0d4be46703e4caec7901c928d2f5e122.jpg
تعدادی از فرماندهان ارشد گروه تروریستی داعش موجود
media/k2/items/src/90c8a860751b252e58c26f97e05856c4.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ؛ 
media/k2/items/src/1397be472e45feda66c2cb00ba5f4ce2.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،حجه
media/k2/items/src/52c96c35c30d11cfb13711cfa4231ac4.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه ، همزمان با
media/k2/items/src/884bd078062ee6bd157b294c752d7970.jpg
به گزارش روابظ  عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،
media/k2/items/src/4ad6df0790d749b51a9680aaf0316ad3.jpg
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان ،در

چه کسی آنلاین است؟

ما 35 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم